Burger King, Ağ Tarafsızlığını Anlatmak İçin Servis Hızını Yavaşlattı

Hatırlarsanız geçtiğimiz aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Federal İletişim Komisyonu (FCC), internet servis sağlayıcılarının işleyişini düzenleyen "ağ tarafsızlığı" yönetmeliğini yürürlükten kaldırmıştı ve bu olay, tüm dünyada çok büyük bir kesimin tepkisini çekmişti. Zira ağ tarafsızlığının ortadan kalkması, internet servis sağlayıcılarının kullanıcılara daha yüksek internet hızı ya da daha kaliteli bir hizmet sunmak için daha fazla ücret talep edebilmesine olanak sağlıyordu.

Geçtiğimiz yılın büyük bölümünde internet gündemini meşgul eden ağ tarafsızlığı, birçok internet kullanıcısı tarafından bilinmeyen bir kavramdı. Bu nedenle de geçtiğimiz aylarda, internette ağ tarafsızlığıyla ilgili birçok makale yayınlandı. Burger King de ağ tarafsızlığı kavramı basite indirgenmiş bir şekilde, kendince anlatmak için sosyal bir deney uyguladı. Bu sosyal deney kapsamında, Whopper sipariş eden müşterilerin siparişlerini daha hızlı teslim etmek için müşterilerden daha fazla ücret talep edildi. Normal fiyatı ödeyen müşterilerin siparişleri ise kasıtlı olarak geciktirildi.

https://youtu.be/ltzy5vRmN8Q

"Whopper Neutrality", yani Türkçe olarak ifade edecek olursak "Whopper Tarafsızlığı" adı verilen kampanya kapsamında, internet hızını ifade eden ve açılımı "saniye başına megabit" olan MBPS (Megabits Per Second) ifadesi, "saniye başına hamburger yapımı" (Making Burgers Per Second) olarak değiştirildi. Bununla birlikte Whopper siparişi için farklı fiyatlara ve farklı servis hızlarına sahip olan üç farklı tarife sunuldu. 4,99 dolarlık tarifeyi seçenlere son derece yavaş bir servis yapılırken 12,99 dolar fiyatlı tarifeyi seçenlere sipariş hızlı bir şekilde teslim edildi. Bir Whopper için 25,99 dolar ödemeyi göze alan müşteriler ise en hızlı şekilde siparişlerini aldılar.

Fast food restoran zinciri, bu kampanyayla birlikte ağ tarafsızlığının kaldırılmasına karşı olduğunu dile getiren firmalar arasında yerini almış oldu. Bununla birlikte bu kampanya için hazırlanan ve bizim de yukarıda paylaşmış olduğumuz videonun sonunda, "İnternet, Whopper gibi olmalı: herkes için aynı." şeklinde bir mesaj da verildi ve change.org'da ağ tarafsızlığına karşı başlatılan imza kampanyasının adresi paylaşıldı. Siz de buraya tıklayarak change.org'daki bu imza kampanyasına ulaşabilir ve ağ tarafsızlığını yeniden yürürlüğe sokabilmek adına başlatılan bu kampanyaya destek olabilirsiniz.

Bu arada Burger King'in bu kampanyası, daha önce de fazlasıyla ilgi çeken Burger King kampanyalarının altına imzasını atmış olan DAVID Miami ajansı tarafından hazırlandı. DAVID Miami'nin geçtiğimiz yıl yine Burger King için hazırladığı alevli reklam kampanyası da oldukça ses getirmişti. Hatta bu reklam, Cannes Lions 2017'de Grand Prix ödülüne layık görülmüştü.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir