Cumhuriyetin mirası, geleceğin tasarımı

88 yıllık tarihi geçmişini global tasarım vizyonuyla geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen Kelebek Mobilya, Cumhuriyet’in 100. Yılında en köklü markalar arasında yer almaya devam ediyor. Kelebek Mobilya Marka Direktörü Serkan Kaplan ile Kelebek Mobilya'nın geçmişten bugüne kilometre taşlarını ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla 1935 yılında kurulan Kelebek Mobilya, Haliç’te uçaklar için kontrplaktan kanat üretimiyle faaliyetlerine başladı. Adını uçak kanatlarından ilham alan marka, zaman içinde Cumhuriyet döneminin en köklü sanayi kuruluşlarından biri haline geldi. Ancak bu sadece başarı hikâyesinin başlangıcıydı. Uçak kanatları üretiminden sonra Kelebek, Türkiye’nin ilk panel ve mutfak üretimine odaklanan fabrikasını Düzce’de kurarak yeni bir maceraya yelken açtı. İlklerin öncüsü olarak, fabrika açılışının ardından yurt içi ve yurt dışında mağazalar açarak perakende mobilya sektörüne hızla giriş yaptı.

Kuruluşumuzdan itibaren sektörde “ilklerin öncüsü” olarak tanınmaktan gurur duyuyoruz. 1983 yılında mobilya sektörüne getirdiğimiz inovatif bir sistem olan laminasyon teknolojisi, Türkiye’ye ilk kez bizim tarafımızdan sunuldu. Aynı dönemde sektörde ilk reklam filmimizi yayınlayarak, “Kelebek bir stildir” söylemimizle marka vizyonumuzu tüketicilerin gözünde en üst düzeye taşıdık. Zamansız logo tasarımımız, trendlere uyum sağlama yeteneğimiz ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem, pazarda kendimizi farklı kılmanın ve başarılı bir marka olmanın temellerini atmamıza katkı sağlıyor.

Son dönemde marka kimliğimizde yarattığımız değişimle beraber de durmadan ileri gidiyoruz. Nisan ayında lansmanını yaptığımız Karim Rashid işbirliğiyle hayata geçen global tasarım vizyonumuzla markamızın bulunduğu “en köklü mobilya markası” konumunu koruyoruz.

Kelebek serüvenini “Kelebek Etkisi” olarak adlandırıyoruz
Kelebek Mobilya olarak 88 yıllık deneyimimizi, geçmişimize sahip çıkarak koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana var olan markamız, inovatif çözümlerle müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak ve yaşamlarını daha konforlu hale getirmek için çalışıyor. Uçak kanatlarından mobilyaya kadar uzanan Kelebek serüvenini “Kelebek Etkisi” olarak adlandırıyoruz. Global tasarım vizyonumuz ile hazırladığımız koleksiyonlarımız tarihimizden de izler taşıyor.

2023 yılını bir Cumhuriyet markası olarak önemsiyoruz. Bu sene hedeflediğimiz bayi açma sayımıza ulaşmak üzereyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla kurulan Kelebek Mobilya günümüzde 7’den 70’e herkes tarafından bilinen bir marka olarak konumlanıyor. Ata’mızdan kalan önemli tarihi mirasa sahip Kelebek, müşterilerine kaliteli ürünler sunma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Geçmişten gelen bu köklü mirası günümüzde de yaşatırken, aynı zamanda modern tasarım, inovasyon ve müşteri memnuniyetine odaklanarak yaşam alanlarını güzelleştirmeye devam ediyoruz. Kelebek Mobilya olarak geleceğe odaklı adımlar atarken Mustafa Kemal’den bize kalan bu güçlü mirası da daha ileriye taşımaya devam edeceğiz.

Kilometre taşları...

  • 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla, ilk yerli uçakların kanatları için kontrplak üretmek amacıyla Istanbul Haliç’te kuruldu.
  • 1978’de Düzce’de modüler mobilya fabrikasını kurarak, endüstriyel mobilya üretiminde Türkiye’de bir ilke imza attı.
  • 1983 yılında mobilya sektörü için inovatif bir sistem olan “laminasyon” teknolojisini Türkiye’ye kazandırdı.
  • 1983 yılında mobilya sektörü için dünyada ilk olan imaj reklam çalışmasını gerçekleştirdi.
  • 1984’te Türkiye’de ilk defa masif ve kontrplak hattını kullanmaya başladı. Bu anlamda dünya mobilya tekniklerini bir arada kullanabilen Türkiye’deki tek marka oldu.
  • 1985’te 50. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Türkiye’deki ilk mobilya tasarım yarışmasını gerçekleştirdi.
  • 1985 yılında Türkiye’deki ilk dizi arası ve renkli reklam çalışmasını gerçekleştirdi.
  • Arıtma tesisi “ISO Çevre Ödülü”ne layık görülen Kelebek, 1985 yılında ilk çevre ödülünü alan firma oldu.
  • 1987-1988 yıllarında TSEK (Türk Standartları Enstitüsü Kalite Belgesi) ve TSE belgesi alan ilk mobilya firması oldu.
  • 1990 yılında borsaya girerek halka açılan ilk Türk mobilya markası oldu.

Mağazalarımız ve dijital dünya arasında bir köprü kurmayı amaçlıyoruz
2020 yılı itibarıyla başlayan Covid-19 salgınıyla bera- ber dünya düzeni de değişti. Her sektör yapabileceği ölçü ve imkânda dijitalleşmeye başladı. Bu yeni dünya düzeni mobilya sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Biz de sektörün nabzını çok iyi tutabilmemiz sebebiyle ihtiyaçları saptama konusunda kusursuz bir sistemle ilerliyor ve müşterilerimizin isteklerine önem veriyoruz. İlk olarak pandemi döneminde temellerini attığımız “Evini Tasarla” mobil uygulamamız ile dekorasyonunu yenilemek isteyenlere destek olduk. Kelebek Mobilya’nın sanal mağaza uygulamasında kullanıcılar, onlarca çeşit ürün içinden kendisine en uygun olanı tek tuşla ve 3D olarak inceleyebiliyor; kararsız kaldığı noktalarda ise Kelebek Mobilya’nın iç mimarlarına canlı olarak danışabiliyor. Müşterilerimizi 2023’ün Nisan ayında lansmanını yaptığımız dünyaca ünlü tasarımcı ve küratör Karim Rashid işbirliğimiz akabinde kendisinden eğitim alan mimarlarımızla buluşturuyoruz. Yeni global tasarım vizyonumuzu Kelebek Mimarlık Hizmeti ile müşterilerimiz ister evden çevrimiçi bağlantı ile ister mağazalarımızdan ücretsiz şekilde mimarlık hizmetimizden faydalanabiliyor.

2022 yılında hayata geçirdiğimiz “Kelebek Fijital” projemiz de sektörde büyük yankı uyandırdı. Birçok pazarlama ödülüne layık görüldüğümüz fijital projemizle mağazalarımız ve dijital dünya arasında bir köprü kurmayı amaçlıyoruz. Pandemi döneminde entegre ettiğimiz AR teknolojisinin yanı sıra VR teknolojisiyle de mağazalarımızı fiziksel ve dijitalin birleşimi olan fijital hale getirdik. Mağazalarımızda bulunan VR deneyim alanları sayesinde müşterilerimiz oturdukları yerden 2 bin m2’lik mağazayı sanal gerçeklik ile gezebiliyor.

Kelebek Mobilya olarak, marka vizyonumuz olan kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirliği iletişimlerimizde kullanarak bu kavramların altını çizmeye devam ediyoruz. Bir mobilya markası olarak ilk kez düzenlediğimiz “Sürdürülebilirlik Sergisi ile Çevre Dostu Koltuklar” atılımıyla önemli bir ileri dönüşüm sanatçısının eserlerini yeni konsept mağaza lansmanında sergiledik ve Up- cycling Sergisi olarak farkındalık yarattık. Her sene ünlü isimlerle yaptığımız reklam filmlerinin yanı sıra bu sene Nükhet Duru, Tolgahan Sayışman, Cem Belevi, Almeda Abazi ve Şebnem Sungur gibi ünlü isimlerin iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “8 Mart” reklam filminin üçüncüsünü yardım kampanyasına dönüştürdük. Bu sayede, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde deprem bölgesindeki afetzede kız öğrencilerin eğitimlerinin kesintiye uğramaması adına “Kelebek Bursu” adını verdiğimiz projeyi başlattık. Bu projemiz ile 200 kız öğrenciye TEV işbirliği ile burs vererek, kız çocuklarının eğitimlerinde “Kelebek Etkisi” yaratmak için herkesi katkıda bulunmaya davet ettik. Sahadan da güzel tepkiler alarak bu burs kapsamında yüzlerce kız öğrencinin hayatlarına dokunmuş olduk.

Sadece bir mobilya markası olmanın ötesinde, hayatın farklı alanlarında toplumsal olaylara ve çevreye duyarlılık göstererek 7’den 70’e herkese dokunmaya çalışıyoruz. 2023 yılında mobilya sektöründe ‘superbrands’ ödülünü alarak bu konumumuzu tescilledik.

“Aklımda tek. Kalbimde tek Cumhuriyet”
Marka hikâyemiz bizi çok gururlandırıyor. Bu hikâyemizi uzun uğraşlar sonucunda senaryolaştırdığımız güzel bir filmle anlatmak için kolları sıvadık. Cumhuriyetimizin 100. yılında yayına alacağımız reklam filmimizle bu gururu herkesle paylaşmak bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Reklam filmimizde; Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın kahraman pilotu Vecihi Hürkuş’un savaşlar sonrasında kendi tayyarelerini üretme tutkusuna yer veriliyor. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma odasında bir kararname okuduğu görülüyor ve Kelebek Mobilya’nın tarihi serüveni bizzat Atatürk’ün imzasıyla başlıyor. Filmde, Hürkuş’u ünlü oyuncu Tolgahan Sayışman canlandırıyor. Dış sesin “O’nun imzasından güç aldık, ilham aldık, geleceğe kanat açtık” sözleriyle duygusal anlar yaşatan reklam filmi, Nükhet Duru’nun seslendirdiği “Aklımda tek. Kalbimde tek Cumhuriyet” jingle melodisi ile sona eriyor.

Geleceğe yatırım yaparak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz
Türkiye’nin ilk panel mobilya ve mutfak üreticisi olarak, 88 yıllık tecrübemiz ve global tasarım vizyonumuzla birlikte geleceğe yatırım yaparak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. 2023 yılında Kelebek Mobilya olarak son dönemde sektörde en hızlı büyüyen markayız. Türkiye’de 75’e yakın şehirde 227 mağazamızla, yurt dışında ise 30’a yakın ülkede hizmet veriyoruz. Kelebek ile kanatlanan evler görmek bizi mutlu ediyor ve motivasyon kaynağımız oluyor. 2024 yılı için yurt dışının önemi bizim için daha da artmakta ve global tasarım vizyonumuzla dünyada bilinirliğimizi artırmaya devam edeceğiz. Özellikle Avrupa ve Rusya’da derinleşerek konsept mağazacılık hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza hız kazandıracağız. Kelebek Fijital projemize olan ilgiyi de yakından takip ederek, bu alandaki projelerimize teknolojik yatırımlarımızla ilerleyeceğiz. Geniş ürün yelpazemizle beraber, müşterilerimize kolaylık sağlayan, tasarım trendlerine uygun, teknolojik projelere ağırlık vereceğiz. Kelebek Mobilya olarak, yenilikçi çözümlerimizi artırarak, tasarım ve sürdürülebilirlik odak noktamızla lider bir marka olarak sektörde ilkleri yaşatmaya devam edeceğiz.

Bir Cumhuriyet markası Kelebek Mobilya olarak, Cumhuriyetin 100. yılını gururla kutluyoruz. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, gösterdiği hedefe durmadan yürüyerek bu mirası bir dünya markası haline getirmek için kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir