İstanbul akıllı şehir vizyonuyla daha genç bir bakış açısı kazandı

İstanbulkart’ı bir ulaşım kartının ötesinde konumlandıran BELBİM AŞ., “İstanbul Seni Seviyor” temasıyla marka kimliğini yenileyerek, İstanbulluları fintech dünyasının tercih ettiği dikey tasarımlı kartlarla buluşturdu. BELBİM AŞ. Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile, İstanbulkart Mobil’in dönüşüm yolculuğunu ve BELBİM AŞ.’nin kadın istihdamını artırma adına yürüttüğü çalışmaları konuştuk.

2021 yılı bizim için yeniliklerin yılı oldu
İstanbul başlı başına bir marka. Tarihiyle, güzelliğiyle, etnik farklılıklarıyla dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Biz aslında İstanbul’un sahip olduğu güzellikleri İstanbullulara daha kolay bir şekilde sunmak için yola çıktık. Ulaşım dışı alanda da temassız ödeme hizmetimizi İstanbullularla buluşturduk. Bugün marketlerde, müzelerde, online alışverişlerde, kafe-restoranlarda ve daha birçok noktada İstanbulkart ile ödeme yapabiliyoruz. Yenilenen İstanbulkart Mobil ile teknolojinin sunduğu tüm avantajlardan yararlanarak fiziksel kartı dijitale taşıdık. Tasarımını ve arayüzünü yenilerken fonksiyonelliğini artırdık. 

Yeni bir marka kimliği, yeni bir mobil uygulama ile 2021 yılı bizim için yeniliklerin yılı oldu. Marka dönüşümümüz ve teknolojik inovasyonlarımız 2021 yılında 17 büyük ödüle layık görüldü. The Hammers Awards’te, En İyi Pazarlama Takımı olarak üç altın ödül kazanmıştık. En İyi Pazarlama Takımı olarak ürettiğimiz İstanbulkart Mobil projesiyle de Martech’ten ödül kazandık. 2021’i ödüllerle uğurlarken 2022’yi ödülle karşıladık. 

Pandemi döneminde ‘toparlanmaya’ değil, ‘büyümeye’ odaklandık
İstanbul, 16 milyon nüfusa sahip şahane bir şehir. Kalabalık nüfusu birçok statüyü, birçok eğitim düzeyini, birçok farklılığı içinde barındırıyor. İstanbul’da herhangi bir banka ile bağı bulunmayan yüzde 40’a yakın bir kesim var. Bu kesimin herhangi bir banka kartı yok ama İstanbulkartları var ve bu kart temassız ödeme özelliği sunuyor. 

Pandemi sürecinde bir Fintech firması olarak zorlanmanın aksine büyümeye başladık. Çünkü pandemi, getirdiği sosyal zorlukların yanında Fintech firmalarını sınırların ötesine taşıdı. Diğer sektörlerin aksine “toparlanmaya” değil, “büyümeye” odaklandık. 

Nakit para akışının azalma gerekliliği ile güçlü kasımız olan temassız ödemeyi ön plana çıkardık. Halihazırda olan ulaşım dışı alanlarda ödeme seçeneği olma stratejimizi hızlandırarak çok kıymetli işbirlikleri gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada 70 bin üye iş yerinde ödeme seçeneği olarak hizmet veriyoruz. 

İstanbulkart’ın ulaşım dışında da kullanıldığını bilen kullanıcı sayısı yüzde 57 oranında arttı
Ulaşım dışı ağda da ödeme seçeneği olarak yer aldığımızı duyurmanın en iyi yolunun kartlarımızı değiştirmek olduğunu düşündük. Yaptığımız odak grup araştırmasında İstanbulluların İstanbul’u sevdiğini ancak bu sevginin tek taraflı olduğunu düşündüklerini öğrendik. Bu içgörüyü tersine çevirmek adına marka kimliğimizi yenilerken “İstanbul Seni Seviyor” temasını benimsedik. Kartlarımızı daha modern ve renkli bir hale getirirken fintech dünyasının tercih ettiği dikey tasarımla İstanbullularla buluşturduk. Kartlarımızı yeniledikten sonra iletişim matematiğinin ötesinde bir geribildirim aldık. Sunduğumuz yeni tasarımla birlikte İstanbulkart’ın ulaşım dışında kullanılabilir olduğunu bilen kullanıcı sayısı yüzde 57 oranında artış gösterdi. 

İstanbulkart Mobil, İstanbul içi toplu ulaşımı uçtan uca dijitalleştiriyor 
Sürdürülebilirliği sağlayacak en kıymetli noktada dijitalleşme yer alıyor. Verilerin dijital ortamda saklanmaya başlaması, madeni paraların yerini elektronik ve dijital paraların alması, ödeme sistemlerinin dijitalleşmesi vb geliştirmeler akıllı şehir mimarisinin temel taşlarını oluşturuyor. 

İstanbul, yeni yönetimle birlikte dijitalleşme ve akıllı şehir vizyonu konusunda daha genç bir bakış açısı kazandı, akıllı şehir örneği olarak da İstanbul’un eşsiz bir deneyim sunacağına inanıyorum. Bu deneyimi iyileştirme motivasyonuyla ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışıyor olmanın sorumlulukla İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak yeni çözüm ve hizmetler geliştiriyoruz. İstanbulkart Mobil, bu çözümlerden biri olmakla beraber İstanbulkart’ın sahip olduğu tüm yeteneklerini dijitale taşıyan hizmetler sunuyor. Sunduğu dijital kart sayesinde fiziksel karta olan bağımlılığı ortadan kaldırarak ulaşımı uçtan uca dijital bir hale getiriyor. 

Ortalama bir elektrikli aracın dünyanın etrafını 200 kez turlayabileceği kadar elektrik tasarrufu sağladık
Dijital kart, fiziksel karta ihtiyaç duymadan ve tüm indirim haklarını saklı tutarak İstanbul içi toplu ulaşım ödemelerini QR kod ile yapabilmeyi sağlıyor. İstanbulkart’ını bulamama, evde unutma durumunda İstanbulluların halihazırda kartı varken yeni kart almasının önüne geçmiş bulunuyoruz. Özellikle global çapta bir chip krizi yaşanırken yeni kart almanın önüne geçmek kıymetli bir noktada yer alıyor. 

İstanbulkart Mobil ile yalnızca ödeme değil yükleme işlemlerini de gerçekleştirebiliyoruz. İstanbulkart’ımıza ve dijital kartımıza fiziksel yükleme noktasına ya da nakit paraya ihtiyaç duymadan bakiye yükleyerek kullanabiliyoruz. Yalnızca fiziksel nokta materyallerini geliştirmek anlamında değil, elektrik anlamında da inanılmaz bir tasarruf sağlanıyor. Son bir yılda biletmatikler yerine İstanbulkart Mobil’i kullanan kullanıcılarımız sayesinde ortalama bir elektrikli aracın dünyanın etrafını 200 kez turlayabileceği kadar elektrik tasarrufu sağladık. 

Kadınların güçlü önsezileri bizi her daim yukarıya taşıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en çok önemli ilkelerinden biri olan kadın erkek eşitliğini hem şirket olarak benimsiyoruz hem ben kişisel olarak bu konuda hassasiyet sahibiyim. İnsanları toplumsal ya da fiziksel cinsiyet rolleriyle kalıplara sokmak pek bana göre olmasa da dinlemeyi bilmenin kadınları öne çıkaran ve altı fazla çizilmeyen bir başarı faktörü olduğunu söylemek istiyorum. Kadınların egolarına yenik düşmeden dinlemeyi daha iyi başardığına inanıyorum. 

BELBİM’e geldiğimde ilk kadın yöneticiydim. Şirketin eski kültürü için bu çok büyük bir değişimdi. Benim arkamdan birçok kadın yöneticimiz ekibe katıldı. İnanın bunu özel bir stratejiyle yapmadım. Adayları tarafsız bir gözle değerlendirdiğinizde kadın çalışan oranının arttığını net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. 

Kadınların sahip olduğu güçlü önsezileri, sabırlı yapıları, iyi birer dinleyici olmaları şirketimizi her daim yukarı taşıyor. Çünkü kadınlar genel olarak rekabet veya mücadele yerine işbirliği üzerine kurulu bir iletişimi benimsiyor. Özellikle teknoloji sektöründe yer alan bir kadın yönetici olarak, bu sektördeki kadın çalışan oranının az olması beni oldukça rahatsız ediyor. BELBİM AŞ olarak kadın çalışan sayımız dünya ortalamasının üzerinde seyiriyor. 

 

Kariyer
Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

Bunlar İlginizi Çekebilir