İnternet alışverişlerini herkes için kolaylaştırıyoruz

iyzico CMO'su Murat Büyükkucak: "Finansal hizmetleri demokratikleştirme ve herkes için ulaşılabilir kılma amacı doğrultusunda çözümler geliştirerek büyümeyi odağına alan iyzico, sosyal fayda odaklı projeleriyle de toplum için pozitif etki yaratmayı amaçlıyor."

2020 ile başlayan pandeminin etkilerini hissetmeye yoğun olarak devam ettiğimiz 2021 yılında e-ticaret pazarına baktığımız zaman tüketici davranışlarındaki değişimin devam ettiğini, çevrimiçi alışverişe olan ilginin sürdüğünü görmekteyiz. Bu dönüşüm sürecinde pandemi hızlandırıcı bir rol üstlense de aslında büyük resmin sadece bir parçası. Olumlu toplumsal değişiklikler de bu dönüşümde etkin bir rol oynadı. Mobil penetrasyon, internete erişim imkanlarını artırırken dijital katılım, hem üye iş yerleri hem de tüketicilere daha genel bir çerçevede çevrim içi alışveriş fırsatları sağladı. E-ticaretin 40 yıllık tarihinde ilk kez akıllı telefonların hızla yaygınlaşması ve hızlı büyüyen ülkelerde sürekli genişleyen internet erişimi sayesinde sektör büyümek için sağlam bir temel buldu.

Tüketicilerin hız ve rahatlığa öncelik vermesiyle birlikte e-ticaret söz konusu olduğunda tüketicilerin beklentilerini değiştirdiğini görmekteyiz. Pandemi ile birlikte uygulamaya sokulan kapanma ve karantina uygulamaları da tüketicilerin çevrim içi alışverişin pratikliğinden, hızından ve çeşitliliğinden faydalanmasını hızlandırdı. Bunun sonucunda e-ticaret hacminde 2020 yılında 2019'a kıyasla yüzde 64 artış yaşandı. 2021 yılının ilk 6 ayında ise ülkemizde e-ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75.6’lık artışla 161 milyar TL olarak gerçekleşti.  

E-ticaretin yakaladığı bu momentumu sürdürülebilir kılmak, hem satıcılara hem de alıcılara macerasız bir alışveriş deneyimi yaratmak için iyzico olarak süreç içindeki problemlere odaklandık. Başta güvenlik olmak üzere alıcının kendini daha rahat hissedebileceğini bir deneyimi kurgularken, satıcılara kolay ve hızlı ödeme alt yapısı sağlayarak işlem hacimlerinin artmasına pozitif katkı sağladık.  

Finansal hizmetleri demokratikleştirmek ve herkes için ulaşılabilir kılma amacımız doğrultusunda, rekabetin daha eşit koşullarda sürebilmesi, adil alışveriş ve tüketicilerinde seçim hakkına saygı  ve pazarın tekelleşmemesi için KOBİ’lerin destekleyen çözümler geliştirmeyi büyüme odağımıza aldık. Peki 2021 yılı, genel anlamda bizim için nasıl geçti?  

E-ticarette macerayı bitirdik  

“iyzico ile Öde” ve “iyzico Korumalı Alışveriş” hizmetlerimizle e-ticarette macerayı bitirerek, güvenli, hızlı, iş geliştirme potansiyeli yüksek olan yeni bir dönem başlattık.    

iyzico ile Öde sayesinde alıcıları ve satıcıları, yarattığımız güvenli alışveriş düzleminde bir araya getirdik. İçerisinde iyzico bakiye ile ödeme, saklı kart ile ödeme ve Korumalı Havale/EFT ödeme seçeneklerini barındıran karma ödeme çözümümüz iyzico ile Öde, internet alışverişlerinin ödeme adımını yüzde 37 hızlandırdı. iyzico ile Öde kapsamındaki tüm işlemler, iyzico Korumalı Alışveriş güvencesiyle gerçekleşti. Geliştirdiğimiz bu çözümle milyonlarca tüketiciye 7/24 canlı destek ve iptal-iade süreçleri için kolaylık sağladık. Bu sayede bilinirliği az olan markalar için bir güven simgesi haline geldik. Sektörde yarattığımız bu güven duygusu, kullanıcıların e-ticaret platformları arasında iyzico üye iş yerlerini seçmesinde etkili oluyor. iyzico Korumalı Alışveriş, üye iş yerlerimizin satışlarını ortalama yüzde 8 oranında artırdı. iyzico Korumalı Alışveriş kapsamında alışveriş yapan kullanıcı sayısı ise 3 milyonu aştı.    

Geçtiğimiz yıl, B2B alanında sahip olduğumuz gücü B2C ve wallet uygulamamıza da yansıttığımız bir yıl oldu. Artık iyzico mobil uygulaması sayesinde bir dijital cüzdanın sunduğu tüm avantajlardan kullanıcılarımız faydalanabiliyor. iyzico ile Öde ve iyzico Korumalı Alışveriş kapsamındaki tüm işlemler için iyzico mobil uygulamasından destek alınabiliyor.  

Ödeme dünyasının voltran’ını oluşturduk    

2021 yılında da sektör lideri olarak üye iş yerlerimize bir ödeme çözümünden çok daha fazlasını sunduk. Dünya devi PayU ile 2019 yılında başladığımız birleşme sürecini 2021 içerisinde tamamlayarak tek bir çatı altında faaliyet gösteren 200 kişilik ekibimizle yolumuza devam ediyoruz.  

2013’ten beri problemlere çözümler sunarak değer yaratabilmek için yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda 18 milyar TL işlem hacmine ulaştık. 70 binden fazla üye iş yeri, 900 binden fazla alt üye iş yeri, 3 milyon korumalı alışveriş kullanıcısı ve 400 bin aktif cüzdan kullanıcısı ile yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. 2021 yıl sonu hedefimiz ise 40 milyar TL işlem hacmi.  

E-ticaretin potansiyelinden KOBİ’leri daha çok faydalandırmak ve büyük markalar karşısında fırsat eşitliği sağlamak için farklı ayrıcalıklar da geliştirdik. Pek çok global marka tarafından tercih edilen yapay zeka tabanlı ödeme teknolojilerimizi ücretsiz olarak tüm KOBİ’lerimize sunmaktayız. Bu hizmetimiz içinde yer alan Dynamic 3DS ile ödeme adımını SMS doğrulamasını ortadan kaldırarak iyileştiriyor ve başarılı ödeme oranını artıyoruz.  

Akıllı Ödeme Yönlendirme Servisi ile teknik problemler sebebiyle başarısız olacak ödemeler, milisaniyeler içerisinde farklı bir banka POS’una yönlendiriliyor ve ödeme başarılı oluyor. Tüketicinin deneyiminde hiçbir değişiklik yaşanmadan ekstra kazanç elde etmesini sağlıyoruz.

Sahtecilik Önleme Sistemi ile e-ticaret dünyasının en büyük problemlerinden biri olan fraud işlemlere karşı yapay zeka tabanlı sistemimiz ve uzman ekibimizin manuel kontrolleriyle çalışıyoruz. Üye iş yerlerimizin maddi kayıplarının önüne geçiyoruz.  

iyzico’yu büyütürken aynı zamanda sektörü de büyütmek için trendleri, beklentileri ve talepleri öngörerek çözümler geliştirmeye odaklanıyoruz. iyzico dünyasının çözüm repertuarına daha fazla girişimciyi, işletmeyi, finans ekosisteminde olmayan kesimleri de dahil etmeye devam edeceğiz. Finansal hizmetleri demokratikleştirme potansiyelimiz ve iyzico adına güvenerek yanımızda duran alıcı ve satıcılardan aldığımız güçle finans sektörüne katkıda bulunan ilk 5 finans kuruluşundan biri olacağımıza inanıyoruz.  

Sosyal fayda odaklı projeleri iyiden iyiye destekliyoruz

Türkiye’nin lider fintek şirketi olarak topluma, çevreye ve kültüre fayda sağlayacak işlerin iyiden iyiye büyümesi gerektiğine inanıyoruz. İhtiyaç Haritası, Good4Trust, TEGV ve Ahbap gibi sosyal fayda odaklı kuruluşlara ödeme altyapımızla sürdürülebilir bir destek sunuyoruz.

İçinde bulunduğumuz topluma ve ekosisteme karşı sorumluluklarımız ilgili farkındalığımız bizi kadın girişimcilere yeni kaynaklar sağlamaya ve oluşturdukları faydaların iyiden iyiye büyümesine destek olmaya götürdü. Böylece 2021 yılında iş ortaklarımız Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt, Mükellef ve Webtures ile birlikte "iyzico Kadın Girişimci Destek Programı"nı hayata geçirdik.  

Kadın girişimcilerden yoğun bir ilgi gören programımızın ilk etabında 400’ün üzerinde başvuru aldık ve koşulları sağlayan 70 kadın girişimcimizi programa dahil ettik. Program çerçevesinde girişimcilerimiz ilk 6 ay 0 komisyon desteğine sahip olurken; sosyal medya tanıtım desteği, dijital pazarlama alanlarında ücretsiz eğitimler de almaktalar. Programa destek veren iş ortaklarımız da kadın girişimcilere özel indirim imkânları tanımlıyor.

6 aylık periyotlarla iyzico Kadın Girişimci Destek Programı'na yeni kadın girişimcileri dahil ederek olabildiğince çok kadın girişimcinin hayatına dokunmayı ve hem girişim ekosistemindeki hem de çalışma hayatı içindeki güçlü kadınları desteklemeyi hedefliyoruz.      

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir