İçerik Pazarlaması ve İçerik Neden Aynı Değildir?

Günümüzde işletmeler farklılık yaratmak amacıyla yeni yöntemler geliştirmeye başladılar. Bunlardan biri de hiç şüphesiz "içerik pazarlaması".

Birçoğumuz aslında içerik ve içerik pazarlamasının ayrımını pek fazla yapamıyoruz. İçerik pazarlaması, içerik ve pazarlamanın birleşimi diyebiliriz. Bu durumda içerik pazarlamasını oluşturan önemli etkenlerden birisi içeriktir.

İçerik her yerdedir. Ürün içeriği, satış içeriği, müşteri hizmetleri içeriği, etkinlik içeriği, çalışanların oluşturduğu içerik, pazarlama ve kampanya içeriği gibi çok sayıda içerik türü bulunmaktadır. Hatta reklam bile bir içeriktir.

İçerik, bir anlatımda verilmek istenen fikir, duygu, düşünce ve imgeler bütünüdür. İçerik pazarlaması ise, yeni medya sisteminde markaların hedef kitlelerinin dikkatini çekecek içerikler hazırlayarak, yeni ya da halihazırdaki müşteri kitlesinin zihninde duyusal konumlandırma çalışmalarının yapıldığı yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama sürecidir. İçerik ise bir anlatımda verilmek istenen fikir, duygu, düşünce ve imgeler bütünüdür. İçerik pazarlaması, stratejik bir soruna stratejik bir çözümdür. İşletmeniz için yeni müşterilere ulaşmak, ilgisini çekmek ve dönüştürmek için içeriği kullanırsınız ve bu şekilde içerik pazarlaması oluşturmuş olursunuz. Kısaca güçlü bir içerik yardımıyla başarılı bir içerik pazarlaması yapmak mümkün diyebiliriz.

İçerik ve içerik pazarlaması arasındaki farkı birkaç içerik pazarlaması örneği ile daha kolay ayırt edebiliriz.

Oh My Disney

Websitesi: http://blogs.disney.com/oh-my-disney/

Hangi Yönden Sevildi:

Disney’in içerik pazarlaması üzerine bir imparatorluk kurduğu göz önüne alındığında bu konuda iyi olmaları doğal gözüküyor. Marka birçok yaş grubuna ve ilgi alanına hitaben bloglar oluşturmuş. Bu blog Y kuşağına hitabeden bir dile ve konuya sahip.

-Eğlenceli ve esprili bir tona sahip,

-Aşırıya kaçmayan reklamlar ile blogdan para kazanabiliyorlar. Disney karakterleri bile bağlantılı reklamlar.

-Disney filmleri ile ilgili içeriklere ev sahipliği yapıyor.

Coca Cola Journey

Websitesi: http://www.coca-colacompany.com/

Hangi Yönden Sevildi:

Coca Cola markalı içerik üretimi konusunda önde gelen markalardan biri olmuştur. Bu çitayı Coca-Cola Journey adlı online dergi ile daha da yükselttiler.

-Site içerisinde makale, video ve müzikler tek bir çatı altında toplanmış,

-İçerik, kullanıcının kendi ilgi alanına ve içerik kategorisine göre organize edilmiş (konu, tip, marka),

-Popüler ve önerilen içeriklere ulaşım kolaylaştırılmış,

-Sitede yer alan User-generated content sayesinde iki taraflı bir iletişim kuruluyor.

Kariyer

Bunlar İlginizi Çekebilir