Kullanıcı odaklı teknolojiler kullanıcı sadakatini de beraberinde getiriyor

sahibinden.com CMO'su Nazım Erdoğan ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023'ün başvurularının başladığını sizlerle paylaşmıştık.  

Teknoloji Ödülleri Kategorileri, Kullanım Kategorileri, Mecra Kategorileri, Sektörel Kategoriler ve Özel Kategoriler olmak üzere 5 ana kategori altında toplamda 62 kategoride sahipleriyle buluşacak ödül töreninde, Sektörel Kategoriler Bölümü jüri görevini üstlenecek olan sahibinden.com CMO'su Nazım Erdoğan ile yeni dönem pazarlama trendlerini konuştuk.

Kullanıcılara fayda sunan teknolojiler kullanıcı sadakatini de beraberinde getiriyor
Yenilikçi teknolojilerin kullanımı ve mevcut sistemlere entegre edilmesi, bütün kurumlara uyum sağlamayı gerektiren risk ve fırsatlar sunmakta. Kullanıcılara fayda sunan teknolojiler, çoğu zaman kullanıcı sadakatini de beraberinde getiriyor. Türkiye’de e-ticaret sektörünün gelişmesine öncülük eden bir kurum olarak, 300’den fazla AR-GE merkezi çalışanıyla yeni teknolojiler üreten bir şirketiz. Bu teknolojiler sadece işin mutfağında değil, kullanıcıya doğrudan dokunan satış ve pazarlamada kullanılan araçların da değişim göstermesine ve gelişmesine yol açmakta. Ayrıca yeni teknolojilere meraklı ve hızla uyum sağlamaya hazır genç bir nüfus var ülkemizde. Biz de kullanıcı deneyimini merkeze alan ve değişime hızlıca adapte olan bir şirket olarak güncel araç ve eylemlerle herkese erişmeyi hedefliyoruz. 

Günümüzde tüketiciler bilgi sahibi ve donanımlı; kendilerine sunulanı almadan önce araştırma yapıyorlar. Biz de platformumuzda kullanıcılarımızın bu beklentisine karşılık verecek ürünler ve ek hizmetler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Örneğin geliştirdiğimiz yapay zekâ destekli teknolojilerimizin yardımıyla kullanıcıların platformda geçirdikleri süreyi daha verimli değerlendirmelerini sağlayacak araçlarla onları destekliyoruz. Emlak360, Oto360, S-Param Güvende gibi hizmetlerimizle kullanıcılarımızın aradıklarına daha hızlı ulaşmalarını, istedikleri ilanlar arasında kolayca karşılaştırma yapmalarını veya alışveriş sürecini güvenli hale getirmeyi kolaylaştırıyoruz. 

Teknoloji üreten bir şirket olmanın verdiği çeviklikle sürece hızlı adapte olduk
Pandemi süreci düşünme şeklimizden iş yapış şekillerimize kadar hayatımızın pek çok alanında değişime sebep oldu. sahibinden.com, teknoloji üreten bir şirket olmanın verdiği çeviklikle, kurumsal öncelikler, iş süreçleri ve ekonomik dinamiklerin değiştiği bu sürece çok hızlı adapte oldu. Süreç boyunca kullanıcılarımızın, yaşadığı veya yaşaması muhtemel tüm senaryolar için gerekli önlemleri alarak atacağımız adımları belirledik ve bu kapsamda talep ve ihtiyaçlarını öngörerek ek hizmetler sunduk. Kullanıcılarımızın pandemi döneminde konut, vasıta ve diğer kategorilerdeki arayışlarını sürdürdüklerini gördük. Bu arayışın en güvenli şekilde gerçekleşmesi ve aynı zamanda kurumsal mağazalarımızın işlerini kesintisiz sürdürebilmeleri için “Görüntülü Arama ile Gezilebilir” özelliğini hayata geçirdik. Bu dönemde videolu ilan özelliğimizin kullanım oranı da yüzde 100’e yakın arttı. 

Pandemi sürecinde doğal olarak satın alma ihtiyaçları da değişime uğradı. Bireylerin hayatlarında kilit rol oynadığını düşündüğü birçok araç, yeniden gözden geçirilerek kullanımdan çıkarıldı veya farklı bir araçla değiştirildi. Beklentilerin değişmesi, pazarlama alanındaki yaklaşımın da değişimini birlikte getirdi. Kültürümüzün temelini oluşturan “insan”ı ve “güven”i odak noktamızda tutarak bu bakış açımızı çalışmalarımıza yansıttık. Bu yaklaşımla harmanladığımız teknolojilerimiz sayesinde deneyimine önem veren iş süreçlerimizle yolumuza devam ettik. Teknolojinin bütün imkânlarını kullanıcılarına sunan bir marka olarak yenilikçi adımlar atmayı da sürdürülebilir kıldık. Pandemi sürecinde ortaya çıkan yeni beklentilerin pazarlama teknolojilerine önümüzdeki günlerde yön vermeye devam edeceğini söyleyebiliriz.      

MarTech Awards pazarlama çalışmalarına değer katmaya devam edecek
sahibinden.com olarak, pazarlamanın önemini iyi biliyor ve geleceği şekillendirecek olan alanlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Kurumların değerlerinin öne çıkarılmasına katkı sağlayan MarTech Awards’ın sektöre ve ülkemize büyük fayda yarattığını söylemek mümkün. Pazarlama konusunda faydalanılan teknolojilerin ve bu teknolojilerin üretici ve etkili kullanımının ödüllendirildiği bu organizasyonun, pazarlama çalışmalarına değer katmaya devam edeceğini düşünüyoruz. İnsanların hayatına dokunmada büyük rol oynayan pazarlama ekosisteminde hayata geçirdiğiniz çalışmaları yakından takip etmeye devam edeceğiz. 

MarTech Awards 2023 hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir