KFC Türkiye CMO'su Özkan Özyavuz: "Tüketiciler markalardan sürdürülebilir projeler bekliyor"

KFC Türkiye CMO'su Özkan Özyavuz ile geride bıraktığımız yıla dair en iyi projelerini ve yeni dönemde tüketicilerin markalardan beklentisini konuştuk.

Günümüz dünyasında tüketiciler; markalardan yalnızca satın aldıkları ürün ve hizmetleri değil, büyük ve cesur somut girişimleri hayata geçirmesini bekliyor.

Dünya sorunlarıyla ilgili, duyarsız kalmayarak toplumsal faydaya odaklanan ve şeffaf bir şekilde paylaşan şirketlerin marka değerini artırdığı gerçeğinden söz edebiliriz. Bu bağlamda, KFC Türkiye CMO'su Özkan Özyavuz ile KFC Türkiye'nin geride bıraktığımız yıla dair en iyi projelerini ve yeni dönemde tüketicilerin markalardan beklentisini konuştuk.

"Modern yaşamın temposunda hızlı yeme eğilimi artarken, lezzetten ödün veriliyor"

Tüketici araştırmalarında misafirlerimizin ayrıştırıcı lezzetimizin altını çizmesinden hareketle sene başında lanse ettiğimiz "Lezzet Korosu" kampanyamız ile lezzet yolculuğumuza başladık. Yıl boyunca da her adımımızda bu yolculuğu bir üst seviyeye taşımayı hedefledik. Araştırmalar bize gösteriyor ki modern yaşamın temposunda hızlı yeme eğilimi artarken, lezzetten ödün veriliyor. Buradan hareketle de misafir iç görüleri ışığında “Yeminli Lezzet Tercümanı” kampanyamızı tasarladık. Son reklam kampanyamızın yıldızı Kemal Fuat Civelek, lezzetten kendini kaybedenlerin tercümanı kimliği ile farklı okazyonlarda KFC yerken lezzetten kendinden geçen ve konuşamayan gençlerin hisselerine tercüman oluyor. Kahramanımız, KFC lezzetlerinden çıkan çıtırtıları, onları yiyenlerden gelen lezzet nidalarını eksiksiz, objektif, koşulsuz ve tarafsız bir şekilde tercüme ediyor.  

TV, dijital ve outdoor mecraları ile desteklediğimiz, geniş kitlelere ulaşan kampanyamız kapsamında FutureBright ile yürüttüğümüz araştırmamız sonucunda gördük ki, Yeminli Lezzet Tercümanı reklam filmimiz, tüketici nezdinde ortalamanın çok üzerinde beğeni skorları elde ediyor. Özellikle marka ile ilişkisi, hikâye kurgusunun pozitif anlamda ayrıştırıcı olması ve mesajın netliği izleyenlerin zihninde kuvvetli şekilde yer edinmiş. Kampanya stratejisini oluştururken tüm iletişim çalışmalarımızda olduğu gibi lezzeti, çok duyulu bir deneyim olarak ele alıp işitsel ve görsel unsurlarla tat ve koku duyularını aynı anda harekete geçirmeyi amaçlamıştık. Araştırma sonucunda ise bu yaklaşımın meyvesini verdiğini, reklam filmimizin izleyenlerde KFC’den sipariş verme isteği yarattığını görüyoruz. Hem hikâyenin mizahi unsurları hem de yeni karakterimizin sevilmesinin etkisi ile kampanyanın olumlu ticari yansımalarını da gördüğümüz için ayrıca mutluyuz. 

 "Türkiye’de sektördeki diğer markalara örnek olmayı hedefliyoruz"

Kapsamından bağımsız, atılan her çevre dostu adımın birleşince büyük etkilere sebep olduğuna gönülden inanıyoruz. Tüketicilerin de son yıllarda gelişen farkındalıkla birlikte sürdürülebilir bir gelecek için markaların ellerinden geldiğince en iyisini yapmalarını beklediğini görüyoruz. Biz de bu bakış açısıyla tüm ekosistem için faydalı, samimi bir adım atarak, KFC Türkiye olarak uzun zamandır gündemimizde olan sürdürülebilirlik projelerimizi bu yıl hayata geçirdik.

Bu yaz, FSC sertifikalı kağıt ürünlerine geçişimizi tamamladık. İkonik kırmızı logomuzu geçici olarak yeşil tasarımlarla değiştirerek kontrollü kaynaklardan elde edilen sertifikalı kağıtlarımıza dikkat çektik. KFC Türkiye olarak bu adımımızla Türkiye’de sektördeki diğer markalara örnek olmayı hedefliyoruz. Değer verdiğimiz bir diğer projemiz de bisikletli kurye modelimiz. Türkiye’de ilk kez bisikletli kurye modelini kullanmaya başlayan hızlı servis restoran markası olmanın da heyecanını taşıyoruz.  

Bunun yanı sıra araştırmalarda görüyoruz ki özellikle pandemi dönemiyle birlikte taze gıdaya karşı gelişen hassasiyet; kaliteyi, uzmanlığı ve sertifikalı ürünleri kullanan markaları öne çıkardı. KFC Türkiye olarak en iyi kalitedeki ürün arayışında olan misafirlerimizi gönül rahatlığıyla yiyebilecekleri taze lezzetler ile buluşturuyoruz. Restoranlarımızda müşterilerimize sunduğumuz yerel üreticilerden aldığımız taze tavuklar, günlük olarak usta şeflerimiz tarafından hazırlanıyor. Ayrıca kullandığımız taze gıda ürünlerinin tamamını, tarım ürünlerinin güvenilirliğini belgeleyen İyi Tarım Uygulamaları alanında dünyanın en saygın kuruluşlarından GLOBALG.A.P sertifikalı ürünler ile hazırlıyoruz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir