Forbes Dünya’nın En İtibarlı 100 Şirketi'ni Belirledi

Merkezi New York’ta bulunan ve global bir danışmanlık şirketi olan "Reputation Institute" tarafından gerçekleştirilen "Dünya’nın En İtibarlı 100 Şirketi" sıralamasında Alman otomobil devi BMW ilk sırada yer aldı.

Günümüzde şirketlerin repütasyonu ile tüketicilerin o firmanın ürününü alma veya tavsiye etme ilişkisi giderek güçlenmiş durumda. Öyle ki, güçlü bir repütasyona sahip bir firma için, tüketicilerin %55’i o firmanın ürününü kesinlikle alacağını belirtirken, %50’si diğerlerine satın alması için tavsiye de bulunuyor. Öte yandan, düşük repütasyonlu bir şirket için, tüketicilerin %31’i o ürünün alımı için, %28’i diğerlerine satın almaları için tavsiyede bulunulacağını beyan ediyor.

Araştırmaya 15 farklı piyasadan 55,000 tüketici davet edilerek, tüketicilerin şirketlerle ilgili 4 ana duygularına yer verildi; güven, itibar, takdir ve iyi his. Tüketicilerin düşüncelerinin ortalamasına göre de şirketlere 100 üzerinden puanlar verildi. Ayrıca kurumsal itibarın belirlenmesinde önemli rol oynayacak iş yeri, denetim, finansal performans, liderlik, ürün, inovasyon gibi çeşitli etmenler de Institue tarafından analiz edilmiş.

Araştırmada Alman Otomobil üreticisi BMW 78.39 puan ile 2013 yılının en itibarlı şirketi seçildi. Reputation Institute yöneticilerinden Nielsen:

"Alman otomobil üreticisinin küresel anlamda tüketicilerin saygı ve güvenini almaya devam ettiğini bunda en büyük etkenin bütün icraatlarında kaliteyi odak noktası haline getirmesi olduğunu belirtti."

BMW ayrıca 15 ülkede yapılan bu araştırmada 9 ülkede ilk 10 içerisinde yer alarak etkileyici bir sonuca da imza attı. Rusya, Güney Kore ve Avustralya’da tüm itibarı toplayan BMW, sıralamada sektörden en yakın takipçileri Volkswagen ve Mercedes’e karşı üstünlük sağlamış durumda. Tabi ki oluşan bu atmosferde BMW’nin müşteri kazanmada, yani pazar payını ve büyümesini arttırmada kendisine çok büyük bir avantaj kazandıracağı kesin.

2. sırada yer alan Walt Disney Company en geniş itibara sahip şirketlerden biri. Tüketicilerin Walt Disney algısı; şirketin güçlü bir etiğe sahip olduğu, işçilerine iyi muamele ettiği, belirgin bir vizyonunun olduğu, finansal açıdan sağlıklı bir şirket olduğu ve böylelikle her zaman yeni ve inovatif ürünler geliştirebileceği yönünde. Bu durum neden tüketicilerin %59’unun Walt Disney ürünlerini kesinlikle alacağını ve %57’sinin diğerlerine satın almaları için tavsiyede bulunacağını beyan etmelerinin en önemli kanıtı.

1

Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir