E-ticaret ve e-ihracatta asıl mesai site kurduktan sonra başlıyor

Dünyada 4.5 milyar kişinin internet kullanıcısı olmasıyla beraber e-ticaret sitelerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Bugün piyasa değeri 16.5 trilyon dolar olan Amazon.com ile başlayan e-ticaret sitelerinin yolculuğu, 2020 sonu itibariyle 24 milyon adete ulaştı. Yapılan satış rakamı da 2020’de 600 milyar dolar olarak kayıtlara geçerken, 2023 yılında e-ticaret sitelerinin yaşanan salgının da alışveriş alışkanlıklarını değiştirmesine bağlı olarak 4 trilyon dolardan fazla gelir elde edeceği tahmin ediliyor. E-ticaret sektöründeki bu hareketlilik etkisini Türkiye’de de hızla devam ettiriyor. E-Ticaret Başkanlığı’na bağlı E-Ticaret Bilgi Platformu’nun 2021 yılı rakamlarına göre; Türkiye’de 68 bin 457 adet e-ticaret sitesi bulunuyor. Hem kendi online satış sitesi hem de e-ticaret sitelerinde pazar yeri bulunan firmaların sayısı 5 bin 139 iken, e-ticaret sitelerinin pazar yerlerinde faaliyet gösteren işletme sayısı ise 57 bin 394 olarak kayıtlara geçti. 

Sadece 1 milyon sitede satışlar yoğun

E-ticaret sektöründeki bu hızlı büyümeye karşın, iş satış yapmak ve başarıyı yakalamaya gelince veriler yatırımcılar açısından yüz güldürmüyor. Dünyadaki e-ticaret sitelerinden sadece yüzde 5’inin yani 1 milyon adetinin yıllık cirosu bin doların üzerinde. Bir başka değişle dünyada yeni bir Amazon, DJ.com, Alibaba, Rakuten, e-bay, Wayfair gibi devlere dönüşme hayaliyle kurulmuş ve ciddi yatırımlar almış 23 milyondan fazla internet sitesi, işletme masraflarını bile karşılamaktan uzak bir ekonomik seyir içinde bulunuyor. Fakat e-ticaret sitelerinde ticari başarıyı yakalamak sanıldığı kadar zor değil. E-ticaret ve e-ihracat konularında şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayan Medialogy, işletmelere e-ticarette başarıya ilişkin bir dizi hayati öneride bulundu.

Blog yazımı ile ürün ve hizmet tanıtılmalı

E-ticaret sitesi kurarken, en önemli strateji satılacak ürünü/hizmeti iyi anlatmaktır. Bu noktada devreye ‘İçerik Pazarlaması’ gelir. Öncelikle satışı yapılacak ürünün/hizmetin tam ve eksiksiz bir yazılı tanımının yapılması gerekir. E-ticaret içeriği yazmak konusunda deneyimli bir pazarlama metin yazarı ekibinin olması gerekir. Aynı zamanda bu ürün/hizmetle ilgili mutlaka blog tutulmalıdır. Ürünü/hizmeti hayata geçiren ve deneyimleyen kişilerin tüketicinin sorularına yanıt verecek şekilde yazdıkları ve ürünle ilgili teknik bilginin de yer aldığı blog yazılarının profesyonelce hazırlanması gerekir. Blog yazmak o ürünün/hizmetin pazarlanması noktasında en önemli unsurlardan biridir ve profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü internette yapılan aramalarda o ürün ve hizmetle ilgili bu blog yazıları tüketicinin dikkatini çekecek ve onları e-ticaret sitesine yönlendirecektir. Bir başka konu da görsellerden oluşur. Ürünün/hizmetin tam olarak tanımının yapılmasının ardından iş, satın aldığında müşterinin karşılaşacağı şekilde ürünün/hizmetin görsellerini sunmak İçerik Pazarlaması’nın bir başka noktasıdır. Ürün fotoğrafları da alelade şekilde çekilemez. E-ticaretin pazarlama kurallarına uygun şekilde hazırlanmış kompozisyonlar ile bu çekimler gerçekleştirilmelidir.

SEO yönetimi profesyonellere bırakılmalı

-SEO yönetimi bir ürünün/hizmetin isminin arama motoruna yazıldığında, ilk olarak e-ticaret sitesinin aramalarda üst sırada bulunmasını sağlayan çalışmadır,

-SEO yönetimi mutlaka internette en çok aranan kelimeleri kodlayarak, profesyoneller tarafından yapılmalıdır,

-SEO aramalarında Türkiye’de yüzde 94 Google, yüzde 4.28 Yandex, yüzde 0.65 Bing ve yüzde 0.31 oranında Yahoo kullanılır. SEO metinlerinin bu aramalara uygun dizayn edilmesi gerekir,

-SEO aramalarında içerik ile kullanılan görselin arama kelimesine uygun şekilde kodlanması da büyük önem taşır.

Kopya içerik kullanımından kaçınılmalı 

Doğru içerik iyi düşünülmeli ve sonrasında ilgili hedef kitleye uygun, rakip analizi, anahtar kelime çalışması yapılmalı ve açık bir dille yazılmalıdır. Kopya içerik arama motoru gözünde tabi ki hoş karşılanmamaktadır. Hatta bununla ilgili sonrasında ciddi yaptırımlara kadar giden sorunlar ile karşılaşmak mümkün.

E-İhracata ve Etnik Ticarete Önem Verilmeli

  • E-ticaret kadar e-ihracat noktasına da eğilen bir ekip ile çalışılmalı. 
  • Etnik ticaret göz ardı edilmemeli ve buna uygun bir içerik yönetimi gerçekleştirilmeli.
  • Hedef pazarların, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının analizleri yapılmalı. 
  • Dijital PR noktasında tüm alanlarda yer alınmalı. Tüketicinin o ürün ve hizmete ulaşmayı tercih ettiği sosyal medya mecraları belirlenmeli. Burada infulencer marketing çalışmaları gerçekleştirilmeli. Sosyal medyaya uygun içerik ve görseller üretilmeli. 
  • Tüketiciyi e-ticaret sitesine yönelten kampanyalar düzenlenmeli. 
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir