Cumhuriyetin izinde 50 yıllık gurur yolculuğu

İnovatif ürünlerin yanı sıra sofra, mutfak ve ev kategorisinde geniş bir marka ve ürün yelpazesiyle tüketici ihtiyaçlarına yönelik ürünleriyle dikkat çeken Karaca, cumhuriyetin 100. yılında 50. yılını kutlamanın heyecanını yaşıyor. Karaca Kurumsal İletişim Müdürü Seray Anıl ile Karaca'nın Cumhuriyet'in 100. yılına özel projelerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

50 yıl önce, Hüseyin Karaca tarafından İstanbul Süleymaniye’de Karaca Züccaciye adıyla kurulan 30 kişinin çalıştığı cam küçük atölyemizde, cam ürünlerinin üzerine desenler yaparak başladı. Daha sonra porselen satışına başladık ve 90’lı yıllara gelindiğinde dönemin popüler işlerinden elektrikli küçük ev aletlerinin distribütörlüğünü aldık. Köklü hikâyemizi tüketici kitlemize kendi dilimizle anlatabilmek için Karaca markasını kurduk ve kendi markamızı bastığımız çelik tencere setleri üretmeye başladık. 2001’de açılan ilk mağazamızla birlikte, perakende sektörüne giriş yaptık ve Karaca’yı sofra, mutfak, küçük ev aletleri, ev tekstili ve aksesuar gibi farklı kategorilerde lider marka konumuna taşıdık.

Karaca Grup çatısı altında yer alan Karaca, Karaca Home, Emsan, Jumbo, Cookplus, Kaşmir Halı, Homend, Nautica Home, Weimar Porzellan, Pera Bulvarı, Cooklife gibi markalarla, öncü bir tasarım markası olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Karaca olarak bugün kendi markamızla, yemek takımından küçük ev aletlerine kadar 140 kategoride 10 bin ürünü, 27 ülkede 300’ün üzerinde mağazamızda ve 48 ülkedeki 2000’in üzerinde satış noktasında Karacaseverlerle buluşturuyoruz.

“Cumhuriyet Sofralarını” sahiplenmek istedik
Temelleri 1973’te Süleymaniye’de bir cam atölyesinde atılan Karaca markası olarak, Cumhuriyet’in 100. yılının kutlandığı bu sene bizim de 50. yılımız. Ülkemizin çok değerli tasarımcıları, mühendisleri, gençleri ile birlikte çalışıyoruz ve üretilen ürünleri bugün 48 ülkeye gönderiyoruz. Cumhuriyet’in özünün bizim marka değerlerimizle çok örtüştüğünü düşünüyoruz. Bu sebeple Atatürk’ün hayatı, duruşu, dünyaya bakış açısından yola çıkarak “Cumhuriyet Sofralarını” sahiplenmek istedik. Karaca olarak Cumhuriyet’in 100. yılında, 50. yılımızın coşkusunu böylesine anlamlı bir koleksiyon ile kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

“Cumhuriyet Yüzyılı” koleksiyonumuz unutulmaz anılara eşlik edecek
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün değerleri, vizyonu ve bizlere emanet ettiği mirastan yola çıkarak, iki yıllık bir araştırma yaptık. Farklı illerdeki müzeleri, Atatürk’ün konakladığı otelleri gezerek, Atatürk’ün sofra tercihlerindeki rutinlerini araştırarak, kahvesini hangi fincanda içer, yemek takımlarını nasıl tercih eder sorularına yanıt bulduk. Bu araştırma sürecinde, Atatürk için tasarlanan GMK (Gazi Mustafa Kemal) inisiyaline sahip kahve fincanı, kumaş peçete, yüzük, sabahlık gibi ikonik ürünlere denk geldik. Cumhuriyetin ilk yıllarının önemli kararlarına şahitlik eden sofralarda kullanılan ürünlerden ilham alarak “Cumhuriyet Yüzyılı” koleksiyonunu hazırladık. Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden bu koleksiyonla Atatürk’ten ilham alanların sofralarında unutulmaz anılara eşlik edeceğimize inanıyoruz.

2030 yılında dünyada kategorimizin ilk üç markası olmak hedefimiz
Markamızın ilk günden bu yana misyonu isanların sevdikleriyle paylaşmaktan keyif aldığı anları çoğaltmak ve zenginleştirmek. Bunu sadece Türkiye’de değil global ölçekte başarmak istiyoruz. Karaca Grup olarak hedefimiz; 2030 yılında Avrupa başta olmak üzere, Amerika ve dünyada kategorimizin ilk 3 markasından biri olmak. Şu anda tüm dünyada ürün gamı bizim kadar geniş çok az firma var. Karaca Grup olarak bu standartlarda dünyada hâlihazırda ilk 10-15’i içinde yer alıyoruz. Bu anlamda belirlediğimiz bu vizyon ve hedefin gerçekleştirilebilir olduğuna inanıyoruz.

Şu ana kadar kıta Avrupası’nda, Almanya merkezli bir operasyon ağı kurduk ve Avusturya, Hollanda, Fransa gibi merkez Avrupa ülkeleri ve Balkanlara bu noktadan ulaşabiliyoruz. Ayrıca Londra’daki lojistik merkezimizde, İskoçya ve İrlanda dahil olmak üzere tüm Birleşik Krallık ülkelerini kapsayan operasyonumuz gelişerek devam ediyor. 2030 yılına kadar, Amerika ve Çin pazarında da rekabete girmeyi hedefliyoruz.

Gazi Mustafa Kemal’in “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözünü rehber alarak, hayatın her alanında yolumuzu aydınlatan cumhuriyetin tüm değerlerini ve geldiğimiz çağdaş uygarlık seviyesini koruyarak, bu vizyon ile çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir