Bütün Büyük Gıda Markalarını Kontrol Eden 10 Şirket

Neredeyse dünyadaki bütün büyük yiyecek ve içecek markalarını sadece 10 şirketin yönettiğini biliyor muydunuz? Başka bir deyişle, yediğimiz ve içtiğimiz, doğal olmayan neredeyse her şeyi bu 10 şirket üretiyor. Global yoksulluğu azaltmaya odaklanan yardım kuruluşlarının uluslar arası bir konfederasyonu olan Oxfam da bu 10 şirketin ve yönettikleri markaların yer aldığı bir infografik (yukarıda) hazırladı. İşte sürekli hayatımızda olan o markaların sahibi olan 10 şirket:

Associated British Foods

İngiliz şirketi, perakendeci Primark’ın yanı sıra, Dorset Cereals ve Twinings çayları gibi markalara sahiptir.

Coca-Cola

İçecek sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Coca-Cola; Fanta, Sprite ve Burn gibi birçok markanın sahibidir.

Danone

Ülkemizde süt ve süt ürünleriyle tanınan Danone; Activa, Yocrunch ve Oikos gibi yoğurt markalarının sahibi olmakla birlikte, tıbbi beslenme ürünleri ve su satar.

General Mills

Daha çok Cheerios ve Chex gibi kahvaltılık gevrekleriyle bilinen General Mills; Yoplait, Hamburger Helper, Haagen-Dazs ve Betty Crocker gibi markaların da sahibi konumunda bulunuyor.

Kellogg’s

Kahvaltılık gevrekleriyle bildiğimiz Kellogg’s; Pringles, Eggo ve Cheez-It gibi kahvaltılık gevrek harici markaların da sahibidir.

Mars

Mars; M&M’s, Mars, Snickers, Twix gibi çikolata markalarının yanı sıra pirinç markası Uncle Ben’s, sakız markası Orbit ve Starburst gibi birçok markanın da sahibidir.

Mondelez International

Daha çok atıştırmalık ürünler üreten Mondelez, ülkemizde Milka, Toblerone, Oreo ve Jacobs markalarıyla bilinmektedir.

Nestle

Nestea, Nesquick ve Maggi gibi markaların sahibi olan Nestle, ülkemizde daha çok Nescafe markasıyla ön plana çıkmaktadır.

PepsiCo

PepsiCo; Pepsi, 7 Up, Tropicana ve Gatorade gibi birçok içecek markasının yanı sıra Doritos, Cheetos, Ruffles ve Lays gibi önemli markaların ve bunlardan başka birçok markanın sahibidir.

Unilever

Unilever, ülkemizde Lipton, Algida, Calve ve Knorr gibi markalarıyla faaliyet göstermektedir.
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir