IKEA, 46 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

IKEA 2 yıl önce Malm isimli şifonyerlerini çocuk ölümlerine neden olduğu gerekçesi ile toplatma kararı almıştı.

Jozef Dudek adlı çocuk, Mayıs 2017'de evinde oynarken devrilen Malm marka dolabın altında kalarak can vermişti. California eyaletinde üzerine çekmeceli dolap düşmesi sonucu hayatını kaybeden iki yaşındaki çocuğun ailesine 46 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Ödenecek olan bu tazminat miktarı, ABD tarihinde, kusur sonucu çocuk ölümlerinde ödenen en büyük tazminat miktarı olacak.

IKEA sözcüsü aileyle varılan anlaşmayla ilgili olarak "Hiçbir anlaşma, bizi bu noktaya getiren trajik olayları değiştiremez. Ancak aile ve tüm taraflar adına böyle bir uzlaşmaya varmaktan memnunuz" dedi.

Josef'in ailesi 2018'de Philadelphia mahkemesinde İsveç ev eşyaları şirketine dava açmıştı. BBC’nin haberine göre; çocuğun ailesi Joleen ve Craig Dudek ise yazılı açıklamalarında oğullarını kaybetmenin acısını yaşadıklarını belirterek "İki yaşındaki bir çocuğun 76 santimetre yükseklikteki bir dolabı devirebileceğini ve bunun altında kalarak can verebileceğini düşünemedik. Sonradan dolabın tasarımının hatalı olduğunu öğrendik. Yaşadıklarımızı anlatıyoruz çünkü başka ailelerin de başına aynı şeyin gelmesini istemiyoruz" dedi.

Söz konusu şifonyerin Türkiye'de hala satılıyor olduğunu belirtelim.

Kariyer
istegelsin marketleri "karşılaştırmaya" aldı

istegelsin, diğer marketlere karşı avantajlı fiyat stratejisini öne çıkaran rekabetçi bir reklam kampanyası başlattı.

Bunlar İlginizi Çekebilir