Daha akıllı ve iyi bir yaşam için refah çözümleri geliştiriyor ve üretiyoruz

New Generation Community üyelerimizden Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş: "New Generation Community, iş dünyasının ve pazarlamanın yarınına ilişkin dile getirdiğimiz tüm trend ve beklentileri, bugünden öngörmeye çalışan ve bu anlamda açılım yapan bir platform. Bu değerli topluluğun bir parçası olmaktan dolayı mutluyum."

New Generation Community kapsamında, blockchain odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerinin; pazarlamada dijital çağın yarattığı fırsatları, değişen yaklaşımları ve sektör beklentilerini paylaştıkları bölümümüzün konuğu, Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali Aktaş.

Pandeminin de etkisiyle sürdürülebilir gelecek konusunda farkındalığın gün geçtikçe arttığı ve diğer belirsizlikler nedeniyle dayanıklılık yetkinliğinin çok daha fazla önem taşıdığı bir dönemdeyiz. Şirketimiz için “Her zaman her yerde önce müşteri gelir.” Bu yaklaşımla müşteri beklenti ve taleplerini çok yakından takip ediyor, müşterilerimizi odağımıza alarak daha akıllı ve daha iyi bir yaşam için sürdürülebilir ısıtma, soğutma ve refah çözümleri geliştiriyor ve üretiyoruz. Bununla birlikte elektrikli konvektör, hava temizleme cihazları gibi yeni ürünlerimizi de bu dönemdeki ihtiyaçları karşılamak için kullanıcılarımızla buluşturduk.

(New Generation Community hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.)

Sloganımız, "Yaşam için teknoloji"...
Dijitalleşmenin hızlanmasıyla şirketlerin, işbirlikçi, etkileşimli, sürdürülebilir ve kârlı yeni değer zincirleri ve deneyimler oluşturmaya başladıklarını gözlemliyoruz. Bizim sloganımız, ‘Yaşam için teknoloji’… Dolayısıyla tüketicinin konforunu destekleyen, hayatlarını kolaylaştıran ve fark yaratan ürünler sunmak, temel amacımız. Bu noktada dijitalleşme hem nihai hedefimiz hem de en önemli yol arkadaşımız. 

Bosch olarak bu bakış açısıyla bizde dijital dünyaya uyumlu en yeni teknolojileri, iş süreçlerimize dahil etmede öncülük ediyoruz. Bosch Termoteknoloji iş kolu içerisinde Manisa Fabrikası olarak öncülük ettiğimiz ve 6 farklı ülkeden takım üyeleriyle tasarlayıp hayata geçirdiğimiz yeni üretim hattı konsepti ‘Team Line’ Ağustos 2021’de üretime başladı. Amacımız, dijital dönüşüm kapsamında Endüstri 4.0 uygulamalarının hayata geçirilmesi, sürdürülebilir kaliteyi ve daha verimli üretim prosesini garanti altına almak. 

Hepimizin bildiği gibi günümüzde ağ bağlantılı teknolojiler, yaşam konforumuzu artırırken, sağladıkları tasarrufla da ön plana çıkıyor. Odağında müşteri memnuniyetini tutan bir firma olarak en üstün teknolojiye sahip cihazlar üreterek insan hayatını kolaylaştırmayı ilke ediniyoruz. Araştırma-Geliştirme’ye ve ürünlerimizin dijitalleşmesine büyük önem veriyoruz. Tüm dünyada bugüne kadar 900 binin üzerinde ağa bağlı cihaz sattık.

Ürünlerimize örnek olarak, tamamen Bosch tarafından geliştirilen EasyControl akıllı oda kumandasını verebilirim. Home Connect mobil uygulaması üzerinden kendiliğinden öğrenme modunun aktifleştirilmesiyle kombinin zaman programı 7 gün boyunca takip ediliyor ve kaydediliyor. Böylelikle kullanıcıların bireysel günlük rutinleri EasyControl akıllı oda kumandası tarafından tanınıyor ve en uygun sıcaklık otomatik olarak ayarlanabiliyor. Benzer şekilde Wi-Fi özellikli Bosch klimaları da kullanıcılarımız uygulama üzerinden bulundukları yerden çalıştırabiliyor. Wi-Fi kontrol özelliği, herhangi bir yerden klima ayarlarınızı izlemeyi ve değiştirmeyi sağlıyor. 

Endüstride uzaktan izleme çözümlerimiz, kumanda panellerimiz ve modüllerimiz ticari ürünlerimizin verimli kullanımında büyük kolaylık ve fayda sağlıyor. Oda sıcaklığına ve dış hava sıcaklığına bağlı kontrol yapabilmeye imkân tanıyor. Endüstriyel kazan sistemleri için de akıllı kontrol sistemleri geliştiriyoruz. Entegre akıllı izleme ve optimizasyon aracı olan MEC Optimize ‘Dijital Verimlilik Asistanı’nı zamanının çok ilerisinde bir teknolojiyle endüstriyel müşterilerimize sunduk. Kazan sistemi ve bileşenlerinden tüm verileri toplayarak en doğru şekilde analiz gerçekleştiren Dijital Verimlilik Asistanı, aynı zamanda enerji tüketiminde meydana gelen artışları belirleyerek buna göre kazanların işletim modunu da değerlendiriyor. 

Metaverse, pazarlamacılar için 2023'te de heyecan verici olacak 
Bu yıl pazarlama dünyasında Metaverse, NFT Pazarlama gibi daha iyi bir müşteri deneyimi için yepyeni gelişmeler yaşandı. Metaverse, pazarlamacılar için 2023’te de heyecan verici bir konu olmaya devam edecek. Metaverse evreninde reklam yayıncılığının daha da hızlanması bekleniyor. Markasını bu yeni dijital ortamda konumlandırmak isteyen pazarlamacıların, Metaverse'teki gelişmeleri yakından takip etmeleri önemli. 2023’te pazarlama dünyası için Metaverse ve NFT Pazarlama’nın el ele gideceğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte yapay zeka, nesnelerin interneti ve karma gerçeklik de önümüzdeki yıl pazarlama dünyasını şekillendirecek başlıklar arasında… Pazarlamada yapay zekâ ve otomasyon kullanımı giderek daha önemli hale geliyor. Örneğin; yapay zekâ reklamcılığı, reklamı hazırlamadan önce etkilerini ölçmeyi mümkün hale getirecek. Sanal ve gerçek dünyayı bir araya getiren karma gerçeklik sayesinde markalar müşterilerine gerçek zamanlı deneyimler yaşatabilecek. Yine markaların son dönemde özellikle Z kuşağını çekebilmek için NFT koleksiyonlarına ağırlık verdiğini görüyoruz. 2023 yılında bu pazarın önemli oranda büyüyeceği öngörülüyor. 

Yenilikçi iş modellerimizle yaşam konforlarını artırmaya devam edeceğiz
‘Termoteknolojinin Geleceğiyiz’ gibi iddialı bir misyonumuz var ve bunun için çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Değerlerimizde bulunan ‘Gelecek Odaklılık’ kavramının bize tuttuğu ışıkla ve ‘Make.Home. Green and Comfort’ mottomuzla geleceği şekillendirmede aktif rol oynamaya ve tüm dünyada ürün ve yenilikçi iş modellerimizle insanların yaşam konforlarını artırmaya devam ediyoruz. Müşterilerimiz bunu hem son teknoloji bağlanabilir ürünlerimiz hem de sunduğumuz hizmetlerle deneyimlemeye başladı.

Bosch Termoteknik Ailesi olarak; ihracat ürün gamı ve satış ağımızı genişletmek ve satış sonrasındaki hizmetlerimizi yeni teknolojilerle destekleyerek en üst noktaya çıkarma hedefiyle çalışıyoruz. Başta klima, kombi ve yer tipi kazanlar olmak üzere ürün gamımızı genişletmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Kombi ürün gamımıza farklı segmentlerde Bosch ve Buderus markalı yeni ürünler eklemeyi ve Bosch markalı ticari klima sistemlerimizde ve split klimalarımızla mevcut portföyümüzü genişletmeyi planlıyoruz.

Pazarın ve son kullanıcılarımızın talepleri doğrultusunda her yıl ürün çeşitliliğimizi artırarak, yeni ürünlerimizi piyasaya sunmaya devam ediyoruz. Geçen yıl ürün gamımıza elektrikli konvektör ve radyatör ürünlerimizi eklemiştik. Bu yıl eylül ayı itibarıyla da yaşam alanlarında dört mevsim ihtiyaç duyulan kaliteli havayı sağlayan hava temizleme cihazlarımızı ilk kez pazara sunduk. Bu kategori, özellikle pandemi sonrasında kapalı ortamlarda temiz hava ihtiyacının artmasıyla epey öne çıktı. Biz de ‘Her mevsim evinizde kaliteli hava’ mottosuyla iki farklı boydaki cihazlarımız Bosch Air 4000 ve Air 6000’i kullanıcıların beğenisine sunduk. Bulunduğu ortamın hava kalitesini anında otomatik olarak algılayarak havayı ön filtre, aktif karbon filtre, HEPA13 filtre ve sadece Air 6000 modelinde bulunan antibakteriyel filtreden geçiren Bosch hava temizleyiciler, günün her anı bulunduğu ortamdaki iç hava kalitesini artırıyor. 

İklimlendirme alanında 360 derece kapsayıcı ve yenilikçi ürünlerle iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmak amacıyla teknoloji geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz. Bununla birlikte Türkiye ve çevremizdeki ülkelerde iş hacmimizi yeni ürünlerimizi tanıtarak artırmak istiyoruz. Orta Doğu bölgesinde Güneş Enerjisi sistemlerimizi ön plana çıkararak, enerji verimliliği projelerinde daha fazla yer almak istiyoruz. Orta Doğu ve Kafkas ülkelerinde ise endüstriyel alanda yeni teknolojilerle birlikte, yeni dönem ihtiyaçlarını karşılayacak satış sonrası hizmetleri sunmayı hedefliyoruz.

Heyecan verici bir yolculuğa çıktık
New Generation Community, iş dünyasının ve pazarlamanın yarınına ilişkin dile getirdiğimiz tüm trend ve beklentileri, bugünden öngörmeye çalışan ve bu anlamda açılım yapan bir platform. Öncelikle bu değerli topluluğun bir parçası olmaktan dolayı mutluyum.  

Dünya çok hızlı dönüyor, her gün farklı bir yeniliğe uyanıyoruz. İş yapış şeklimiz değişiyor, bireysel veya kurumsal amacımız evriliyor. Tüm bu değişime hazırlıklı olmak için işbirliğine, ortak platformlarda buluşmaya ihtiyacımız var. İşte New Generation Community bu ihtiyacı karşılayacak bir platform olacak. Gerek eğitim gerek paylaşım gerekse verimli tartışmalarla daha iyiyi bulmak, bizi bekleyen zorlukları aşmak için heyecan verici bir yolculuğa çıktığımızı düşünüyorum.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir