Genç hedef kitleyle bağımızı kuvvetlendirmeye devam edeceğiz

Kampanya ve stratejileriyle genç tüketicilerle güçlü bir bağ kuran DİMES, bu bağı daha da güçlendirmeyi hedefliyor. DİMES CMO’su Duygu Süleymanoğlu, “Tüm paydaşlarımızla ülke ekonomisi için, doğa ve insan için paylaşılan değerler üreterek büyümemizi sürdüreceğiz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? DİMES CMO’su Duygu Süleymanoğlu'na yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk.

Genç hedef kitleyle bağımızı kuvvetlendirmeye devam edeceğiz

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu markası DİMES, ülkemizin önde gelen içecek şirketlerindendir. Türkiye’de ve dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde küresel markalarla başarılı bir şekilde rekabet ediyoruz. 

Türkiye’de bizim var ettiğimiz uzun ömürlü ‘Sıkma’ kategorisinin yanı sıra, yüzde 100 ‘Meyve Suyu’, ‘Çocuk Kategorisi’, ‘Milkshake’ ve ‘Smoothie’ kategorilerinde pazar lideriyiz. Lansmanı son üç yıl içerisinde gerçekleşen üç yeni ürünümüz, soğuk kahvemiz OBSESSO, DİMES Milkshake ve DİMES Smoothie, sektöre yeni bir soluk getirmenin yanı sıra, karlılık üzerinde önemli etki yapıyor ve yenilikçilik ruhumuza örnek oluşturuyor. Milkshake ve Smoothie ile yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahibiz. Soğuk kahve pazarında OBSESSO markamızla ikinci durumundayız ve pazarın büyüme hızının üzerinde bir büyüme kaydediyoruz. Yenilikçi ürünlere ve gençlerle iletişime, yani geleceğe ve marka sürdürülebilirliğine yatırım yapıyoruz. 

Milkshake ve Smoothie için son yıllarda düzenlediğimiz kampanyalar, özellikle genç tüketicilerle aramızda çok güçlü bir bağ oluşturdu. Bu yıl yeni kampanyamızla, bu güçlü bağı bir sonraki seviyeye taşımayı, onların dinleyen, dillerini bilen, onlarla sürekli etkileşimde olan bir markadan da öteye geçip, onlara kendilerini ifade edecekleri ortamlar sunup, bu ortamlarda onlara eşlik etmeyi hedefliyoruz. 

Reklamania Creative işbirliğinde, etkinliklerle de zenginleştirdiğimiz 360 derece kurguya sahip, iki adımlı bir kampanya planladık. İlk adımda yeni Smoothie ve Milkshake lezzetlerini gençlere sorduk ve yeni lezzetlerimizi gençlerin sesi belirledi. İkinci adımda da, Z kuşağının oyunculuk, spor, sosyal medya, müzik gibi farklı alanlarda başarı sağlayan isimlerini bir araya getiren bir Manifesto filmi ve özel bir şarkı hazırladık. Kendini hayata kabul ettirmiş genç isimlere, arkadaş gibi gördükleri yenilikçi ürünlerimiz, gençleri dinleyerek hazırladığımız yeni tatlarıyla eşlik etti. Manifesto filmimizin packshot’unda da bir ürünümüz değil, Z ibaresi yer aldı. Tadına Düştük kampanyamız, bir gençlik platformunun temelini oluşturuyor; bu platformu daha da genişletecek yeni adımları, yeni sürprizleri planlıyoruz.

2022 yılının bir diğer kampanyasını, marka konumlaması ve tüketicisine sunduğu deneyimle soğuk kahve pazarının dinamiklerini değiştiren soğuk kahvemiz OBSESSO için düzenledik. Ağırlıklı yabancı markalardan oluşan bu pazara, yerli bir marka olarak üç yıl önce girdik ve hızlı büyüdük. Son kampanyamızla marka bilinirliğimiz, yüzde 90’ı aştı, pazarda ikinciliğe oturduk ve pazarın üzerinde bir büyüme ivmesine sahibiz.

Soğuk kahve iletişiminde genellikle kahvenin verdiği zindelik hissi ve enerji ön plana çıkarılıyor. Oysa kahve, hayatın koşturmasından keyifli bir molayı, kendimize ait bir zamanı da ifade ediyor. Tüketicilerimizin genç, havalı ve keyif veren bir marka olarak tanımladığı OBSESSO’nun sunduğu keyif, soğuk ve yavaş içildiğinde daha da zenginleşiyor. Bu deneyimin keyfinin, soğuk ve yavaş içimle çıkarıldığını, reklam filmimizde kendimize özgü anlatım dilimizle anlattık. OBSESSO partimizde reklam yüzümüz Burak Yörük ev sahipliğinde ünlü isimleri ağırladık. Başarılı işlere imza attığı kariyeri ve duruşuyla hayranlarının beğenisini kazanan Burak Yörük ile 2023 yılında da devam edecek uzun soluklu bir işbirliği hedefliyoruz. 

OBSESSO, yakın zamanda muhteşem sürprizlerimizle kahve tutkusunu besleyecek, bunların hazırlığı içerisindeyiz.

2023’te yeni trendler kendilerini daha fazla hissettirecek 
2020 yılında hayatımıza giren küresel sağlık krizi gerek küresel boyutta gerekse ülke ekonomilerinde birçok zorluğu tetikledi. Farklı coğrafyalarda çatışmalar ve belirsizliklerle derinleşen ve geçtiğimiz iki yıla damga vuran bu zorlukların, 2023 yılında da etkisini hissettireceğini ön görmek gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Öte yandan DİMES, Türkiye’nin çok zor zamanlarında, doğanın meyvelerini ülkemiz insanının ihtiyaçlarını karşılamak için değerlendirme idealiyle hayata geçti. Doğa ve insan arasında kurduğumuz bu sürdürülebilir değer zinciri, ülkemizin kalkınma sürecine her zaman katkıda bulundu ve bulunmaya devam ediyor. Ekonomik zorlukların kademeli bir şekilde aşılma sürecinin devam edeceğini ön gördüğümüz 2023 ve sonrası yakın dönem, yeni toplumsal trendlerin kendilerini giderek daha fazla hissettireceği bir dönem olacak.

Z kuşağının pazar dinamikleri üzezrindeki etkisi artarak devam edecek
Ekonomik hayata önce tüketici ve sonrasında yeni nesil profesyoneller olarak dahil olan Z kuşağının pazarlama dinamikleri üzerindeki etkisi artarak devam edecek. Gençler toplum üzerindeki belirleyici güçlerinin farkındalar ve hayatlarına kabul ettikleri markalardan beklentilerini çok net belirliyorlar. Bu dönemde markaların başarısı, tüketicileri ile gerçeklik ve samimiyete dayalı ilişkiler kurabilmelerine ve bu ilişkileri özellikle dijital sosyalleşme ve karşılıklı etkileşimle güçlendirebilmelerine bağlı olacak.

İyi ve sosyal marka kimliği, marka hayran kitleleri oluşturabilme, birliktelik, mikro grup yönetimleri, markaların iyi hissedip, iyi hissettirebilmesi ve deneyimsel pazarlama, pazarlama dünyasına yön veren trendler olarak ön plana çıkacak.

Gençlerle platformumuzu genişletmek istiyoruz
Gençlerin dijital sosyalleşme ve iletişim platformlarında milyonlarca izlenmeye ulaşan, yüzbinlerce yorum alan bir markayız. 1 milyon kişiye ulaşan bir FAM komünitesine sahibiz. Bu bağın gücüyle bir gençlik platformu oluşturmak; hayalleri ve beklentileriyle geleceği şekillendirecek gençlerle ve onların dilinden konuşabilen herkesle beraber bu platformu daha genişletmek istiyoruz. 

Reklam gibi olmamasıyla farklılaşan kampanyalarla gençlerle buluşmaya, genç hedef kitleyle bağımızı kuvvetlendirmeye ve yenilikçi ürünlerimizle büyümeye, kaliteli, besleyici ve keyifli ürünlerimizle tüketicimize her daim duygusal ve rasyonel fayda sağlamaya devam edeceğiz.

İhracat tarafında ise, Türkiye’nin yerli meyve suyu ve içecek markası DİMES’i hedef pazarlarımızdan başlayarak liderliğe oynayan rekabetçi bir marka haline getirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Tarımı sanayinin odağına alan, inovatif ürünlerimizle ülkemizdeki lider konumumuzu, ihracat pazarlarımızdaki liderliğimizle pekiştireceğiz; tüm paydaşlarımız ve ülke ekonomisi için, doğa ve insan için paylaşılan değerler üreterek büyümemizi sürdüreceğiz.

DİMES’in yeni dönem hedefleri

  • Genç tüketicilerle bağımızı kuvvetlendirmeye devam edeceğiz.
  • İnovatif ürünlerimizle ihracat pazarımızdaki liderliğimizi pekiştireceğiz. 
  • Doğa ve insan arasında kurduğumuz sürdürülebilir değer zinciri ile ülkemizin kalkınma sürecine katkıda bulunacağız.
  • Reklam gibi olmamasıyla farklılaşan kampanyalarla gençlerle buluşmaya devam edeceğiz.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir