Cumhuriyet'in ışığında daha güçlü bir Türkiye

Kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet değerlerini yaşatmayı en büyük önceliği olarak gören Teknosa; teknolojiyi herkes için erişilebilir kılarak, sürdürülebilir ve kalıcı değerler yaratma hedefiyle yoluna devam ediyor. Teknosa Genel Müdürü Sitare Sezgin ile Teknosa'nın Cumhuriyet'in 100. yılına özel projelerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

Sabancı Holding çatısı altında kurulduğumuz 2000 yılından bu yana,“Herkes için Teknoloji” felsefesiyle her an, her yerde müşterilerimizin teknolojiye erişimini kolaylaştırıyor, benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz.

Ülkemizde tüketicileri ilk defa teknoloji marketi konseptiyle tanıştıran bir marka olarak, bugün geniş mağaza ağımız, teknosa.com ve mobil platformlarımızla müşterisine en yakın teknoloji perakende zinciri konumundayız.

“Çoklu kanalda öncü adımlar atıyoruz”
Fiziksel mağazaları da olan dijital bir platforma dönüşüm yolculuğumuzda, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik alanında önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Yenilikçi yaklaşımımızla çoklu kanalda öncü uygulamalara imza atıyoruz.

Tepeden tırnağa yenilediğimiz dijital kanallarımızda daha sade, daha hızlı, daha bilgilendirici bir deneyim yaşatıyoruz. 2022 yılında hayata geçirdiğimiz sektörümüzün ilk teknoloji odaklı pazaryeri ile teknoloji ekosistemindeki tüm ürün ve hizmetleri bütünsel bir deneyim ve Teknosa güvencesiyle müşterilerimize sunuyoruz.

Çıkış noktamızda ürün yelpazemizi zenginleştirmek, bunu da en iyi deneyimle sunmak vardı. Geldiğimiz noktada, pazaryeri iş modelimiz sayesinde ürün çeşitliliğimizi yaklaşık 26 kat artırarak 130 bine çıkardık. Online platformumuzun trafiği yüzde 50’ye yakın oranda artarken, yapılan periyodik değerlendirmeler ve ölçümler sonucunda NPS oranımız da ciddi artış gösterdi.

Geçtiğimiz yıl tüketicilerle buluşturduğumuz müşteri odaklı yeni konsept mağazalarımızla müşterilerimize çok daha rahat, dijital, erişilebilir ve sürdürülebilir bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Mağazalarımızı dijital kanallarla entegre ederek bütünsel deneyimin adresi oluyoruz. Türkiye’de elektronik ürünlerde en büyük servis ekosistemini oluşturmak için hayata geçirdiğimiz Tekno Hizmet kapsamında attığımız adımları büyütüyor, dijital dönüşümü tedarik zincirinden başlayıp, ürünün son tüketiciye ulaşması ve satış sonrasını da kapsayacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

Marka sadakatinin müşteri deneyimiyle oluşacağına inanıyoruz. Bu kapsamda tüm kanallarımızda uçtan uca hizmet gücümüzü artıran, müşteri deneyimini güçlendiren yenilikçi uygulamalarımızı sürdürüyoruz.

Müşteri verilerini işimizi, süreçlerimizi iyileştirmek ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunabilmek için analiz ediyoruz. 2,6 milyonu aşkın üyeye ulaştığımız sadakat programımız TeknoClub ile müşterilerimizin alışveriş alışkanlıkları ve tüketim eğilimlerine göre farklılaştırılmış Teknosa içi ve dışı avantajlar ve ayrıcalıklar sunuyoruz.

“Toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi odağımıza alıyoruz”
Tüm faaliyetlerimizin temelinde sürdürülebilir- lik yer alıyor. Özellikle çevre, enerji tasarrufu, karbon ayak izi, sosyal sorumluluk ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında yoğunlaşıyoruz.

Yeni konsept mağazalarımızda yer alan sürdürülebilirlik duvarımız ile müşterilerimizi daha iyi bir dünya için harekete geçmeye çağırıyoruz. 2050 Net-Zero hedefimiz için stratejik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. İklimlendirme sektöründeki öncü markamız İklimsa ile Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) alanında faaliyet gösteriyoruz.

Kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet’in değerlerini yaşatmayı en büyük önceliği olarak gören Sabancı Topluluğu’nun bir parçası olarak biz de aynı hedefler doğrultusunda ülkemize, toplumumuza ve paydaşlarımıza değer katmak için çalışıyor, toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi odağımıza alıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında da her zamankinden daha büyük bir heyecan ve şevkle var gücümüzle çalışmaya, yeni projeler üretmeye devam ediyoruz.

“Kadınları güçlendirici projelerle güçleniyoruz”
Teknosa olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların iş hayatındaki yerlerinin güçlendirilmesi için ciddi adımlar atıyoruz. Şirketimizde son iki yılda genel müdürlükte kadın çalışan oranı, erkeklerin önünde yer alarak yaklaşık yüzde 52’ye ulaştı.

Saha tarafında da kadın çalışan sayısını artırmaya yönelik özel projeler ve iş birlikleri geliştiriyoruz. Potansiyel kadın çalışanlarımız için mentorluk fırsatları yaratıyor ve doğum sonrası süreçlerde toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında iyileştirmeler yapıyoruz.

Anne çalışanlarımızın yeni anne olan veya anne adayı olan meslektaşlarına gönüllü olarak mentorluk yaptığı “Teknosalı Anne Mentorlar” projemize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu proje sonucunda şirketimizde kadın çalışanların çalışma sürelerinin ortalamasının yaklaşık yüzde 20 yükseldiğini söyleyebiliriz. Şirketimiz kadın liderlerin yetişmesine odaklanırken, kadınların hayata etkin katılımı ve dijital dünyaya adapte olması için toplumsal projeler de yürütüyoruz.

“26 bini aşkın kadının hayatına dokunduk”
2007’den bu yana Habitat Derneği ile yürüttüğümüz Kadın için Teknoloji projesi kapsamında bugüne kadar 26 bini aşkın kadına dijital okuryazarlık eğitimi verdik. Kadınlar eğitimlerimizin sonunda teknoloji ve internet kullanarak her türlü bilgiye daha kolay erişebiliyor, sosyal çevrelerini genişletip, işlerinde ve e-devlet işlemlerinde teknoloji araçlarını aktif olarak kullanmaya başlıyor.

100. yıl için en özel proje Sabancı Topluluğu’nun 2021 yılında başlattığı ‘Cumhuriyet Seferberliği’ kapsamında deprem felaketinde büyük kayıplar veren Hatay’da bir Kuluçka Merkezi projesini hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda Teknosa olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını yine çok özel bir projeyle kutluyoruz. ‘İkinci yüzyılda da en büyük armağan: Türkiye Cumhuriyeti’ projemiz kapsamında yapay zekâ teknolojisiyle Ata’mızın sesini gerçeğe en yakın haliyle elde edip, kendi sesinden daha önce hiç duyulmayan pek çok sözünü halkımıza armağan ettik.

‘Dünyanın teknolojisini herkesle buluşturarak mutlu anlar yaşatmak için varız’ misyonuyla faaliyet gösteren bir şirket olarak, Atatürk’ün hepimizi birleştiren sözlerini kendi sesinden duymanın çok değerli ve ilham verici olduğunu düşünüyoruz. Bu projemizi görme ve işitme engelli vatandaşlarımızın da erişebileceği biçimde toplumla buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. BlindLook ile yaptığımız işbirliğiyle tanımlayıcı etiketler yöntemiyle görme engelli kullanıcılarımız, ses görselleştirmesi yöntemiyle de işitme engelli kullanıcılarımız Ata’mızın sesinden sözlerini takip edebiliyor.

Teknolojik yatırımlara devam
Bu yıl özellikle veri odaklı teknolojik altyapımızla entegre edeceğimiz ‘ERP dönüşümü’ öncelikli gündem maddelerimizden birini oluşturuyor. Aynı zamanda müşterilerimize daha çok kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet sunmak için CRM altyapımızı yeniliyoruz.

Satış öncesi ve sonrası müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik yaptığımız çalışmalar kapsamında da yapay zekâ tabanlı chatbot ve livechat uygulamalarımızı geliştiriyoruz. Ayrıca yine bu yıl online kanallarımızda AR ve VR teknolojileriyle müşterilerimize farklı deneyimler yaşatmayı hedefliyoruz. AR ile müşterilerimiz satın almak istedikleri ürünleri evlerinde sanal olarak deneyimleyebilecek.

Müşterilerimiz, mağazalarda sergileyemediğimiz ürünleri de VR ile sanal olarak mağazamızda deneyimleme fırsatına sahip olacak. Proje, sadece online’e özel olmaması, mağazalarda da bu deneyimi sunması ile farklılaşıyor. Bu projeyi bu yıl bitmeden hayata geçirmeyi planlıyoruz. Elektronik perakendesinde bir örneği yok. Sektörümüz için yine bir ilk olacak.

Özetle; 2024 yılında da yatırımlarımızda hız kesmeyeceğiz. Ödüllerle taçlandırdığımız başarılarımızla, müşterilerimize, paydaşlarımıza, ülkemize kalıcı değerler yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Cumhuriyet değerlerinin ışığında daha güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte yaratabiliriz. Toplumun ilerleyebilmesi, nüfusun yarısını oluşturan kadınların, eğitimden siyasete yaşamın tüm alanlarına aktif bir şekilde katılımı ve karar mercilerinde yer almalarıyla mümkün. Toplumdaki cinsiyetçi tutumların ortadan kalkması için iş dünyası olarak çok daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor. Hem şirketim adına hem de şahsi olarak eğitimde ve çalışma hayatında fırsat eşitliği için her zaman çalışmaya ve topluma katkı sağlamaya devam edeceğim.”

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir