Decathlon Fransa'daki Tepkiler Nedeniyle Koşucu Başörtüsü Ürününü Geri Çekti

BBC Türkçe'nin haberine Fransız spor malzemeleri firması Decathlon, başörtülü kadın koşucular için piyasaya sürmeyi planladığı ürünü, ülkedeki kamuoyu baskısı sonrası durdurdu.

Şirketten konuya ilişkin yapılan açıklamada, kararın "görülmemiş tehditler" ve "hakaret dalgası" sonrası alındığı belirtildi.

Fransız kamuoyunda tartışma yaratan konu ülkenin laik değerlerine aykırı bulunmuş ve bazı siyasetçiler Decathlon markasının boykot edilmesi görüşünü dahi savundu.

Şirketin sözcüsü kararla ilgili olarak, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, "Bu ürünü Fransa'da satışa sunmama kararı aldık" dedi ve satış noktalarındaki bazı çalışanlarının hakaret ve hatta fiziki tehdide maruz kaldığını da duyurdu.

Bundan 1 yıl önce Nike da radikal bir kararla tarihinde ilk defa bir sporcu başörtüsü çıkarmıştı.

https://pazarlamasyon.com/nike-musluman-kadin-sporcular-icin-sporcu-basortusu-cikardi/

Nike bu hamlesinin sebebinin Müslüman kadınlara her şeyi başarabileceklerini gösteren bir hatırlatıcı olduğunu belirtmişti.

Nike'ın ırkçılık karşısındaki duruşu, kadın sporcuları destekleyen diğer hamleleri ve reklamlarının yanında din ayrımcılığı da gözetmediğini kanıtlayan bu hamlenin yanında Decathlon'un ürünü geri çekmesini siz nasıl yorumluyorsunuz?

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir