KRPT markaları blockchain dünyasına hazırlıyor

KRPT Yönetici Ortakları, Bedri Keskin ve Ceylan Arslan Köse’ye, blockchain dünyasına yaklaşımıyla dikkat çeken KRPT’nin verdiği hizmetlerden gelecek dönem hedef ve stratejilerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

KRPT, blockchain ve kripto dünyası hakkında sunduğu bilgi ve tecrübesiyle, reklam dünyasının temel taşlarını ve yeniliklerini buluşturmasıyla öne çıkıyor. Türkiye’nin lider kripto para ve blok zinciri medyası olan Uzmancoin’den elde edttikleri tecrübeyle birlikte, dönüşen reklam dünyasına genç ve dinamik ekibiyle markalara mobilite ve dijitalleşme noktasında birçok farklı çözüm sunuyor. KRPT Yönetici Ortakları, Bedri Keskin ve Ceylan Arslan Köse’ye, blockchain dünyasına yaklaşımıyla dikkat çeken KRPT’nin verdiği hizmetlerden gelecek dönem hedef ve stratejilerine kadar birçok konuda sorularımızı yönelttik.

KRPT’nin ortaya çıkış hikâyesini sizden dinleyelim...
Bitcoin’i ve teknolojisini öğrenmeye, bir yatırım aracı olarak değerlendirmeye başladığımız 2016 yılından bu yana, Blockchain dünyasında çok büyük değişimler çok büyük sancılarla gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllara göre olgunlaşan ve sektör halini alan bu dünyada yine de hâlâ önümüzde çok uzun yollar olduğunu görüyoruz. Habercilik alanında kapatmayı hedeflediğimiz bir açık vardı, hep kötülenen Bitcoin ve Blockchain teknolojisi ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak çok zordu. Uzmancoin ile bunu başarmanın gururunu yaşadığımız noktada, ekosistemin gelişmesine katkı sunmak ve yine farklı alanlarda gördüğümüz eksikliklerle ilgili neler yapabiliriz diye araştırdık ve KRPT ortaya çıktı. Bu yeni dünyada, çoğu insan adapte olmakta ne kadar zorluklar yaşıyorsa, markalar da buna adapte olmakta aynı şekilde zorluk çekebiliyor. Biz de tecrübelerimizden edindiğimiz güçle, hem elimizden geldiğince yeni nesil teknoloji dünyasında bir yol gösterici olmak, hem de fark yaratan projeler inşa etmek üzere heyecanla böyle bir yola çıktık. 

KRPT olarak verdiğiniz bireysel ve kurumsal hizmetlerinizde markalara ne gibi farklı katkılar sağlıyorsunuz?
Markaları öncelikle kendi markamız gibi tanımaya ve tanımlamaya özen gösteriyoruz. Çünkü birlikte yapacağımız her şey hem marka ile hem de yeni dünya ile anlamlı bir şekilde örtüşsün ve ilerlesin istiyoruz. Sonrasında markanın ihtiyacı olabilecek birçok konuda destek sağlayabiliyoruz. Bir projenin başlatılması veya markanın yaratılmasından başlayarak, tüm süreçleri planlayıp, yönetebiliyoruz. Ayrıca markanın hedefleri doğrultusunda desteklenmeyi istediği noktalar haricinde, desteğe ihtiyacının olduğu ama farkında bile olmadığı alanlar varsa bunları da doğru analiz edip, markaya aktarmayı önemsiyoruz. Bir diğer önem verdiğimiz nokta ise fark yaratan projeleri kitlelere doğru bir şekilde ulaştırmak, ulaştığımız insanlara doğru mesajı vermek. Açıkçası değer yaratmak ve var olan değeri ise yükseltmek KRPT’nin en çok önemsediği noktalardan biri. 

Sektörün mobilite ve dijitalleşme ihtiyaçlarına yönelik hangi çözümleri üretiyorsunuz? 
Blockchain ve kripto dünyası çok yeni bir dünya. Dolayısıyla markaların birçoğu sektöre ciddi anlamda birçok noktada eksik bir şekilde giriş yapıyor. Türkiye’deki “kervan yolda düzülür” mantığı ne yazık ki kripto dünyasında da var. Bu yüzden blockchain ve kripto üzerine çalışmalar yapan şirketlerin çalışacağı reklam, PR veya iletişim ajanslarını, partnerlerini veya teknik stüdyolarını çok iyi seçmeleri gerekiyor. Çünkü hem sektörün yeni olmasından kaynaklı, hem de yeterli araştırmaların ve geliştirmelerin yapılmaması yüzünden sektör içerisinde blockchain, kripto veya NFT alanında hizmet veren birçok ajans ve stüdyo ciddi anlamda bu sektörün dinamiklerine, trendlerine veya oyuncularına hâkim değiller. Bu da aslında çok büyük bir eksiklik. Blockchain gibi topluluğu önceleyen bir sektörde, sektör hakkında yeterli know-how’a sahip olunmaması ne yazık ki birçok markanın sonunu getiriyor. Tam bu noktada KRPT, hem blockchain ve kripto dünyası hakkında yıllardır büyüttüğü bilgi ve tecrübesiyle hem de reklam dünyasının temel taşlarını ve yeniliklerini buluşturmasıyla öne çıkıyor. Türkiye’nin lider kripto para ve blok zinciri medyası olan Uzmancoin’den elde ettiğimiz tecrübeyle birlikte, dönüşen reklam dünyasına genç ve dinamik ekibimizle markalara mobilite ve dijitalleşme noktasında birçok farklı çözüm sunabiliyoruz.

KRPT’nin en güçlü olduğu noktalardan birisi de; markanın kendisini, ihtiyaçlarını ve hedef kitlesini başarıyla analiz edebilmesi diyebiliriz. Marka özelinde çalışma yapmadan, genel bir dijitalleşme ihtiyacına yönelik sunabildiğimiz bir çözüme değinebilirim. Dijital dünyada topluluk inşası ve gündem yaratma. Bu iki alan kendimize güvendiğimiz ve hızlıca çözümler üretebildiğimiz noktalar. Mobilite ve dijitalleşme, KRPT’nin çokça önemsediği alanlar. Bu iki alanda markalara özel analiz yapılmadan, özel strateji ve süreç inşa edilmeden sunulacak paket çözümlerin sonuç getireceğini düşünmüyoruz.

Süreçlerinizi yöneten kaç kişilik bir kemik kadro var? Çalışma modeliniz nasıl?
KRPT oldukça yeni bir ekip. Ekibi tasarlarken de yeni nesil bir yapı kurmaya özen gösterdik. Özellikle çalışma saatlerimiz ve ekip yapımız daha çok modüler bir yapıya sahip. Tam zamanlı olarak ekibimizde yer alan 7 arkadaşımız var. Bunların dışında sürekli iletişim haline olup, proje bazlı veya yarı zamanlı olan arkadaşlarımızı da eklediğimizde 12 kişiyiz. KRPT, kripto ve blockchain dünyasında 5. yılını doldurmuş Uzmancoin’den destek alan bir start-up. Dolayısıyla Uzmancoin ekibinden de destek aldığımız zamanlar oluyor.

Özellikle çalışma saatlerimiz, ekip yapımız ve KRPT’nin iç yapısını oluşturan çalışma şeklimize de değinmek istiyorum. Blockchain, kripto, yazılım, dijital medya gibi hızlıca gelişen ve büyüyen alanlarda, KRPT olarak sürekli güncel kalmak zorundayız. Dolayısıyla sosyal medya ve trend takibi çok önemsediğimiz bir nokta. Bir başka önemsediğimiz nokta, teknolojik gelişmelerin takibi. Tam zamanlı olarak görev alan arkadaşlarımız bile aslında görev bazlı çalışıyor. Atanan görevlerden arda kalan zamanlarını ise kendilerini güncel tutmak, ihtiyaca göre çeşitli eğitimlere katılmak ve araştırmalar yapmakla geçiriyorlar. Bu eğitimleri KRPT olarak sağlamayı önemsiyoruz. Dolayısıyla sürekli en yeni ve kaliteli olanı yakalayabilmemizdeki en önemli sırrımız burada kurmuş olduğumuz yapı.

Yeni dönemde pazarlamanın merkezine oturan dijital pazarlama stratejileri ile birlikte bütünleşik (360 derece) iletişim giderek önem kazanıyor. Siz bu konuda neler yapıyorsunuz?
KRPT olarak genç, dinamik ve bir o kadar da yaptığı her işten fazlasıyla heyecan duyan bir ekibe sahibiz. Globalde yapılan çalışmaları, stratejileri veya kampanyaları dikkatle takip edebildiğimiz için 360 derece iletişimin öneminin farkındayız. Kaldı ki, gelecekte bütünleşik iletişim çok daha fazla önemli olacak. 

Dijitalin ve konvansiyonel alanlar birbirinden bağımsız değil, destekleyici unsurlar. Örneğin KRPT olarak, sosyal medya moderasyonu ve içerik planı yaratımı, topluluk inşası, PR yazımı ve dağıtımı, etkinlik yaratımı ve yönetilmesi, viral ve gerilla pazarlama faaliyetleri yapabiliyoruz. Tüm bu çalışmaları yaparken sektör tecrübemiz ve doğru analizlerimiz sayesinde gereksiz bütçe ve zaman kaybını önleyebiliyoruz. 

Sizce “Blockchain Dünyası” başlığında rekabet nasıl şekillenecek? Gelecek için öngörüleriniz neler? 
Blockchain dünyasında çok önemsenen ve kolay kolay vazgeçilemez bir noktada olan bir kavram var, merkeziyetsizlik. Bu kavram birçok şeyi değiştirdiği gibi iş yapış şekillerini de değiştirmeye başlayan bir kavram. Birçok blockchain ürünü topluluklar tarafından üretilip geliştiriliyor. Teknik altyapınızın olmasına, yazılımcı olmanıza gerek yok. Bir geliştirmenin ne yönde olacağıyla ilgili karara siz de ortak olabilirsiniz. Bu açık, şeffaf ve birlikte çalışma yöntemi kesinlikle tekelciliğe ve merkezde oturmaya niyetli kimselere alan bırakmayacak. Dolayısıyla birlikte çalışmayı öğrenmek, işbirlikleri yapmak, yeni ve gelecek nesillerin gözünden bakmaya çalışmak bu tatlı rekabet ortamında bir adım öne çıkmayı sağlayabilir. 

Web3 ve blockchain dünyasının dinamiklerini bilmek, iletişim ve pazarlama çalışmalarında sizce ne kadar önemli?
Web3 ve blockchain dünyası, iş dünyasının daha önce karşılaştığı klasik teknolojik devrimlerin aksine kendi dinamiklerine ters gelen çalışmaları, projeleri veya kampanyaları hemen yutabilecek derecede acımasız. Çünkü web3 ve blockchain ekosisteminde öncelenen en önemli nokta, topluluklar. 

İletişim ve pazarlama çalışmalarının en temel sebebine baktığımız zaman ise toplulukları etkilemek, yönlendirmek veya bir alışkanlık kazandırmak olduğunu görüyoruz. Toplulukları merkezine alan web3 ve blockchain dünyasının dinamiklerini bilmeden ne yazık ki, sürdürülebilir ve başarılı bir iletişim süreci yönetimi mümkün değil. Dolayısıyla KRPT olarak da, markaları doğru analiz etmemizin yanı sıra, sektörün dinamiklerini en ince noktalarına kadar biliyor olmamız, bizi bu noktada güçlü kılıyor.

Kısa ve uzun dönem hedefleriniz nedir? Gelecek dönemde nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?
Türkiye’de blockchain ve kripto para ekosistemi hızlıca büyüyen ve genişleyen bir ekosistem. Dolayısıyla sektörün büyümesindeki hıza kapılmadan, acele etmeden ve planlarımıza sadık kalarak, güvenli ve güçlü bir şekilde büyümeyi hedefliyoruz. KRPT olarak doğrudan tüketiciye sunacağımız ürünlerimizle ve markalara sunacağımız hizmetlerimizle hem nitelik hem de nicelik açısından büyük faydalar sağlamayı amaçlıyoruz. Özellikle Türkiye’de yapmayı planladığımız çeşitli faaliyetler, global çapta ses getirmeyi ve Türkiye’nin bu alanda ne kadar ileri işler yapabileceğini tüm dünyaya göstermeyi önceliyor. 

Önümüzdeki dönemde yapacaklarımızla ve planlarımızla ilgili çok heyecanlıyız. Açıkçası birlikte çalışacağımız markaların da aynı heyecanı hissetmesini ve yaşamasını çok istiyoruz. Bir yandan Türkiye ile yeni tanışacak markalarla çeşitli partnerliklerimiz ve işbirliklerimiz olacak. Diğer bir yandan da Türkiye’den çıkan markaların yanında durmayı, onlara bu uluslararası yolculukta eşlik etmeyi arzuluyoruz. Uzun vadede markaların yalnızca adını duyurmaktan öte, yaptıkları işlere dokunarak da kalıcı çözümler üretmiş olmayı, değerlerini katlamayı umuyoruz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir