E-Ticaret ve Oyunlaştırma: "Çin E-ticaret Lideri Pinduoduo’dan Oyunlaştırma Dersleri"

Tarihin en büyük sağlık krizlerinden biri olan küresel bir pandemiyi geçirdiğimiz dönemde birçok kurum ne yazık ki kapısına kilit vururken, özellikle internet üzerinden iş yapan bazı sektörlerde büyüme hızına yetişememekte. Doğal olarak online alışveriş siteleri muazzam bir büyüme içinde ve dünyadan bir çok yeni marka müşterilerine yepyeni deneyimler sunuyor. Ülkemizdeki e-ticaret firmaları daha çok operasyondaki artan talebi yönetebilme ve bazı küçük deneyim iyileştirmelerini devreye sokarken Çin’de ise tam anlamıyla online alışveriş deneyiminde devrim yaratacak gelişmeler olmakta.

Çin, özellikle Alibaba ve JD gibi küresel dev olmuş e-ticaret firmalarının arasında pandemi döneminde oyunsu ekranlarıyla ilk bakışlarda çoğu tüketicinin dikkatini çekmeyen “Pinduoduo” 2021 itibariyle ülkenin en büyük e-ticaret kurumu oldu.

Pinduoduo’yu “Costco ve Disneyland’ın buluştuğu yer” olarak tanımlayan kurucusu 41 yaşındaki Colin Huang, şirketin sloganını da “More saving, more fun!” yani “Daha fazla kazanç, daha fazla eğlence.” demiş. Böylece sadece bir alışveriş için girilen bir platform değil tüm deneyimi oyunlaştırarak sosyalleşme ve eğlence odaklı bir deneyim tasarlamaya çalışmış. Costco ve Disneyland ikilemesini de güzel ülkemizde kurulmuş 2 global yatırım almış e-ticaret ve oyun firması adıyla güncellemek istersem; “Getir ve Trendyol ile Candy Crash ve Kafa Topu’nun çocuğu olsa Pinduoduo olurdu” olarak söyleyebilirim. Gelin her sipariş nasıl gol olur biraz üzerine düşünelim.

Pinduoduo, dünyanın en büyük 50. şirketi. Yarışmalar,sosyal takım kurguları, sürpriz kartlar ve mini oyunlu kuponlarlarıyla dolu bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sunan şirket, ayda 490 milyon ziyaretçi çekiyor. 2020’de geliri 8 milyar doları aşmış. Çin’in e-ticaret pazarının yüzde 14’ünü oluşturuyor. Şirketin büyüklüğünden çok hızından etkilenilmeli … Pinduoduo, sadece 2015’te kuruldu! 2017’ye kadar hiç bir reklam vermeyip pazarlama bütçesi ayırmadı.

Pinduoduo’nun kurucusu ve CEO’su Huang, Amerika’dayken kendi girişim fikirleri için Microsoft’un kurucusu Bill Gates, NetEase’in kurucusu William Ding, Google’ın kurucusu Larry Page, BBK’nin kurucusu Duan Yong Ping, Berkshire Hathaway’in başkanı Warren Buffett ve Tencent’in kurucusu Pony Ma gibi isimlerden uzun soluklu mentorluk alma fırsatı buldu. Hemen 2007 yılında Ouku isimli bir eticaret sitesi kurdu ve 3 yıl sonra büyük bir rakamla her girişimcinin kısa vadeli hayali olan Milyon dolarlık ‘exit’ yaparak çıktı.

Colin, Leqee’yi yönetirken Texas Holdem ve Mafia City gibi oynadığı çevrimiçi oyunlardan esinlenerek bu tarz oyunlar geliştirmek için küçük bir mobil oyun stüdyosu kurdu. Huang’ın aklına sosyal e-ticaret fikri, işte tam da bu, Çin’in süper uygulamalarından biri olan WeChat’te oyun geliştirme deneyimi sayesinde geldi. Birkaç ay sonra Colin, Pinhaohuo’nun en iyi özelliklerini alan, en kötülerini ise dışarıda bırakan Pinduoduo’yu duyurdu.

Pinduoduo’nun başarısının altında 3 önemli kriter yattığı paylaşılıyor.

1. Hedef Kitle ve Ürün ile Kişiselleştirme:

Çin’deki 25 ve 35 yaş arasındaki kadınları hedefliyordu. Çünkü bu tüketiciler, Çin’deki harcama artışının yüzde 60’ını oluşturuyordu ve platform ile inanılmaz bir şekilde etkileşime geçtiklerini kanıtlamışlardı ve daha çok temel ihtiyaçlar, günlük alınan meyve, sebze, süt vs. ve kadınlara özel giyim olarak odaklandıkları ürünler vardı.

Burada başarıyı birçok üründe maliyet çoğaltan dağıtıcı, market gibi lojistik noktalarını devre dışı bırakarak başarmaya çalışmışlar. Taze ürün zincirini kırmadan zamanla kendi lojistik noktalarını da hayata geçirerek şu anda bazı Rusya sınırındaki Rus noktaları da dahil Çin’in %90’ına bu şekilde ürün gönderebilmekte. **

“Oyunlaştırma bozuk yolda arabayı hızlandırmak değildir.”

Pinduoduo aşağıdaki gibi ürün listelemesi Amazon türü e-ticaret sitelerinden daha çok TikTok benzeri sosyal medyalar gibiydi. Görseller hem özel filtrelerle destekleniyor hem de kullanıcı görselleri düzenliyordu.

2. Satın Alma opsiyonlarında Sosyalleşme ile Oyunlaştırma :

Pinduoduo’da bir çok üründe eğer çoklu sayıda satın alınırsa 2.ci bir özel fiyat daha oluyor. Bu fiyata ulaşmak için Çin’in Facebook’u olan WeChat üzerinden bağlanarak özel bir ara yüzle arkadaşlarınızla sohbet ederek özel bir linkle bu üründen belli sayıda alınmasını sağlarsanız aşağıdaki 30 adet yumurta örneğindeki gibi normalde 30 Yuan olan paket indirimde 15.99 indirimli fiyattan alınabilirken eğer toplu bir alımı sağlarsanız 9.99 Yuan’a düşüyor. Bunun için yaratacağınız linkten 24 saatte gerekli alışverişlerin tamamlanması gerekiyor.

Pinduoduo bir anda alışveriş için “İndirimde Ayakkabı sevenler” ,“Nutellayı 10 Yuan’a kaçırmayanlar”, “Fazladan 100 adet tuvalet kağıdına yerim tabii ki var” gibi topluluklar oluşmasını sağlamış. Sosyal alışveriş için Grup satın alma modeli ile bu topluluklar, eğlenceli ve etkileşimli oyunlaştırma ve ödüllerle katılımı sürdürülebilir hale getirerek, yapay zeka tabanlı kişiselleştirilmiş önerilerle deneyimi iyileştirmek muhteşem bir fikir.

Pinduoduo web sitesinde “Team Purchase-Takım Satın Alma” özelliğini geniş kitlelere anlatmakta tabiki zorlanmış. Dijital okur yazarlığı yüksek bir toplum olsa da bu yenilikçi özelliği Grupon tarzı toplu indirimlere ya da Avon tarzı bir kişinin gelir elde ettiği saadet zinciri modelleriyle karıştıranlar olmuş. Pinduoduo web sitesinde çok net bir açıklamayla buradaki kazancın tümüyle ‘daha çok ürün sipariş edebilmenin tedarikteki gücü ve arz yapan firmadaki avantajlarından” olduğunu paylaşmış.

Burada daha ciddi bir oyunlaştırma kurgusu da devrede. “Price Chop” adlı özellikte de istediğiniz bir ürün için eğer 500 kişiye o sayfayı ziyaret ettirirseniz (alışveriş yaptırmadan) o üründen tümüyle ücretsiz alabileceğiniz bir model de devreye sokulmuş. Oyuncu tiplerinden özellikle “bedava sirke baldan tatlıdır” hedef kitlesi için süper bir model.

Klasik oyunlaştırma mekanikleri olan uygulamada alışveriş yapmasanız da ‘check-in” yaparak puan kazanma, arkadaşını davet edip ekstra puan kazanma, ve toplu alışverişlerden kazandığı Yuan’lara göre “En Akıllı PDD’ciler” gibi liderlik tablosu ekranları da oldukça ilgi çekici.

Burada alışveriş yapmadan kazanılan puanların ve seviyeleri de “Sadakat Programı 2.0” olarak konumlandırabileceğimiz şekilde online sanal bir kart ile yönetiyorlar. 2–4 arası yorum veya etkileşim sonrası alınabilen “Brand Black Card” ile bu puanlar daha çok kazanılıp indirim kuponları, arkadaşlara paylaşma veya bağış gibi kurgularda kullanılıyor.

3. Oyunlaştırma tamam, sırada Oyunlar ve Ödüller :

Colin, mobil oyun firması yönettiği sırada Pinhuohuo’daki başarılardan biri de mini oyunlardı. Kore dijital oyun sektörünün lokomotiflerinden evet bu yüzden bu site de oyunsuz olmazdı. Alışveriş sonrası çevrilen bir çark konseptinden, ürünlerin içine konulan sürpriz ürün kutusuna kadar temel oyunlaştırmalar kullanılmış.

Sanal bir ağaç ve yetiştirilen ürünlerin ücretsiz size yollandığı bir modeli devreye 2019 yılında almışlar. Özellikle pandemi de 2 milyon sanal ağaç yetiştirilmiş ve meyveleri gerçek sipariş yanına eklenmiş.

Pinduoduo özellikle uygulamada ağaç yetiştirecek kadar zamanı olmayan ancak ‘şeker patlatacak kadar” hyper-casual oyun hastalığı, zamanı olanlara özel : “Duo Duo Orchard” isimli Candy Crash benzeri oyunu da geçtiğimiz günlerde devreye almış. Şimdiden 60 milyon kez oynanan oyunda da başarılar karşılığında alışverişlerde harcanacak puanlar kazanılıyor.

 

Pinduoduo kurucu CEO’su Colin Huang , geçtiğimiz günlerdeki China Digital Summit 2021’de sırada ne var sorusuna çok basit bir cevap veriyor. Pandemi döneminde tarım ve tekstilden sonra ilaç sektörünü sisteme entegre ettiklerini ve orada yine hem lojistik olarak hem de deneyim olarak  ilaç tüketimi, alımı vs. oyunlaştıracaklarını ve tabii ki kişisel favorisi olan daha çok oyun sisteme ekleyeceklerini paylaşmış.

Burada ülke olarak bize düşenler nedir derseniz bizler artık bir başka ilk sipariş indirimli damacanayla su götürülecek veri tabanındaki alelade yeni bir kayıt, ihtiyacı olmayan başka bir ayakkabı için her yerden lafta akıllı reklamlarla gözü bezenmeye çalışan alışveriş bağımlıları profilleri olmamalıyız.

Gelin bu e-ticaretteki karlı ancak insan odaklı olmayan süreçlerdeki zincirleri önce görelim, sonra da gömelim. Daha insan merkezli, ihtiyaç odaklı, bilgilendirici, doğru ve tabii ki de eğlenceli ve oyunlaştırılmış alışverişlerin önünü açalım.

"Oyun"u ciddiye alan genç nesiller için büyük bir heyecanla yazılmıştır.

Ercan Altuğ Yılmaz- Türkiye Gamfed Temsilcisi.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir