Covid-19 Döneminde Nasıl Lider Marka Olunur?

Covid-19, ekonominin neredeyse tüm sektörlerini etkiliyor. ABD'de ilk olay ve ölümlerin yaşandığı Seattle'da büyük ve küçük şirketler, çalışanlarının evden çalışması için ellerinden geleni yapıyorlar, ancak birçok ülkede şirketler hala evden çalışma uygulamasına geçmiş değil.

Microsoft, pasifik kuzeybatıdaki çalışanlardan evden çalışmalarını istedikten hemen sonra, saatlik taşeron işçilerinin maaşlarını da ödemeye devam edeceklerini açıkladı. Microsoft’un başkanı ve hukuk genel müdürü Brad Smith, “Kayıp işin saatlik çalışanlar için ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Sonuç olarak, Microsoft'un bu azaltılmış hizmet ihtiyaçları döneminde, tüm saatlik servis sağlayıcılarımıza düzenli ödeme yapmaya devam etmeye karar verdik. Puget Sound'da da, tesislerimizde çalışan 4,500 saatlik çalışanın, çalışma saatleri azalsa bile düzenli ücretlerini almaya devam edecekler.” dedi.

Diğer teknoloji markaları da muhtemelen Microsoft’un empatik yaklaşımından esinlenerek benzer duyurular yaptı. Ancak tüm markalar yüksek piyasa değerine sahip değil. Bugünkü haberlere göre, Las Vegas'taki büyük tatil köyleri en az iki haftalık bir süre için kapanıyor. Havayolu ve turizm endüstrileri özellikle ağır darbe alıyor. Ama aynı zamanda, birçok sevilen yerel restoran, bar ve eğlence mekanı kapanıyor. Bu küçük ve bağımsız markalar bu siyileşebilecek mi?

Covid-19 zamanlarında, marka liderliğini göstermenin üç yolu var:

1- Çalışanlar ve Müşteri Öncelikli Olun

Herkes Microsoft, Apple, Google, Twitter ve Salesforce kadar cömert olamaz. Ancak birçok işletme çalışanları ve müşterileri için bir şeyler yapabilir. Mesela Qantas CEO'su artık yılın geri kalanında 23 milyon dolarlık maaş almayacak. Bunun gibi eylemler, çalışanların ve müşterilerin kârdan önce geldiğini gösterir.

2- Çalışanlarla İletişiminizde Şeffaf Olun

Çalışanların markalaşması güçlü bir marka oluşturmak için çok önemli bir yere sahip. Talihsiz bir şey yapmanız ve işçilerin işten çıkarılması gerekiyorsa, haberleri iletmek için orada kıdemli bir kişiye sahip olmaya çalışın. İşten çıkarmalar geçiciyse, geri dönüş yolu olacağını açıkça belirtin.

3- Müşterilerinizle İletişim Kurmanız Gerekiyor mu?

Kriz sırasında müşteriye yardımcı olacak bir politika değişikliği ile ilgili kredi kartı şirketleri üzerinden müşteriye haber vermektense direkt iletişime geçmek marka için her zaman daha iyi olacaktır.

Kariyer
The Hammers Awards'22 Sector Hammers kategorisinin jüri başkanı Mustafa Kabakçı

The Hammers Awards 2022'de Sector Hammers kategorisinin jüri başkanı Ülker CMO'su Mustafa Kabakçı oldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir