Hello Kitty ve Micky Mouse'un şaşırtan hikâyesi

Çocukluğumuzun unutulmayan karakterlerinden Hello Kitty ve Micky Mouse, çizgi film ve oyuncakların ötesinde bir alt kültür hâline geldi. Peki bu karakterlerin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Hello Kitty ve Micky Mouse'un nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Hello Kitty'nin neden ağzı yok?
Japonya merkezli oyuncak ve video oyun üreticisi Sanrio tarafından 1974'te tasarlanan Hello Kitty, ekranları aşarak kimi zaman bir kalemliğin, kimi zaman bir çantanın, kimi zaman da bir ayakkabının tasarım yüzü oldu.

Dış görünüşüne ve evrensel popülaritesine rağmen Hello Kitty'nin ortaya çıkışı ve efsanelere konu olan hikâyesi oldukça ilginç. Efsaneye göre Hello Kitty, aslında şeytanla yapılan bir anlaşma sonucu doğdu. Çinli bir kadının ağız kanserinden ölmek üzere olan kızını kurtarmak için şeytanla yaptığı bir anlaşma sonucu ortaya çıkan efsanede, kızının ölüm döşeğinde olmasının derin acısı içinde olan annenin hikâyesi konu alınıyor. Kızının ağız kanserini atlatıp yaşaması karşılığında, şeytanın yeryüzündeki bir yansıması olarak ağzı olmayan Hello Kitty’i yarattı. Karakterin yaratıcısı Sanrio'nun yaptığı açıklamalara göre hikâyenin aslı ise Hello Kitty karakterinin aslında Kitty White isimli İngiliz bir kız çocuğu olduğu yönünde. 

Depodaki bir fareden ilham alan karakter: Micky Mouse
İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, ekonomik sıkıntılar nedeniyle genç yaşta para kazanmak zorunda kaldı. Maddi sıkıntılar nedeniyle okula devam edemeyen Disney, bir meslek sahibi de olamadı. 

Disney, aldığı bir kitabın arka kapağında “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor” ilanıyla karşılaştı ve bu fırsatı değerlendirip Kansas City Sanat Enstitüsü'nün ücretsiz kurslarına katılarak çizim yeteneğini geliştirmeye başladı. Çizimlerini yolladığı çoğu dergiden olumsuz yanıt alan Walt, tüm olumsuzluklara rağmen çizim yapmaya devam etti. Çizim yaptığı esnada odasında küçük bir fare gören Walt, fareyi sahiplendi. Gün geçtikçe fare ile arkadaş olan Walt, minik dostunu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim hem Walt Disney için hem de çizgi film dünyası için bir dönüm noktası oldu ve ortaya dünyanın en çok bilinen çizgi film karakteri Mickey Mouse çıktı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir