Gucci Yeni Modeli ile "Standart Güzellik" Algısını Yıkıyor mu?

Modanın tekstil sektörüne yön verdiğini, modaya da belli başlı kişi ve markaların yön verdiğini hepimiz biliyoruz. Her yıl belli dönemlerde dünyanın belli bölgelerinde düzenlenen defilelerle, dünyaca ünlü markaların yeni koleksiyonlarını tanıtmasıyla sürekli değişen ve dönüşen bir moda algısı söz konusu. Bunun pazarlama ile ilgili tarafı ise endüstriyel tüketime sürekli bir yönlendirme elbette. Moda inanılmaz bir hızla değişirken, bizler de dünyanın hemen her yerine yayılmış belli başlı giyim firmalarının birbirlerine benzeyen ürünlerine sahip olmak için çılgınlar gibi alışveriş yapıyoruz.

Son yıllarda markalar (aslında başka bir pazarlama stratejisi olarak) genel algıya aykırı modellerle çalışmaya başlamış olsalar da dünya genelinde uzun yıllardır süregelen bir "standart estetik, güzellik" algısı mevcut. Kadınlara ve erkeklere de bu standartlar bir şekilde dayatılıyor. Adorno'nun da dediği gibi; bu dayatmaları reddetmekte özgürsünüz ancak reddettiğinizde topluma yabancılaşıyorsunuz ve dışlanıyorsunuz. Genç kadınlar zayıflamaya çalışırken ölümden dönüyor, genç erkekler kas yapmak için protein tozlarına başvurup sağlıklarından oluyor, sokaktaki bütün kadınların makyajları birbirine benziyor, Instagram'daki profiller giderek aynılaşıyor...

Güzelliğin veya güzelin subjektif bir tanımı olamayacağı ve kişinin algısına göre değişiklik gösterdiği bin yıllardır tartışılsa da TDK güzelliği; "Göze ve kulağa hoş gelen, hayranlık uyandıran, çirkin karşıtı" olarak tanımlıyor. Bu tanım da aslında güzelliğe karar verirken kendimizi referans almamız gerektiğini belirtiyor. Fakat dünya modasına yön veren markalardan Gucci'nin yeni modeli Armine Harutyunyan neredeyse herkes tarafından "çirkin" bulundu. Biz bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü Gucci yeni modelini duyurduğundan beri sosyal medya adeta "yıkılıyor".

Milano Moda Haftası kapsamında Gucci'nin düzenlediği defilede podyumda yer alan Armine Harutyunyan, Ermeni bir model. 23 yaşındaki model aynı zamanda illüstratör ve grafik tasarımcısı.

Kendisi defilede en çok konuşulan model oldu çünkü yüzü geleneksel güzellik algılarına pek uymuyor. Ayrıca defileye makyajsız çıktı... Herkesin özellikle de mankenlerin birbirine bu kadar benzediği şu dönemde böyle aykırı bir tercih yapmak elbette Gucci'nin pazarlama stratejisi ancak bu yine de insanlara özellikle de gençlere güzelliğin tekdüze bir şey olmadığını, herkesin aynı güzellikte olmak durumunda olmadığını hatırlatabilir. Zira Gucci tüm dünyada kabul görmüş bir marka olarak model seçimiyle bir şey kaybetmez aksine modaya yön verdiği için güzellik algısına yön vermesi de epey mümkün.

Siz ne düşünüyorsunuz, Gucci'nin stratejisi sizce doğru mu?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir