Cem Demiröz: Kitesurf, zihinsel bir özgürleşme alanı

Rutin işlere bağlı kalmadan hobilerinin peşinden giden sektörün değerli isimlerini ağırladığımız Mesai Dışı serimizin yeni konuğu Watsons Türkiye Pazarlama ve Ticaret Direktörü Cem Demiröz...

“Kitesurf bana spontane olmayı, kendimi rüzgârın akışına bırakmayı öğretti. Benim için sadece bir spor olmanın çok ötesinde zihinsel bir özgürleşme alanı” diyen Watsons Türkiye Pazarlama ve Ticaret Direktörü Cem Demiröz'den mesai dışı hikâyesini dinledik.

Kitesurf, zihinsel bir özgürleşme alanı

Günümüzde iş, okul veya trafik gibi sebeplerle özellikle metropolit şehirlerde yaşayanlarda yoğun bir stres ve yorgunluk durumu gözleniyor. Her birimiz hayatımızın bir gününü ele aldığımızda iş yoğunluğu ve koşuşturmacası içinde sürekli bir yerlere, bir şeylere yetişme telaşındayız. Hepimiz için rutin haline gelmiş bu düzen içinde malesef kendimize çok az zaman ayırabiliyoruz.

İş yoğunluğunu ve stresi, adrenalini yüksek kitesurf’le atıyorum
Günlük hayatın koşuşturması arasında insanın kendine vakit ayırmasının, hobiler edinmesinin ya da kendine iyi gelecek aktivitelere katılmasının iş ve özel hayat dengesini başarılı bir şekilde sağladığını düşünüyorum. Hem kendi içinize dönebileceğiniz hem de bedensel olarak kendinizi daha iyi hissedeceğiniz şeylere odaklanmak bu dengeyi kurabilmenin ilk adımı. İster kitap okuyun, ister müzikle ilgilenin, ister doğayla bir arada olabileceğiniz aktiviteler deneyimleyin, isterseniz de sakin bir yürüyüş yapın... Bunların hepsi günlük stresten uzaklaşmak için birer seçenek. Benim için stresten uzaklaşmak için en iyi yol adrenalini yüksek bir spor olan kitesurf oldu. 

2022 yılında kitesurf yapmaya karar verdim, kısa bir araştırmanın ardından kendimi Akyaka’da buldum. Tamamen kitesurf’ü deneme isteğim ve nasıl bir his uyandırdığına olan merakımla yola çıktığım bu 7 günlük seyahatte, Akyaka’da bu spora ilk adımı attım. Kitesurf’e dair ilk izlenimim, kendimi alabildiğince özgür hissetmem ve sadece o anda kalarak başka hiçbir şey düşünmediğimi fark etmem oldu. Çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli isimlerinden Cesare Pavese; “Günleri değil, anları hatırlarız” der. Gerçekten de geriye dönüp baktığınızda aklınızda en çok size heyecan, mutluluk, endişe ve korku veren anlar kalmış olur. O yüzden günlerimizi bir öncekinden farklı yaşamak daha çok anı biriktirmemizi de sağlıyor.

Kitesurf benim için zihinsel bir özgürleşme alanı
Her yaştan insan uçurtma uçurmaktan büyük keyif alır, hele de deniz kenarında bir sahilde dalgaların sesiyle baş başaysanız… Kitesurf’te ise suyun üzerinde devasa bir uçurtma uçuruyorsunuz. Hem biraz çocuk hem de rüzgârın ve dalgaların gücüne karşı büyük bir efor ortaya koyan kararlı bir yetişkin oluyorsunuz. Kite sizin bir parçanız olduktan sonra ise zihniniz tamamen boşalıyor ve yalnızca siz, rüzgâr, dalga ve altınızdan geçen caretta carettalar kalıyor. Bu nedenle kitesurf benim için sadece bir spor olmanın çok ötesinde zihinsel bir özgürleşme alanı.

Hayat hiç bitmeyen bir yolculuk, öğrenmek ise yol arkadaşımız. Yaşımız kaç olursa olsun öğrenmeye açık olmalı ve hayatımızı yeni öğrendiğimiz şeylerle renklendirmeliyiz. Ben kitesurf’ü deneyimlemeye başladıktan sonra anı yakalamayı, hedefe değil yolculuğa odaklanmayı öğrendim. Bunlar zaten bildiğimiz ancak bazen hayata geçirmekte zorlandığımız değerler. Kitesurf ise siz farkında olmadan bu konuda öğretici bir rol oynuyor. Bu sayede nereye gittiğime değil yolculuğuma ve hislerime odaklanıyorum. 

Artık freerider oldum ve suya her çıktığımda aynı performansı sergileyemeyebiliyorum. İş ve özel hayatımda kendine hep hedefler koyan Cem olarak fark ettim ki hobi olarak başladığım kitesurf’te istediğim performansı sergileyemediğimde mutsuz hissetmiyorum, mutsuz hissetmeme izin vermiyorum. Her denemede kendimi geliştiriyorum, yeni şeyler öğreniyorum ve asıl güzel olan bunu yaparken kendime bir hedef koymuyorum. Ve kendime her zaman şunu hatırlatıyorum “suyun içindesin, dalgalarla doğayla birliktesin ve anın tadını çıkarmalısın”. Şu anda kitesurf konusunda en çok istediğim şey dünyanın farklı coğrafyalarında bu sporu yapma şansı bulmak. Farklı bir doğada, farklı bir denizde, yeni insanlar ve yeni kültürlerle tanışarak andan keyif alacak deneyimler yaşamak istiyorum. Geçtiğimiz aylarda Meksika’da kite yaptım ve bu hayalimin ilk adımını atmış oldum. 

Kitesurf’ün felsefesi bir yaşam tarzı
Bence kitesurf, doğayı seven ve sadece kendiyle ve doğayla baş başa kalmak isteyen herkes için müthiş bir deneyim. Kitesurf felsefesi; doğa ile uyum içinde olmaya, özgürlüğü ve macerayı aramaya, dengeyi sağlamaya ve sürekli olarak öğrenerek gelişmeye odaklanıyor. Bu değerleri benimsediğiniz zaman spor yapmanın ötesine geçip, çevreniz ve doğayla uyumlu bir yaşam tarzını benimsemiş oluyorsunuz. 

Bir yönetici olarak çok planlı ve programlı yaşamam gerekiyor. Kitesurf yapmaya başladıktan sonra özel hayatımda da çok titiz ve programlı olduğumu fark ettim. Kitesurf bana spontane olmayı, kendimi rüzgârın akışına bırakmayı öğretti. Hayatımı da dalgaların akışına bırakmaya başladım. Bu prensibi benimseyip akışa odaklandıkça yaşamın daha kolay aktığını deneyimliyorum.

En başta da belirttiğim gibi insanın anı yaşaması ve o anların hafızasında yer etmesi için bir gününü diğerinden ayıracak adımlar atması gerek. Bunun en kolay yolu ise hayatı rutinden çıkarmak olacaktır. Rutinlerden çıkmanın hayatı yavaşlattığını düşünüyorum. Nasıl mı? Yeni şeyler deneyerek, keyifli aldığımız aktivitelere vakit ayırarak, yeni insanlar tanıyarak hayatın koşturmacasında ağır çekime alıyoruz, bir nebze yavaşlama şansı buluyoruz. 

Peki rutinden nasıl çıkılır? Bana göre bunun birkaç yolu var. Her biri sizi başka dünyalara götüren kitaplar okumak, yeni insanlar tanımak ve yeni şeyler öğrenmek. Ben yeni bir şey öğrenirken kendimi ve sınırlarımı zorlamayı seviyorum. Ayrıca, ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, seyahat etmeyi ve bu seyahatlerde yeni insanlar, farklı kültürler tanımayı çok seviyorum. Bol bol podcast dinliyorum. Kim bilir belki yakın zamanda bir podcast kanalı açarım ve oradan söyleşiler yapmaya başlarım. Ayrıca her sabah yürüyüş ve egzersiz yapmayı rutinim içinde tutmaya çalışıyorum. Bunlar da doğayla iç içe olmanın hem beden hem de ruh sağlığıma ne kadar iyi geldiğini hatırlamamı sağlıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir