Coca-Cola Zero'nun Satışı Durduruluyor, Yerine Coca-Cola Zero Sugar Geliyor

Standart Coca-Cola’nın düşük kalorili versiyonu olan Coca-Cola Zero, ilk olarak 2005 yılında ABD’de piyasaya sürülmüştü. Peki Coca-Cola, zaten Coca-Cola Light gibi düşük kalorili bir ürünü varken neden yine benzer bir ürün çıkartmıştı? Elbette, bunun nedenini bilenleriniz vardır, ama bilmeyenler için kısaca anlatalım. Özellikle erkekler arasında, “light” ismi taşıyan diyet ürünlerin kadınlara yönelik olduğuna dair genel bir kanı vardı. Coca-Cola da bu nedenle erkeklere yönelik olarak düşük kalorili Coca-Cola Zero’yu piyasaya sürdü.

Şirket, Coca-Cola Zero’yu piyasaya sürdüğünden beri, standart Coca-Cola ile Coca-Cola Zero’nun tatlarının farklı olduğu algısını yıkmak için bu kolanın pazarlama çalışmalarında düşük kalorili olduğundan çok, standart Coca-Cola ile aynı tada sahip olduğuna vurgu yaptı. Ancak şirket, şimdi de bu pazarlama çalışmalarını bir tık daha ileriye götürerek  bu konuda radikal bir karar aldı.

Business Insider’ın haberine göre Coca-Cola, dün ABD’de Coca-Cola Zero satmayı durduracağını ve onun yerine yeni bir kola piyasaya süreceğini açıkladı. Farklı bir formül, tasarım ve isimle piyasaya sürülecek olan yeni kolanın ismi Coca-Cola Zero Sugar. Şirketin mayıs ayında Muhtar Kent’in yerine göreve gelen yeni CEO’su James Quincey, yeni ürünleriyle ilgili olarak “Bu Coca-Cola Zero’nun yeniden icadı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu yeni ürün için bir yıldan uzun bir süredir pazar testi yapan Coca-Cola’ya göre Coca-Cola Zero ile kıyaslandığında, Coca-Cola Zero Sugar’ın tadı, standart Coca-Cola’ya çok daha yakın. Ki bu durum, ürünlerin üzerindeki “New Improved Taste” (Yeni Geliştirilmiş Tat) ifadesiyle de vurgulanıyor. Bununla birlikte zaten ürünün isminde yer alan “Zero Sugar” ifadesiyle üründe hiç şeker bulunmadığı belirtilirken aynı zamanda ürünün sıfır kalorili olduğu da ifade ediliyor.

Bunların yanı sıra, ABD’de Coca-Cola Zero satışlarının 2016 yılında %3,5 arttığı belirtiliyor. Bununla ters orantılı olarak aynı dönemde, ABD’de “Diet Coke” ismiyle satılan Coca-Cola Light’ın satışlarının %1,9 oranında düştüğü belirtiliyor. Anlaşılan o ki, Coca-Cola, yeni ürünüyle Coca-Cola Zero satışlarını daha da artırmak ve Coca-Cola Zero markasını yeni adıyla daha da ön plana çıkarmak istiyor.

Coca-Cola, yakın dönemde yine radikal sayılabilecek bir hamleyle kutu kola boyutlarında ve tasarımlarında bir değişikliğe gitmişti. Şirketin bu değişikliği neden yapmış olabileceğine değindiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir