Fast food devlerinden McDonald's, her ne kadar tavuk ve et ürünleriyle popülerlik kazanmış olsa da rotasını değiştirip vegan ürün sunmayı hedefliyor.

Fast food sektöründe önemli pazar payına sahip olan McDonald's planlarına göre bu kararını, 2050 yılına kadar tamamen hayata geçirmiş olacak. Öncelik olarak İngiltere ve İrlanda şubelerinde başlatacağı bu yenilik ile 2025 yılına kadar pazarda sağlam bir yer edinmeyi umuyor. Uzun vadeli hedefi ise 2040 yılına kadar bölgede net sıfır işletme olmak ve dünyanın dört bir yanındaki satış noktalarında 2050 yılına kadar bu uygulamayı gerçekleştirmek.

Aynı zamanda şirket 2040 yılına kadar net sıfır emisyon elde etme hedefinin yanı sıra 2026 yılına kadar ormansızlaşmayı bitirmeyi umuyor. Bu amaçla 2030 yılı için belirlenen tüm restoranlara, gelecek yıldan itibaren net sıfır emisyon standardına uygun yeni satış noktaları inşa edecek.

Kararla ilgili olarak McDonald's'ın Birleşik Krallık ve İrlanda'daki İcra Kurulu Başkanı Paul Pomroy, “McDonald's, hizmet verdiğimiz topluluklar için gerçekten önemli olduğu durumlarda harekete geçme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir ancak şu anda hızlanmamız ve gezegene bakmak için daha çok çalışmamız gereken bir zamandayız.” açıklamasında bulundu.

Şirketin sürdürülebilirlik konusunda; restoranlarında yenilenebilir elektrik kullanmak, yemeklik yağı kamyon yakıtına dönüştüren ve Happy Meals'dan plastik oyuncakları çıkaran McPlant'ı piyasaya sürmek gibi adımları bulunuyor.

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir