Havacılık tarihinde unutulmaz bir rekor

Dünyanın en önemli gösteri pilotlarından biri olarak kabul edilen Red Bull sporcusu İtalyan pilot Dario Costa, uçağıyla İstanbul'un hemen dışındaki iki otoyol tünelinin dar sınırlarından 43.44 saniyede geçerek havacılık tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Yirmi yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısına imza atarak Guinness Dünya Rekoru kıran Dario Costa ile rekor uçuşun hikâyesini konuştuk.

Yirmi yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısına imza atarak Guinness Dünya Rekoru kıran Dario Costa ile rekor uçuşun hikâyesini konuştuk. 

Türkiye sizi İstanbul Çatalca’daki “En Uzun Tünel Uçuşu”nda rekora imza atmanızla tanıyor fakat tanımayan okuyucularımız için kendinizden bahseder misiniz? Red Bull ile yollarınız nasıl kesişti?

Çocukluğumdan beri iki tutkum var; motor sporları ve uçmak… 2003 yılında uçuş ehliyetimi alırken, tesadüfen Red Bull Air Race'in bir videosunu izledim. O an kendi kendime ‘Bu iş iki tutkumun birleşimi’ diye düşündüm. Beni bu hayali gerçekleştirmek için her şeye rağmen ilerlemeye iten şey buydu. Yaklaşık 15 yıl sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. Uzun bir yolculuk oldu ama her anına değdiğini düşünüyorum. 

Tunnel Pass Projesi ile bir uçakla geçilen en uzun tüneli (1.730 m) geçerek Guinness Dünya Rekoru kırdınız. Proje nasıl gelişti, anlatabilir misiniz?

29 yıl önce yani 12 yaşımdan beri bu hayali kuruyordum. Hayalimi ve vizyonumu 2018'de Red Bull'a taslak bir fikir olarak sundum. 2020'de Red Bull Türkiye’den yakın arkadaşım Kutlu Baklacıoğlu ile başka bir konuda konuşurken, ona projemden bahsettim. Onun da aklında çok benzer bir fikir varmış. Bu sayede projeye start verdik. Kutlu, yaklaşık 15 ay bana proje için en doğru yeri bulmam konusunda yardımcı oldu.

Rekor uçuşunuza nasıl hazırlandınız?  

Bu projede daha önce hiç keşfedilmemiş çok fazla bilimsel açı var. ‘Bionic Surface Technologies’Red Bull’un Tunnel Pass projesinde bize çok yardımcı oldu. Sonrasında da mühendislik bakış açısıyla ve3D tarama sayesinde o tünelin içinde seçtiğimiz uçağın belirli hızlarda ve yüksekliklerde neler yaşayabileceğini araştırmaya başladık. Tabii ki hassasiyet gerektiren basınç dalgaları, standarttan daha hızlı tepki süreleri ve aralıklı aydınlatma ile karanlığa uyum gibi birçok farklı açıdan test edilmesi gereken süreçler de oldu. Bu sonuçlar ile yaklaşık bir yıl boyunca Red Bull Athlete Performance Center ekibi ile beyin fırtınası yaptım ve kişiye özel zihinsel, bilişsel ve fiziksel bir antrenman uyguladım.

Gökyüzünde uçarken tünelden geçme fikri, bunu yapmadan önce size nasıl hissettirmişti?

Tek kelimeyle “gergin”. Her şey çok hızlı gerçekleşti. İlk tünelden çıktığımda uçak çapraz rüzgarlar nedeniyle sağa doğru hareket etmeye başladı ve o an aklımda her şey yavaşladı. Hemen reaksiyon verdim ve uçağı diğer tünele girmek için doğru yola sokmaya odaklandım. Ardından aklımdaki her şey yeniden hızlandı.

Uçuş anında neler hissettiniz? Sınırlarda olmak nasıl bir duygu?

Genel olarak, 43 saniye süren uçuşun 3 saniyeden fazlasını hatırlayamıyorum. Ancak şunu net hatırlıyorum ki, yaptığım tüm uçuşlardan daha çok sevdiğim ve heyecanlandığım bir uçuş oldu. Hayatımda hiç tünelde uçmamıştım, bunu hiç kimse yapmamıştı. Bu yüzden işlerin yolunda gidip gitmeyeceği konusunda kafamızda büyük bir soru işareti vardı. Uçuş sonrasındaki mutluluğumu tarif edemem, benim için bir hayalin daha gerçekleşmesi bu.

Tünelden başarılı bir şekilde geçtikten sonra tüm dünya gözyaşlarınıza tanık oldu. Hislerinizi paylaşabilir misiniz?

12 yaşında bir çocuğun 29 yıl süren bir hayalini, 40 kişilik bir ekip yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın ardından gerçekleştirdik. Her sabah uyandığımda kendime bunun iyi bir fikir olup olmadığını sorduğumu ve her gece uyanıp yeterince çalışıp çalışmadığımı sorguladım. Bir yıllık hazırlık sürecini de hesaba katarsak, bu başarı sonrası gelen gözyaşlarını çok rahat anlaşılabileceğini düşünüyorum.

İtalyan Akrobasi Şampiyonası'nın en üst kategorisini kazanarak Red Bull Air Race Challenger Class'a katılan ve bir yarış kazanan ilk İtalyan pilot oldunuz. Duygularınızı paylaşabilir misiniz?

Kendimle gurur duyuyorum ve bana hava yarışı pilotu olamayacağımı söyleyenlere minnettarım. Çünkü bu sayede daha çok çalıştım, odaklandım ve sonunda başardım.

Sizi idol olarak gören ve tıpkı sizin gibi adrenalin dolu maceralara atılıp rekor kırmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz ne olur?

Adrenalin dolu maceralara atılmak isteyenlere özel bir tavsiyem yok ancak macera için sadece yeteneğe inanmadığımı söyleyebilirim. Yeteneğin her zaman tek başına yeterli olmadığını, çok çalışma, fedakârlık ve saygı ile profesyonel hedefe ulaşılabileceğine inanıyorum. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir