Huawei Yılın İlk Yarısında Gelirini ABD'ye Rağmen Yüzde 23 Artırdı

Çin'in teknoloji devi Huawei'nin ABD ile Çin arasındaki siyasi gerilimden dolayı yaşadıklarını sizlerle paylaşmıştık.

Yaşanan gelişmeleri kısaca özetlemek gerekirse ABD Başkanı Trump en son ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan etmiş ve Amerikan şirketlerinin ulusal güvenlik riski teşkil eden firmalara ait telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan yani Huawei'n ABD'de neredeyse sonunu getiren bir kararname imzalamıştı. Sonrasında Google‘ın çatı şirketi Alphabet aldığı karar gereği bundan sonraki Huawei telefonlarında Android işletim sisteminin Google’ın geliştirdiği sürümü güncellenemeyeceğini duyurmuştu. Son olarak Huawei ABD’ye dava açtığını da sizlerle paylaşmıştık.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Çin'in telekom devi Huawei, ABD tarafından ticari kara listeye alınmış olmasına rağmen yılın ilk yarısında gelirini geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 artırdı.

Huawei'den yapılan açıklamaya göre şirketin 2019'un ilk yarısındaki geliri 401,3 milyar yuan (yaklaşık 58 milyar 300 milyon dolar) oldu. Şirketin aynı dönemde kâr oranındaki artış ise yüzde 8,7 oldu.

Çin halen dünyanın en büyük akıllı telefon piyasası. Huawai'nin bu piyasadaki payı yüzde 38.

Huawei geçen yıl, Apple'ı geride bırakarak, Samsung'dan sonra dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olmuştu.

BBC'nin ekonomi muhabirlerinden Karishma Vaswani, birçok Çinlinin, "ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının kurbanı" olduğunu düşündüğü Huawei'yi desteklediklerini söylüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir