Blockchain teknolojisi gibi dağıtılmış sistemler güç kazanacak

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr. Binance Türkiye Pazarlama Direktörü Harika Eldoğan'a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Değişimlere ayak uydurmak hatta öncülük etmek artık yeni dünyanın bir sorumluluğu. Teknolojik ilerlemelerin yanı sıra kültürel ve sosyal dinamiklerdeki değişimler, insanlığın geleceğini şekillendirirken, aynı zamanda bireyler ve toplumlar için yeni sorumluluklara ve fırsatlara kapı açıyor.  Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr.

Son birkaç yıla damgasını vuran yapay zekâ, merkeziyetsizlik ve çok merkezlilik kavramları, toplumlar arasındaki ilişkileri, teknoloji kullanımını ve ekonomiyi kökten değiştiriyor. Ancak, bu değişimlerle birlikte yeni etik ve sosyal sorumluluklar da ortaya çıkıyor. Örneğin, yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri iş dünyasında devrim yaratıyor ancak aynı zamanda iş gücündeki değişimler ve işsizlik endişeleri de artıyor. Öte yandan sadece teknolojik ilerlemeyle değil aynı zamanda etik ve sosyal sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurmak önemli hale geliyor.

İşte tüm bu nedenlerle; 2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iş dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Meetup İstanbul, “Next Level” temasıyla dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle; NextHuman, NextAI, NextStartUp, NextFuture ve NextBrand alt başlıkları ile Next Level çatısı altında kendi alanında uzman isimlerle geleceğe projeksiyon tutmaya hazırlanıyor. 

Bu bağlamda; Binance Türkiye Pazarlama Direktörü Harika Eldoğan'a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Blockchain teknolojisi gibi dağıtılmış sistemler güç kazanacak

İçinde bulunduğumuz çağda, blockchain ve yapay zekâ gibi gelişen teknolojiler, günlük yaşamımızı, iş yapma şekillerimizi ve düşünce modellerimizi kökten değiştirecek. Örneğin, yapay zekâ iş süreçlerini optimize etmek, veri analizi yapmak ve genel verimliliği artırmak için kullanılırken, blockchain sanal güvenliği artırma, bilgi dağılımını ve doğrulanmasını merkeziyetsizleştirme ve finans sektörünü demokratikleştirme alanlarında öne çıkacaktır.Merkeziyetsizleşmenin öne çıkmasıyla birlikte, blockchain teknolojisi gibi dağıtılmış sistemler güçlenecektir. Bu teknolojiler, başta finans olmak üzere pek çok alanda internet bağlantısı olan her kullanıcının bu sürece katılımını sağlayarak daha şeffaf ve demokratik sistemlerin oluşmasına yardımcı olacak. Yapay zekânın ilerlemesiyle birlikte önem kazanan etik ve sosyal sorumluluk konuları ile birlikte veri gizliliği, algoritmik adalet ve insan hakları gibi konular, yakın gelecekte daha sık tartışılacak. Bu doğrultuda, yeni teknolojilerin bir arada kullanılarak yeni simbiyotik çözümler üretildiğini de göreceğiz. Örneğin, yapay zekâ teknolojisi kripto alanında dolandırıcılık tespiti ve önlemede ve müşteri desteğini geliştirmede aratarak kullanılacak ve yatırımcılar piyasa analizi ve eğitimlerinde yapay zekâ teknolojilerinden yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra, kriptonun altında yatan blockchain teknolojisi de yapay zekânın gelişimi için önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin, blokchain tabanlı yapay zekâ yazılımlarının geliştirilmesi, yapay zekânın gizlilik kısıtlamalarına çözümler sunacaktır. Blockchain, veri bloklarında bilgileri güvenli ve merkeziyetsiz bir şekilde düzenleyerek bir kez kaydedilen verinin değiştirilmesi veya silinmesini imkansız hale getirerek veri bütünlüğünü sağlayacak ve yanlış bilgi dağıtımını engelleyecektir. Ayrıca, yapay zekâ uygulamalarının güvenliğini artırmak için de hassas bilgileri şifrelemek için güvenli çözümler sunacaktır.

Binance olarak temel hedefimiz, kullanıcı odaklı çözümlerle dünya çapında finansal özgürlüğü artırmaktır. Bu misyon doğrultusunda, yenilikçi ürünler ve hizmetler aracılığıyla kriptoyu herkese erişilebilir kılmak ve Web3'e açılan bir kapı olmaktır. Sektör lideri olmanın verdiği sorumlulukla, kendimizi blockchain ve kripto hizmetlerinde sınırları zorlamaya adamış durumdayız. Bu doğrultuda, ürünlerimizi sürekli daha da iyileştirmek için çalışıyor ve her aldığımız kararda kullanıcı odaklı olmaya devam ediyoruz. Kripto ekosistemindeki kapsayıcılığa olan bağlılığımız, finans ve bankacılığı dünya çapında demokratikleştirmek için ana akım benimsemeyi teşvik etmeye yönelik daha geniş bir eğilimi yansıtıyor. Bunun için, kullanıcı güvenliği ve kullanım kolaylığı alanlarında sektöre yön veren en son teknolojilere ve insan kaynaklarına yatırım yapmaya devam ederek güvenlik önlemlerini geliştiriyoruz ve kullancı güvenini arttırıyoruz.  Sadece sektör lideri olmakla kalmayıp, bir toplum lideri olarak da küresel dijital varlık topluluğuna sürdürülebilir ve kapsayıcı finansal çözümler sağlamak için çalışıyoruz. Bu yaklaşım, geçmişte olduğu gibi, gelecekteki başarımız için de kritik öneme sahip olmaya devam edecektir. Binance’i sadece dijital varlık ticareti için tercih edilen bir platform olarak değil, aynı zamanda küresel finansal özgürlüğü yönlendiren kapsamlı ve yenilikçi bir güç olarak görüyoruz.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir