Kiğılı CMO'su İlkay Keleş: "Metaverse yenilikçi bir gelecek vadediyor"

Kiğılı CMO'su İlkay Keleş: "Metaverse evrenlerinin, kullandığımız markalar ve tüketim toplumunun temelini oluşturan pazarlama dünyasına daha rekabetçi ve yenilikçi bir gelecek vadedeceğini düşünüyorum."

Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, Kiğılı CMO'su İlkay Keleş ile görüştük.

Metaverse pazarlama dünyasına daha rekabetçi ve yenilikçi bir gelecek vaat edecek
Günümüzde teknolojinin hızı inanılmaz bir boyuta ulaşmış durumda. Son yıllarda bu değişimin içinde ise metaverse kendine yer bulmaya başladı. Teknolojinin sunduğu yeniliklere her zaman açık biri olarak metaverse dünyası beni de kişisel olarak heyecanlandıran bir gelişme. Birey olarak fiziksel bir şekilde bir araya gelmemizin mümkün olmadığı ve farklı bir deneyim yaşama ihtiyacını karşılama noktasında adeta bir devrim niteliği taşıyan metaverse evrenlerinin, kullandığımız markalar ve tüketim toplumunun temelini oluşturan pazarlama dünyasına daha rekabetçi ve yenilikçi bir gelecek vadedeceğini düşünüyorum.

Fiziksel mağazalarımız ile metaverse evrenindeki mağazamızı birleştirecek farklı bir proje üzerine çalışıyoruz
Dünyada metaverse’e olan ilginin hızla arttığı dönemde, Türkiye henüz adaptasyon sürecine girmeden önce “Biz ne yapacağız?” dedik. Geçtiğimiz günlerde de dünyanın ilk holografik NFT defilesiyle de giyilebilir NFT parçalarımızı tanıttık.

Giyilebilir NFT koleksiyonumuz; gömlek, smokin ve sweatshirt’ten oluşuyor. Günümüz dünyasında öne çıkardığımız sürdürülebilirlik ve çok önem verdiğimiz eşitlik gibi marka değerlerimiz, NFT koleksiyonumuzda yer alan parçaların tasarımlarına ilham verdi. Yıllar önce bir dükkan ve bir gömlek ile başlayan Kiğılı’nın hikâyesini metaverse dünyasına taşıyan koleksiyonumuzda yer alan gömlek, taşıdığı geri dönüşüm simgesiyle öne çıkıyor. Koleksiyonumuzun ikinci parçasını ise gerçek dünyada en özel anlara eşlik eden ve şimdi de metaverse’teki avatarlara şıklık katacak smokinlerimiz oluşturuyor. Koleksiyonun üçüncü parçasında da her zaman ön planda tuttuğumuz ve ürünlerimizin iç etiketlerine konumlandırılan eşitlik simgesinin yer aldığı sweatshirt yer alıyor. NFT koleksiyonunda yer alan parçaları global bir platform olan OpenSea’de satışa sunduk ve yakın zamanda da Türk girişimi olan GoArt evreni üzerinden satın alınabilecek. İlk meta-mağazamızın dizayn çalışmalarına da hızla devam ediyoruz, fiziksel mağazalarımız ile metaverse evrenindeki mağazamızı birleştirecek farklı bir proje üzerine çalışıyoruz.

 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir