Mağaza yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz

Evidea Pazarlama Direktörü Sevde Yıldırım, “Ev yaşam sektöründe pazar büyüklüğümüzü artırmak için, verimlilik odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyor.

Ev yaşam ürünleri kategorisinde e-ticaret sitesi ve mağazalar zinciri Evidea, 2024 yılında fiziksel mağazacılık ağına yaklaşık 16 yeni mağaza daha eklemeyi planlıyor. Evidea Pazarlama Direktörü Sevde Yıldırım, “Ev yaşam sektöründe pazar büyüklüğümüzü artırmak için, verimlilik odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diyor.

2023 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu. Yılın başında, özellikle 6 Şubat'ta meydana gelen ve Türkiye genelinde derin etkiler bırakan Kahramanmaraş depremi sonrasında, uzun bir süre pek çok marka gibi biz de sessizliğe büründük ve iletişimlerimizi durdurduk. Yaşanan derin üzüntünün etkisiyle sadece markanın iletişimlerinde değil, aynı zamanda ülkede sessizlik hakimdi. Bu dönemde yaraları bir nebze olsa sarmak için sosyal sorumluluk projelerimize ağırlık verdik. Bölgenin ve orada yaşayan vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda tüm aksiyonlarımızı alarak faaliyetlerimizi sürdürdük. Diğer yandan mağaza stratejimiz ve istihdam odaklı hedeflerimiz için çalışmaya devam ettik. 2023 yılında hedefimiz doğrultusunda mağaza açılışlarına devam ederek dördü yeni ilimiz olmak üzere, toplamda dokuz yeni mağazamızla tüketicilerimizle buluştuk. Hem mağaza ağımızı yaygınlaştırmak hem de bu sayede daha fazla istihdam sağlama hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. 

Pazarlama ekibinin en önemli ilkelerinden biri olan “pazarı anlamak”, 2023'te de önceliklerimiz arasındaydı. Müşterilerimizin alışveriş alışkanlıklarını ve bulunduğumuz sektörün ihtiyaçlarını anlamaya yönelik pazar araştırmaları yaparak her zaman müşteri taleplerine ve sektör yeniliklerine cevap verebilme esnekliğimizi ve dinamizmini koruduk. Bu araştırmalardan çıkan içgörüler ve bizlere gelen talepler doğrultusunda Evidea’nın ürün gamını, mağaza lokasyonlarını ve hatta kampanya stratejilerimizi gözden geçirerek aksiyonlar aldık.

Zorluklarla geçen 2023 yılının ardından 2024 yılından bireysel olarak umutluyum. Her yeni yılın ve yeni başlangıçların bizi motive ettiğine inanıyorum. 2024 yılında; akıllı alışveriş/tüketim alışkanlıklarının yanı sıra dijital çağın getirdiği yapay zekâyı daha çok konuşacağımız bir yıl olacak. Bazılarımızın endişelendiği gibi yapay zekânın işsiz bırakmayacağını ve yeni iş imkânlarını doğuracağına inanıyorum. Her dönem olduğu gibi bazı iş kollarına ilgi ve ihtiyaç azalırken yeni iş dalları türüyor. Aynı doğada olduğu gibi hayatın da tüm alanlarında bu dengenin kendini koruduğu kanaatindeyim. Yapay zekâ ile yapılan CEO’ları, influencer’ları 2024’te daha fazla görüp konuşacağız gibi görünüyor. 

Tüm bunların yanı sıra staj imkânlarının genişletilmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Bu, sadece şirketler için değil, aynı zamanda gençlerin iş hayatına erken atılması ve daha nitelikli bir şekilde mezun olma fırsatlarını artıracaktır. Staj tecrübesi gelecek nesiller için de büyük avantajlar sağlıyor. Üniversite stajlarının yanı sıra lise düzeyindeki staj imkânlarını artırmanın da son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle pazarlama alanında, sosyal medya ve yaratıcılık gerektiren alanlarda, yeni kuşağın fikirlerine duyulan ihtiyaçları göz önüne alındığında, bu adımın sektör için olumlu bir etkisi olacaktır.

Pazarlama dünyasının odağında yapay zekâ var
Tüm dünyanın konuştuğu gibi pazarlama dünyasının da odağında yapay zekâ var. Burada daha keşfedilmemiş çok alan olduğunu düşünüyorum. 2024 yılında da yapay zekâ konuşulmaya devam edecek ve hayatımızın merkezi olacak gibi görünüyor. 

Yine kendi sektörümüze dönecek olursak artan yatırım maliyetleri sebebiyle perakendenin büyümesinde biraz yavaşlaması öngörülüyor. Özellikle mağaza açma yatırımları yılın ilk yarısında biraz durağan geçebilir. Ama 2024 yılının sonuna doğru tekrar ivme kazanacaktır. Evidea olarak biz mağaza yatırımlarımıza hız kesmeden yılın başından itibaren devam edeceğiz. 2024 yılı içerisinde 16 yeni mağaza açma hedefimiz bulunuyor.

Verimlilik konusu da özellikle pazarlama dünyası için önemli bir rol oynayacaktır. Burada ölçülebilir pazarlama faaliyetlerinin daha da önem kazanacağını düşünüyorum. Elbette son birkaç yıldır hepimizin dilinde olan sürdürülebilirlik bu sene de odağımızda. Özellikle z kuşağının da iş hayatında söz sahibi olmasıyla birlikte sürdürülebilirlik konusuna verilen önem artarak devam edecek. Tüketicilerin bu konuda daha bilinçli olması ve talepkar olması markaların üzerinde baskı oluşturacaktır. Beklenti ve taleplere kayıtsız kalamayacak olan markalar da bir duruş sergileyerek rol model olacaklar.

Evidea'nın 2024 hedefleri

  • Yeni dönemde 16 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz.
  • Her gün ucuz fiyat ilkemizi müşterimize 2024’te de sağlamak için genel giderlerimizde verimlilik odaklı çalışmaları hayata geçireceğiz.
  • Ev yaşam sektöründe pazar büyüklüğümüzü artırmak için stratejik adımlar atmayı planlıyoruz.
  • Şu anda 23 ilde faaliyet gösteriyoruz. Tüketicilerimizden yoğun talep aldığımız illerde yeni mağazalar açmayı planlıyoruz.
  • Marka bilinirliğimizi daha da artırmak istiyoruz.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir