[Duyum] Türkiye'nin En Büyük FinTech Girişimlerinden İyzico Satılıyor

Türkiye'deki girişim ekosistemi için uzun bir aranın ardından yüksek bir önem taşıyan bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yaklaşık 1 ay kadar önce duyduğum ve haberini yapmak için şartların biraz daha olgunlaşmasını beklediğim bu gelişme, Türk FinTech ekosisteminin en önemli oyuncularından birine ve onun global rakibine ait.

2013 yılında kurulan ve bugün 25 bin kurumsal ödeme hizmeti veren bir şirket haline gelen ödeme alma hizmeti yönetim platformu İyzico, Güney Afrikalı teknoloji grubu olan Naspers Grubu tarafından satın alınıyor.

Naspers Grubu'nun ödeme sistemleri çözümü PayU'nun Türkiye'deki en büyük rakibi olan ve 120 kişinin üzerinde çalışanı bulunan İyzico, 1 milyon'u aşkın bireysel müşteriye de hizmet veriyor.

Satın alım tutarının 150 milyon dolar civarında olduğu ve şirketin tamamının satıldığı konuşuluyor. Eğer bu rakam gerçekse, Yemeksepeti'nin 589 milyon dolar toplam değerleme üzerinden Delivery Hero'ya geçişi ve Gram Games'in 250 milyon dolara Zynga'ya geçişinin ardından, ülke toprakları içerisindeki en büyük üçüncü satın alım olarak tarihe geçecek.

Henüz PayU'nun, İyzico satın alımı sonrası Türkiye operasyonunu tamamen İyzico'ya devredip devretmeyeceğini veya iki servisin birbirleri ile entegre bir şekilde çalışıp çalışmayacağını bilmiyoruz. Gelişmeler oldukça sizleri buradan haberdar etmeye devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir