Huawei’nin Yeni Telefonlarında Facebook, Instagram ve Whatsapp Yüklü Olmayacak

Çin'in en önemli markalarından Huawei'nin Çin Hükümeti ile ABD Hükümeti arasındaki soğuk savaşa kurban gittiğini ve bu sebeple yaşananları sizlerle paylaşmıştık.

Süreci kısaca hatırlatmak gerekirse; ABD Başkanı Donald Trump, ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan eden ve Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan bir kararname imzalamıştı. Sonrasında Google‘ın çatı şirketi Alphabet aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Android işletim sisteminin Google’ın geliştirdiği sürümü güncellenemeyeceğini duyurmuştu. Son olarak Huawei ABD'ye dava açtığını da sizlerle paylaşmıştık.

Tüm bu yaşananların ardından Huawei uzun süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurmuş ve böyle bir senaryoya hazırlıklı olduklarını belirtmişti.

Konu ile ilgili yeni ve önemli gelişme ise bundan sonra üretilecek Huawei telefonlarında WhatsApp, Instagram ve Facebook uygulamalarının önceden yüklü olmayacağı.

Gelişmeyi geçtiğimiz cuma günü Facebook duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; hali hazırda Facebook uygulaması içeren telefonlar Facebook’u ve şirkete bağlı diğer uygulamaları kullanmaya ve güncellemelerden yararlanmaya devam edebilecek.

Ancak bu durum Facebook ve ona bağlı diğer uygulamaların Huawei telefonlarda kullanılmasına aykırı bir karar değil yani bahsi geçen uygulamalar yalnızca telefonlara önceden yüklü gelmeyecek. Uygulamalar telefona sonradan yüklenebilecekse Facebook neden böyle bir adım atmış olabilir? Değerli yorumlarınızı yazının altına bekliyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir