Her marka aracın servis yolculuğunun tamamını sahiplenmek istiyoruz

Castrol, son dönemde iletişim çalışmalarına ivme kazandırdı. Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz, “Uyguladığımız strateji ile odaklandığımız her kategoride pazarın üstünde büyüme gösterdik” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz'e yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk.

Her marka aracın servis yolculuğunun tamamını sahiplenmek istiyoruz

Türkiye’de otomotiv sektörü hem ihracatımızı hem de yerli talebi karşılaması nedeniyle her zaman lokomotif sektörlerden biri oldu. Pandeminin tedarik zincirlerindeki etkisini atmaya başladığımız 2022’de bölgemizde meydana gelen gelişmeler sonucunda ise lojistik hatları başka ülkelere yöneldi. Bu da şirketlerin yıl başında hazırladıkları mali tablolarında beklenmeyen etkilere sebep oldu. Türkiye’de her yıl 750 binden fazla araç satılıyor. Ayrıca ülkemizdeki otomotiv yan sanayisi dünyanın en güçlü yan sanayilerden biri kabul ediliyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, katma değer yaratan otomotiv sektörü madeni yağ sektörünün de aynı paralelde büyümesini destekliyor.

Yüzde 24,3 ile toplam pazarın iki katından fazla büyüme kaydettik
2022’nin ilk 9 ay satışlarına baktığımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 azalarak yaklaşık 521 bin olduğunu görüyoruz. Ülkemizde oluşan enflasyon, kurdaki hareketlilik ve araç sahiplerinin sattıkları aracın yerine yenisini koyabilme konusunda endişe duyması satışların artmasının önündeki en büyük engeller olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu seviyede devam etmesi durumunda yıl sonunda yaklaşık 700 bin olacağını tahmin ediyoruz. Madeni yağ pazarının da yaklaşık 2021 yılındaki gibi olacağını söyleyebiliriz. PET-DER’in raporları aracılığı ile izlediğimiz pazar payları ve büyüme oranlarına baktığı- mızda da bahsettiğim büyümeyi açık bir şekilde görebiliyoruz. Castrol olarak yüzde 24,3 ile toplam pazarın iki katından fazla büyüme kaydettik. Yarıyıl sonuçlarına baktığımızda binek araçlar motor yağında yüzde 33,9, motosiklet madeni yağında yüzde 48,8 ve ticari araçlar motor yağında ise yüzde 33,2 pazar payı ile liderliğimizi sürdürüyoruz. Uyguladığımız strateji ile odaklandığımız her kategoride pazarın üstünde büyüme gösterdik. Ayrıca bu başarılı sonuçların ardından Çin’i de geçerek Castrol dünyasında hacimsel olarak en çok ve en hızlı büyüyen pazar olduk.

Castrol Türkiye olarak 2022’de bizim için çok önemli üç anlaşma gerçekleştirdik. 25 yılı aşkın süredir işbirliği yaptığımız Türkiye’nin en önemli distribütörlerinden olan Doğuş Otomotiv ve Yüce Auto ile 5 yıl daha birlikte çalışacağız. yaptığımız anlaşmalarla her iki distribütör de araçlarında Castrol’ün ürünlerini tercih ederken, yetkili servislerinde de Castrol ürünlerini önermeye devam edecek. Ayrıca 2002 yılından beri birlikte çalıştığımız, Türkiye’nin ilk yerli traktör markalarından TÜMOSAN ile de işbirliğimizin içeriğini geliştirerek iki yıl daha uzatan yeni bir anlaşmaya imza attık.

2001’den beri ikonik araçları için özel olarak onaylanmış Castrol motor yağlarını tercih eden ve Türkiye distribütörü Borusan olan Jaguar Land Rover ile 2021 sonunda imzaladığımız yeni anlaşma ile işbirliğimizi 2026 yılına kadar uzattık. 2001 yılından bu yana Jaguar Land Rover ile sürdürdüğümüz kapsamlı işbirliği ile motor performansının sınırlarını zorlarken yakıtın ekonomik kullanılmasına yardımcı olan gelişmiş teknolojili ve üst düzey verim sunan JLR motorlarına özel motor yağları da geliştiriyoruz. Ayrıca Renault Group ile 2017 yılında Renault F1 takım sponsorluğuyla başlayan işbirliğimizi de 2027 sonuna kadar uzattık.

Sporun her alanında varlığımızı güçlendirerek çalışmalarımızı yoğunlaştırdık

Sektörümüzde bizim için önemli iki hedef kitle var: Tüketici olarak nitelendirdiğimiz araç sahipleri ve araca konulacak madeni yağ markasının kararında etkili olan ustalar. Castrol olarak vizyonumuz her iki hedef kitlenin de ilk akıllarına gelen marka olarak, ürünlerimizin kullanıldığı araçların, makine ve ekipmanların en üst düzey performanslarını uzun süreler boyunca göstermelerini sağlamak. Tüm çalışmalarımızı da oluşturduğumuz bu vizyon üzerinden şekillendiriyor ve tüketicilerle ustalarımızın Castrol’ü seçerek hedefledikleri sonuçlara ulaşmalarını garanti ediyoruz.

Castrol olarak motor sporları dışındaki sporlara ilgi duyan kitlelere de ulaş- mak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Futbolda İngiltere Premier League ve basketbolda Turkish Airlines EuroLeague ve EuroCup’ın geçen yıldan sonra 2022-2023 sezonunda da resmi içerik partneri olduk.

Stratejilerimizi oluştururken ürünlerimiz gibi baskı altında bile yüksek performans gösterilen spor dallarına odaklandık. Bizim ürünlerimizin tercih edilmesinin arkasında yatan en büyük nedenlerden biri en zor şartlar altında bile araçların en üst düzey performansını vermesine yardımcı olması. Son beş sezonda Anadolu Efes’in iki kez, Fenerbahçe Beko’nun bir kez şampiyon olduğu Turkish Airlines EuroLeague’de mücadele eden sporcular da en zor anlarda ve baskı altında bile performanslarını en üst düzeye çıkartarak sonuna kadar mücadele ediyorlar. Biz de basketbol sahasındaki bu üst düzey performansın stratejimizle ne kadar uyumlu olduğunu gördük ve dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu organizasyonlarda yer alarak basketbol severlerin coşkusuna ortak olmak istedik. Ayrıca yeni sezonun heyecanını basketbol severlere yansıtmak için Gazapizm ile de bir işbirliği gerçekleştirdik. Yeni sezonla birlikte yayınlanmaya başlanan Turkish Airlines EuroLeague’e özel hazırlanan reklam filmimizde Gazapizm, ‘Sağı Solu Kes’ şarkısını ‘Baskıyı Kes’ mottosuyla uyarladı. Anadolu Efes’in şampiyon olduğu 2021-2022 sezonundaki baskı altında ortaya konulan gerçek performans anlarından oluşturduğumuz reklam filminin seslendirmesini ise basketbol severlerin yanı sıra spor severlerin akıllarında kendine has ses tonu ve replikleriyle yer etmiş Murat Kosova gerçekleştirdi.

Motor sporlarına uzun yıllardır verdiğimiz desteğimiz ise devam ediyor. 1998’den bu yana Castrol Ford Team Türkiye ile pek çok başarıya imza atıyoruz. Bunun yanında ağustos ayında düzenlenen ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da destekçisi olduğumuz TransAnatolia Rallisi’nde yer alan motosiklet kategorisine ismimizi verdik. Otomobil kategorisinde de ISUZU D-MAX işbirliği ile yer aldık ve TransAnatolia Rallisi’nin tüm heyecanını yaşadık.

Geçtiğimiz iki yılda tüm dünyayı, insanları, şirketleri ve iş yapış şekillerini etkileyen bir pandemi yaşadık. Castrol olarak biz de bu dönüşüme kayıtsız kalmadık ve bir madeni yağ markasının ötesinde bakımı sahiplenen bir markaya dönüşme hedefiyle tüm müşterilerimiz ve iş ortak- larımız ile büyüyebileceğimiz iş modellerini genel stratejimizin içine aldık. 120 yılı aşkın deneyimimizi ve bilgi birikimimizi, araç bakım ve onarım hizmetine taşıyarak, Castrol Auto Service isimli yeni markamızı oluşturduk. Castrol Auto Service’i oluştururken hedefimiz yüksek hizmet kalitesiyle her marka aracın bakım ve onarım yolculuğunun tamamını sahiplenmek, araç bakımında kalite ve profesyonellik arayan araç sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği tüm hizmetleri bir araya getirmekti. Bu doğrultuda yaptığımız yoğun ve detaylı çalışmalar sayesinde Castrol Auto Service, TÜV Rheinland tarafından sertifikalandırılmış tek servis ağı oldu. Bu da Castrol Auto Service’in araç bakımında ne kadar doğru ve sağlam adımlarla güçlü bir marka olma yolunda ilerlediğinin en önemli göstergelerinden biri. Castrol Auto Service hizmet ağında amacımız yıl sonuna kadar 85 noktaya ulaşmak.

Castrol Auto Service hizmet ağımızı oluşturduktan sonra mekanik bakım için ihtiyaç duyulan ürünleri de Castrol markası altında topladık. “Mekanik Bakım Serisi” adı altında, Castrol dünyasında ilk kez Türkiye’de, araç sahiplerinin kullanımına sunduk. Ayrıca dünyada ilk kez Türkiye’de kullanıma sunduğumuz dijital ürünümüz CARAMA, araç sahiplerine ihtiyaç duydukları hizmete göre kendilerine yakın lokasyonda uygun servisleri bulma, yorum ve puanlara göre karşılaştırma ve online randevu alma gibi fırsatlar sunuyor.

Castrol'ün yeni dönem hedefleri

  • Castrol dünyasında liderliğimizi devam ettireceğiz.
  • Araç servis ve bakımı konusunda da liderlik etmek istiyoruz.
  • Müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile büyüyebileceğimiz iş modellerini genel stratejimizin içine aldık.
  • Türkiye’de odaklandığımız kategorilerdeki liderliğimizi güçlendirerek sürdüreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir