İstanbulkart Mobil tüm İstanbul ulaşımını dijitale taşıdı

İstanbulkart’ı ve İstanbulkart Mobil’i BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile konuştuk.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkili elektronik para ve ödeme sistemleri kurucusu BELBİM AŞ, İstanbulkart Mobil’in QR kodla ödeme özelliğini; otobüsler, metrolar, metrobüsler, deniz ulaşımından sonra Marmaray’da da kullanılabilir kıldı. İstanbulkart’ı ve İstanbulkart Mobil’i BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile konuştuk. 

İstanbul içi toplu ulaşımı uçtan uca dijitalleştirdik
İstanbulkart Mobil ile teknolojinin getirdiği avantajları kullanarak fiziksel kartın yeteneklerini dijitale aktardık. İstanbulkart Mobil ile içinde bulunduğumuz çağa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin akıllı şehircilik vizyonuna yakışacak şekilde dijital kartı kullanıma aldık. Dijital kartın QR kodla ödeme özelliğini otobüsler, metrolar, metrobüsler ve deniz ulaşımından sonra Marmaray’a da yayarak fiziksel karta olan bağımlılığı ortadan kaldırdık ve İstanbul içi toplu ulaşımı uçtan uca dijitalleştirdik.  

Marmaray’ın da İstanbulkart Mobil ağımıza katılımıyla İstanbulluların dijital ulaşım çağına geçiş yapmasını sağladık. Artık Silivri’den Gebze’ye kadar fiziksel karta ihtiyaç duymadan tüm ulaşım ödemelerimizi gerçekleştirebiliyoruz. 

İstanbulkart mobil tamamen ücretsiz
Toplu ulaşım, İstanbul’da yaşayan 16 milyon insanın günlük hayat akışının temel ihtiyaçlardan biri. Günlük ortalama 3,5 milyon toplu ulaşım geçişi yapılıyor. QR kodla geçiş sayımız ise hatırı sayılır biçimde artarak kendine ulaşım ödemelerinde yer edinmeye başladı. QR kodla geçiş adedi yenilediğimiz mobil uygulamadan sonra 20 katına çıktı.

Toplu ulaşım ödemelerinin yapılabilmesi için İstanbulkart’a ihtiyaç duyuyoruz. Ancak fiziksel kartlar unutulabilir, geçici bir süre nerede olduğunu bulamayabiliriz ya da binlerce İstanbulkart Mobil kullanıcımız gibi fiziksel kart hiç almamış olabiliriz. Ancak içinde bulunduğumuz çağın getirisi olarak mobil telefonlar bir uzvumuz gibi her an yanımızda. İstanbul ulaşımını fiziksel kart olsa da olmasa da kesintisiz devam ettirebilmek için ise ihtiyacımız olan tek şey ücretsiz olarak indirebileceğimiz İstanbulkart Mobil.    

İstanbulluların sahip olduğu statüye göre ulaşım ücretini belirleyen bir elektronik ücret toplama sistemimiz var. İstanbulkart Mobil, kişinin sahip olduğu statüyü de dijitale aktararak indirimli tarifeden geçmesini sağlıyor. İstanbulluların fiziksel kartının olmadığı durumlarda yeni kart almasının, eğer indirimli kart sahibi ise yeni kart ile indirim hakkını kaybetmesinin ve alınan yeni karta bakiye yükleme süreciyle zaman kaybetmesinin önüne geçerek zaman ve para tasarrufu sağlıyor.  

İstanbulluların ihtiyaçlarıyla örtüşen hizmetler sunuyoruz
İstanbulkart Mobil ile İstanbulluların ihtiyacını karşılayan fintek servisleri ve kampanyalar sunuyoruz. İstanbulkart Mobil’e eklediğimiz nakit destek modülü + Dijital Bakiye ile çeşitli bankalarla yaptığımız işbirliği doğrultusunda dönemsel olarak faizsiz/masrafsız, sürekli olarak ise uygun faizli olarak 5 bin TL’ye kadar bakiyeyi dakikalar içinde dijital kartına aktarıyoruz. 

Biz İstanbulluları çok seviyoruz. İstanbulkart Mobil’i bir mobil ulaşım uygulaması olmanın ötesinde sunduğumuz kampanyalar ve her geçen gün yenisi eklenen finansal servislerden faydalanmak isteyen kullanıcılar için bir cazibe merkezi olarak konumlandırıyoruz. İstanbulluların tüm finansal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir superapp’e dönüştürmek için her geçen gün geliştirmeye devam edeceğiz.  

QR kod kullanımımız her geçen gün artıyor

QR kod kullanımı yenilediğimiz İstanbulkart Mobil ile beraber her geçen gün artış gösteriyor. İstanbulkart Mobil ile aylık ortalama 2 milyon geçiş gerçekleşiyor. 2022 yılının ilk 7 ayında ise 14 milyondan fazla QR kod ile geçiş gerçekleşti. Yenilediğimiz İstanbulkart Mobil ile 2021 yılına göre QR kodla geçiş sayımız 20 kat arttı. Marmaray entegrasyonunu da tamamladıktan sonra günlük QR kodla geçiş sayımız 150 bine yaklaştı. 

700 adet turnike, geri dönüştürülebilir materyallerle dönüştürüldü 
BELBİM AŞ olarak ülkenin elektronik para toplama sisteminin kurucusuyuz. Tüm geçiş cihazları ve elektronik para toplama sistemi operasyonunu BELBİM AŞ olarak yürütüyoruz. QR kodla geçiş işlemleri için de tüm geçiş cihazlarının yalnızca yazılımsal değil donanımsal olarak da yenilenmesi gerekliydi. Marmaray entegrasyonu kapsamında 700’e yakın turnike yazılımsal ve donanımsal olarak dönüştürüldü. Ülke kaynaklarını doğru kullanmak adına bu turnikeleri hazır bir şekilde ithal etmek yerine eski elektronik cihazlarımızdaki geri dönüştürülebilir materyallerden faydalanarak ve yeni parça temin ederek bünyemizde geliştirdik. Böylece turnike maliyetini de hatırı sayılır oranda düşürdük.

İstanbulkart mobil ödeme ile 274 hanenin bir yıllık enerji miktarı karşılanabiliyor 
Toplu ulaşım İstanbul hayatının olmazsa olmazı. Özel araçlar yerine toplu ulaşım kullanılarak trafiği azaltmakla kalmıyor, ulaşım ücretlerini en minimal şekilde sunarak aile ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Tüm bunların yanında özel araç kaynaklı karbon salınımını da azaltmış bulunuyoruz. Toplu ulaşım kullanımı dünyamızın yeşil kalması için bu kadar önemliyken kullanım süreçlerini de en çevre dostu şekilde sunmak istiyoruz. 

İstanbulkart Mobil sağladığı tüm kolaylıklarının yanında fiziksel karta olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor. İçinde bulunan çip ve mifare desfire teknolojisi sebebiyle döviz ile ithal edilen kartlar yerine İstanbulkart Mobil kullanarak ülke kaynaklarının doğru kullanımını sağlıyoruz. Tüm bunların yanında toplu ulaşım kullanımı için fiziksel kart kullanılmaya devam edilse dahi enerji tasarrufu yapabileceğimiz bir alan bırakıyoruz. Bunu da yükleme işlemlerinde biletmatiklere yerine İstanbulkart’ın tercih edilmesiyle sağlıyoruz. Son bir yılda biletmatiklerimiz yerine İstanbulkart Mobil’i kullanan kullanıcılarımız sayesinde ortalama 274 hanenin 1 yıllık enerji miktarını karşılayacak kadar enerji tasarrufu sağladık. 

Dijitalleşme vizyonuyla İstanbul'u geleceğe taşıyoruz
Yakın gelecekte uzaktan dijital kimlik doğrulama, yeni nesil veresiye yöntemi ile hazır limit, sanal POS altyapısı, fatura ödeme, ulaşım dışı ödemelerde QR kod kullanımı ve para transferi gibi özellikleri hayata geçireceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de tüm İstanbul halkının ihtiyaçları ile doğrudan örtüşen hizmetleri sunmaya ve hayatı kolaylaştıran çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir