Filli Boya'dan duvarlara, doğadan ilham alan dokunuş

Filli Boya Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ile, Filli Boya’nın yeni renk paleti ardındaki içgörüyü konuştuk.

Doğru duvar boya renklerini seçmek, mekanları güzelleştirmenin ve kişiselleştirmenin etkili bir yolu. Filli Boya’nın 2024 renk paleti ilhamını doğadan alırken, yılın rengi öze dönüşü ve dengeyi temsil eden Irmak 130 oldu… Filli Boya Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ ile, Filli Boya’nın yeni renk paleti ardındaki içgörüyü konuştuk.

Filli Boya olarak yılın rengini bu yıl hangi içgörüyle belirlediniz? Bu süreci sizden dinleyelim...  
Filli Boya her zaman, boyayı dekorasyon dünyası içinde etkin bir unsur olarak ele aldı. Bu da bizi ve aslında sektörümüzü de çok farklı bir noktaya taşıdı. Bir yandan inovasyon ve teknolojinin yardımıyla boyadan daha çok koruma faydası elde etmeyi sağlayan ürünler geliştirirken diğer yandan da renk uzmanlığımızla adeta bir dekorasyon danışmanı gibi çalıştık. Liderliğimiz ve 81 ildeki yaygınlığımız, dijital kanallar üzerinden yayınlarımızla tüketicimizle çok yakın bir ilişkimiz var. Onların beğenilerini, yaşam alanlarında nasıl bir atmosfer içinde olmak istediklerini anlıyoruz. 

Öte yandan dekorasyonda sadece Türkiye’de değil dünyadaki trendleri de takip ediyoruz. Tüm bunları yalnız değil, çatısı altında olduğumuz Nippon Paint’in farklı ülkelerdeki tasarım uzmanları ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Nippon Paint, Londra merkezli renk stüdyosu Colour Hive ile de yıllardır işbirliği içerisinde. Hep birlikte dünyanın gidişatına, olaylara, duygulara, değişen dekorasyon fikirlerine bakıyoruz ve yılın renkleri ile tüketicilerimize süzülmüş bir öneri getiriyoruz. 

Yılın rengi olarak seçilen Irmak 130 ve 2024 renk paletinde yer alan diğer renklerin belirlenmesindeki süreci anlatır mısınız? 
Hepimiz sürdürülebilir bir dünya için daha hassasız ve seçimlerimizde bunu desteklemek istiyoruz. Küresel ısınma ile gelen iklim krizi, bu mücadele alanlarından biri. Doğanın kıymetini, suyun önemini daha da iyi anladığımız bir dönemdeyiz. Bu ruh halimize de yansıyor. Biz de renk kartelamızı oluştururken doğanın çağrısını mekanlarımıza taşıdık. Sloganımızı da “Öze Dön, Dengeyi Yakala” olarak belirledik. Koleksiyonumuz doğada gördüğümüz renkleri evimize taşıyor. Turkuaz, deniz mavisi ve akuamarin gibi mavi-yeşil tonlarla dolu bir alana girmenin anında sağladığı rahatlama hissini duvarlarda veriyor. Yılın rengi seçtiğimiz Irmak 130 tonunu, denizden, okyanustan, dingin bir ırmaktan alıyor. Suların, zaman zaman büründüğü mavi-yeşil rengi anımsatıyor. Her daim su kenarında olma hissi yaratıyor, hayatın günlük koşturmasının içinde sakinlik, huzur, denge sağlıyor. 

2024 yılı renk paletimizde anahtar rengimiz Irmak 130 dışında 5 renk daha var. Tüketicilerimize diyoruz ki, istediğin rengi tek başına kullanabilirsin, ama istersen de bu renkleri bir araya getirerek duvarların boyut ve enerjisini zenginleştirecek yaratıcı, dekoratif kombinler de oluşturabilirsin. Özellikle son yıllarda duvarlar tek bir fırça darbesiyle, tek bir renge boyanmıyor. Parçalı boyamayı yaşam alanlarında eskisine oranla daha sık görüyoruz. Biz bu renkleri sunarken aynı zamanda bu zor konuda da tüketicilere ilham oluyoruz. Dingin bir ortam yaratmak isteyenlere mavi yeşil tonlarındaki Irmak 130 ile ferah renklerimizden kum beyazını kombinleyebileceklerini gösteriyor, soğuk alt tonlu renklerimizden Taflan 30 ile Bazalt 20’yi bir araya getirerek sofistike bir iç ortam yaratabileceklerini hayal etmelerini sağlıyoruz. 

Yalnızca renklerle ilgili değil, o renklerle mobilyalarını nasıl kullanabilecekleri konusunda da fikir veriyoruz. İç mekanlarda sıklıkla tercih edilen ceviz mobilyalarla anahtar rengimiz Irmak 130’u kombinlediğinizde harika bir vintage mekan oluşturulabiliyor mesela. Klasik, bohem ya da modern ve strüktürel, her tarza uyum sağlayan renk paletimizle iç mekanlarda denge kurmak kolay.

Renklerin mekan içindeki algısını etkileyen faktörler neler oluyor? İlham Paketi, kullanıcılara bu faktörleri deneyimleme şansı mı sunuyor?
Renkler mekânın aldığı ışığa, kullanılan aydınlatma rengine ve büyüklüğüne göre olduğundan farklı algılanabiliyor. Bu nedenle, hayal edilen renkleri, renklerin ton ve parlaklığını uygulama yapılacak mekanda denemek önemli. Bir kartela ya da ufak bir parça boyalı kağıt ile emin olmak çok zor. Gerçekten duvarda uygulama en sağlıklı sonucu getiriyor. Biz bundan 4 yıl önce bu deneyime fırsat vermek için “İlham Paketi” adında renklerimizin deneme boylarını çıkardık. Acaba duvarımı ne renge boyatsam, nasıl olur, ışık vurduğunda nasıl görünür diye kafasında soru işaretleri olan tüketicilerimiz istedikleri renklerinin 100 ml'lik deneme boyunu, uygulama rulosu ve kabı il birlikte edinerek duvarlara küçük boyamalar yapıp sorularına cevap bulabiliyor.  Her sene açıkladığımız yılın renkleri ile birlikte bu ürünlere özel de İlham Paketi oluşturuyoruz. 

Gelecek dönem hedef ve stratejileriniz neler olacak? 
Son yıllarda, bir numaralı önceliğimiz yeni dijital platformlara ve teknolojilere geçişihızlandırmak… Bunu yeni pazarlara açılmak ve daha da kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunan sistemleri hayata geçirmek izliyor. Çünkü bizim için en önemli konu müşteri deneyimi. Yaptığımız her çalışmayı müşteri deneyimi açısından düşünüyoruz. Üründen pazarlamaya, danışmanlıktan dijitalleşmeye dek müşteri deneyimini mükemmelleştirme çabamızın ayırt edici olduğuna inanıyoruz. 

Filli Boya 2024 yılın renk paleti 1'i anahtar 6 renkten oluşuyor

  • Tonunu denizden, okyanustan, dingin bir ırmaktan alan Irmak 130
  • İyi hissettiren, dinginleştiren, sıcacık kumları anımsatan Kumtaşı
  • Çakıl taşlarının sıcak grisi Bazalt 20
  • Gökyüzünün tatlı pembeliğinden ilham alan bej alt tonlu sıcak bir pembe Bej-i Pembe 
  • Mekanlara derinlik katan koyu ve soğuk bir mor Taflan 30
  • Hafifliği ve sakinliği temsil eden, içimizi ferahlatan, nötr bir beyaz tonu Kum Beyazı
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir