Blockchain Girişimlerine İlham Veren 40 Lider

Blockchain alanında; yeni iş yapış şekillerinden inovasyon çalışmalarına kadar sektöre öncülük eden 40 lider...

Sektörün ihtiyaçlarından beslenen projelere imza atan Pazarlamasyon ailesinin gerçekleştirmekten mutluluk duyduğu yepyeni bir organizasyon “New Generation Community”nin duyurusunu geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiştik. Blockchain ve teknoloji odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerini bir araya getirmeyi amaçlayan oluşumumuzun, bizzat sektör oyuncuları tarafından gördüğü ilginin katlanarak büyüyeceğine inanıyoruz.

Pazarlamasyon Dergi’nin sonbahar sayısında, blockchain alanında girişim ve fikirleriyle önderlik ve Türkiye’de blockchain’e öncülük eden 40 lideri bir araya getirdik. Gelelim bu isimleri nasıl seçtiğimize… Dijital dünyanın duayen isimlerinin tavsiyeleri ile belirlediğimiz listemizi 40’a indirmek için şu kritelere bağlı kaldık: Blockchain alanında girişim başlatmak, girişimiyle başarılı olmak / Blockchain, Web 3.0, NFT ve Metaverse alanında çözümcül bir yaklaşım sergilemek / Geleceğin teknolojilerini şekillendirmek, referans teşkil etmek /Finansın geleceğini yeniden tanımlamak için kripto para endüstrisindeki kilit oyuncular arasında olmak /Blockchain alanında; yeni iş yapış şekilleri strateji geliştirmesinden, inovasyon çalışmalarına kadar sektöre öncülük etmek. 2022 yılında bu kriterlerden en az birini taşıyan ve “Blockchain Girişimlerine İlham Veren 40 Lider”in başarı hikâyeleri sizlerle… (Liste ile ilgili düşünce ve önerilerinizi [email protected] adresinden bizimle paylaşabilirsiniz.) 

Kaan Kayabalı 
Onedio, Kurucu Ortak / CEO

Popüler sosyal içerik platformu Onedio’nun Kurucu Ortağı Kaan Kayabalı, bir seri girişimci. Kayabalı’yı içerik odağındaki yenilikçi yaklaşımıyla medyada yepyeni bir trend oluşturmasıyla tanısak da, blockchain teknolojisiyle de yakından ilgili bir isim. Blockchain odaklı oyun girişimiyle oyunculara token kazandıran Trivians.io’nun Kurucu Ortağı Kayabalı, aynı zamanda kullanıcıların NFT’lerini takas edilip para kazanabilecekleri bockchain oyun platformu Spintop’un da kurucu ortağı. Kayabalı, kullanıcılara gerçek hayatta değeri olan kazançlar sağlayan blockchain oyunlarına odaklanarak Trivians.io’yu dünyanın en hızlı büyüyen blockchain oyunu haline getirmeyi amaçlıyor.

Çağlar Gözüaçık
Tazefikir, CEO

Reklamcılık denildiğinde ilk akla gelen isimlerden Çağlar Gözüaçık, Tazefikir Group kurucusu ve yaratıcı ajans başkanı olarak, marka ve iletişim çalışmaları ile dikkat çekiyor. Reklam sektöründe edindiği içgörüyü metaverse teknolojileriyle harmanlayan Gözüaçık, markalara ve kurumlara metaverse’te rehberlik etmeyi amaçlayan Tazefikir Metaverse Ajansı’nı kurdu. Decentraland Parsel 63-13’te yer alan binasıyla Tazefikir Metaverse, markalara bu yepyeni iletişim ve deneyim evreninde rehberlik etmeyi hedefliyor. Web3 teknolojileriyle yakından ilgilenen Gözüaçık, blockchain’in simbiyotik bacağı metaverse ekonomisinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını düşünenlerden.

Burak Yetişkin 
UBS, Blockchain ve Sanal Varlıklardan Sorumlu Başkan 

İsviçre merkezli, dünyanın önde gelen bankalarından UBS’de görev alan Burak Yetişkin, daha önce Deloitte’te blockchain uygulama lideri ve Accenture’da kıdemli direktör olarak rol aldı. Accenture’da nesnelerin internetini (IoT) ve Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’daki blockchain gelişmelerini denetleyen Yetişkin, 2018-2020 yılları arasında Blockchain Türkiye Platformu’nun danışma kurulu üyesi olarak yer aldı. Blockchain ve IoT alanlarında şüphesiz uzman olan Yetişkin, UBS’de blockchain ve sanal varlıklardan sorumlu başkan olarak görev alıyor.

Alemşah Öztürk
4129Grey, CEO

Türkiye’nin örnek girişimcileri arasında gösterilen Alemşah Öztürk, 25 yıldır yaratıcı sektörde kurduğu ajanslar, girişimler ve aldığı birçok ödülle fark yaratan bir isim şüphesiz. 4129Grey’in Chief Happiness Officer’ı Alemşah Öztürk; pazarlama ve dijital iletişim, şirket kültürü ve dijital transformasyon konusunda yazdığı yazılarla dikkat çekiyor. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olan Öztürk, geçtiğimiz yıl geniş kitlelerle buluşan ve markaların radarına giren NFT pazarında yerini aldı. Öztürk, Selçuk Erdem’le birlikte yarattığı, Türkiye’nin ilk ve en büyük 10 bin karakterlik NFT koleksiyonu Fluffy Polar Bears’ı satışa sundu ve koleksiyondaki NFT’ler saniyeler içinde tamamen satılarak büyük bir başarıya imza attı. Öztürk ayrıca, blockchain tabanlı bilgi yarışması Trivians’ın geliştirici şirketi OynaKazan’ın geliştirici ekibinde yer alıyor.

Yasin Oral 
Paribu, CEO

2017’de kullanıma sunulan kripto para alım satım platformu Paribu’nun Kurucu ve CEO’su Yasin Oral, blockchain temelindeki projelere yakından ilgisiyle dikkat çekiyor. 5.5 milyon kullanıcısıyla Türkiye’deki kripto para borsaları arasında en çok öne çıkanlardan Paribu’nun, kurulmasından 3 ay sonra pazar lideri olması, Oral’ın yatırımcıların ihtiyaçlarını ne kadar iyi analiz ettiğini kanıtlar nitelikte. Oral aynı zamanda, Paribu LAB bünyesinde, bir blockchain projesi üzerine çalışıyor. Arkasında 5 milyon kişilik bir ekosistem olan, Paribu’nun kendi blockchain projesi Paribu Net üzerinde merkeziyetsiz projelerin geliştirilmesi planlanıyor.

Özgür Güneri
BtcTurk, CEO

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, QNB Finansinvest’te yaklaşık 5 yıl boyunca yönetim kurulu üyesi ve CEO olarak görev aldı. Kurumsal finansal yatırım hizmetleri alanında uzun yıllar çalışan Güneri; 2018 yılı başında Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü kripto para işlem platformu olan BtcTurk’ün başına geçerek yeni nesil finansal hizmetler alanına adım attı. Güneri’nin aynı zamanda blockchain ve kripto paralar konusunda teknoloji geliştiren BtcTrader şirketinde de CEO olarak görev aldığını belirtelim.

Alper Günaydın 
Deloitte UK, Veri Riski ve Analitik Direktörü

Kariyerinde birçok şirkette inovasyon çalışmaları yürüten Alper Günaydın, Deloitte UK’de veri riski ve analitik direktörü olarak görev alıyor. Mevcut görevinden önce ise Deloitte Türkiye Direktörü ve Blockchain Lideri Günaydın, Deloitte’un blockchain alanındaki hizmetlerine liderlik etti. Günaydın, kamu ve özel sektör şirketlerine dijital dönüşüm, analitik ve inovasyon hizmetleri sunma konusunda 10 yıldan fazla deneyime sahip.

Ahmet Usta
ELYT.net, Kurucu Ortak

Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Ahmet Usta, ‘kaynağından alıcısına bilgi ulaştıran kişi’ olarak sektörün deneyimli isimlerinden. 2016’da blockchain üzerine araştırmalar yapmaya başlamasıyla birlikte konuyla alakalı birbirinden değerli birçok makale kaleme alan Usta, ortaya koyduğu “Blockchain 101” adlı kitabıyla, öğrenilmesi oldukça zor olarak görülen blockchain’e karşı önyargıları kıran ve anlatım diliyle genele hitap etmeyi başarabilen isimler arasında. Usta, meraklılarının kolayca NFT alabilmelerini ve kendi koleksiyonlarını oluşturarak NFT ekosistemine kolayca katılmalarını sağlayan ELYT’de kurucu ortak olarak kariyerine devam ediyor. Usta, ELYT ile geleneksel dünya, NFT ve metaverse dünyasını gerçek iş modelleriyle birleştirmeyi hedefliyor.

Cüneyt Devrim
Havas İstanbul, CEO

Türkiye’nin ilk dijital ajanslarından Project House’un Kurucusu Cüneyt Devrim, ülkemizde reklamcılığın temsilcilerinden şüphesiz. Diğer bir yandan ise CoinDesk’te Web3 teknolojilerine dair kaleme aldığı yazılarla sıklıkla blockchain meraklılarının ilgi odağı haline geliyor. 2018 yılında Havas İstanbul CEO’luğunu üstlenen Devrim, Havas Group’un metaverse’te Havas Village inşa etmesine öncülük ederek markaların bu yeni sanal maceraya başarılı bir şekilde başlamalarına yardımcı olmayı, olumlu bir imaj ve anlamlı bir itibar inşa etmeyi ve oyun tüketicileriyle güçlü bir bağlantı kurmayı hedefliyor.

Barış Özistek
Boğaziçi Ventures, Yönetim Kurulu Üyesi

Teknoloji ve girişimcilik ekosisteminin yakından tanıdığı, Boğaziçi Ventures Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Barış Özistek’in, blockchain üzerinde yazılım, ürün geliştirme, dijital varlık fonu kurma ve NFT oyun geliştirme gibi farklı projelerde imzası var. Özistek aynı zamanda, Blockchain Türkiye Platformu gibi önde gelen sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol alıyor.

Mehmet Çamır
Rain Türkiye, Genel Müdür

Türkiye’deki önemli kripto varlık platformlarından Rain Türkiye’nin Genel Müdürü Mehmet Çamır, kripto paralarla ilgili katıldığı programlarla, çoğumuzun kripto para sektörüne olan içgörüsünü geliştiren isimlerden şüphesiz. Çamır, Rain çatısı altında, Türkiye’de yatırımcıların yeni nesil finansal hizmetlere güvenli bir şekilde erişimlerine imkan sağlamayı, blockchain ve yeni nesil finansal hizmetler alanında Türkiye’nin bölgesel merkez olmasını amaçlıyor.

Berhan Kongel
Arf, Kurucu Ortak

Girişimcilik hayatının ilk dört yılında üç şirket batıran, İsviçre merkezli VISA İnovasyon Programı şirketi Arf’ta kurucu ortak olan Berhan Kongel, ardından gelen dört yıl içinde ise ortaya koyduğu uygulamalarıyla 3 milyon dolar ciro yaptı. Kongel, Samuel Beckett’ın “Daha iyi yenil” aforizmasının en güzel örneklerinden. Kongel, 2019’da kurduğu, blockchain teknolojisi ile hızlı ve ucuz para transferi yapmaya olanak sağlayan Arf ile ülkeler arası para gönderim komisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Arf’ın, Financial Times tarafından desteklenen medya platformu Sifted’ın “Avrupa’daki İzlenmesi Gereken 13 Web3 Girişimi” listesinde yer aldığını da belirtelim.

Berk Kocaman
Deloitte, Üst Düzey Yönetici

Dünyanın en büyük finansal danışmanlık şirketlerinden Deloitte’de üst düzey yönetici olarak görev alan Kocaman, Blockchain Türkiye Platformu’nun kurucu ortakları arasında. Katıldığı programlarda ve yazılarında blockchain hakkında fikirlerini belirten Kocaman, mevcut finansal sistemin yenilenmesi gerektiğini belirterek blockchain’in kullanıcılara sunduğu güven faktörünü öne çıkarıyor.

Eren Özkan
Mastercard Türkiye, Başkan Yardımcısı

Mastercard Türkiye, Başkan Yardımcısı Mastercard Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eren Özkan, katıldığı etkinliklerde blockchain teknolojileri, blockchain’in bankacılık sektörüne etkileri ve finansın geleceği hakkında konuşmalarını sürdürüyor. Avrupa, Orta Doğu ve APAC’da 20’den fazla ülkede 13 yılı aşkın yönetim danışmanlığı deneyimi olan Özkan, finansal hizmetlere odaklanan 60’tan fazla projede yer aldı.

Burak Günsev
UGC90, CEO

Kariyerinin büyük bir bölümünü reklam sektöründe geçiren Burak Günsev, son 10 yıl içerisinde fintech ve blockchain tabanlı ödeme sistemleri alanında, kurucu ortak ve yatırımcı olarak girişim ekosisteminde aktif bir şekilde yer aldı. 2021 itibarıyla Boğaziçi Venture Builders’da yönetici ortak olarak rol alan Günsev, CEO’luğunu üstlendiği UGC90’de, blockchain teknolojisi ile oyun ve metaverse projelerini birleştirmeyi amaçlıyor.

Serhat Gürcü
YouthWorks Ajans Başkanı, Kurucu Ortak

YouthWorks Ajans Başkanı Serhat Gürcü’yü daha çok markalar için ortaya koyduğu yaratıcı kampanyalardan tanısak da, kendisi Web3 teknolojileri tarafında da oldukça etkili bir isim. Gürcü, kurucusu olduğu yapay zekâ ve blockchain temelli bir SaaS platformu olan AdIn ve şirketleri yeni gerçekliğe hazırlayan Web 3.0 şirketi Brave New World ile, şirketlerin Web3 teknolojileriyle şekillenen dünyada yer almaları için stratejiler geliştiriyor.

İsmail Hakkı Polat 
Kadir Has Üniversitesi, Öğretim Üyesi

2009 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Yeni Medya Bölümü’nün kuruluş çalışmalarında yer alan İsmail Hakkı Polat, 2015 yılında kurulan Dijital Dönüşüm Derneği’nin kurucu başkanlığını yürüttü. Başkanlık döneminde “kripto para” ve “Endüstri 4.0” gibi başlıklar altında dijital dönüşüm etkinlikleri de hayata geçiren Polat, birçok şirket ve devlet kurumunun dijital dönüşüm projelerinin liderliğini üstlendi. Kadir Has Üniversitesi’nde verdiği derslerle, öğrencilerini geleceğin para-finans dünyasına hazırlayan Polat, 2018 yılından itibaren kripto paralar ve blockchain alanlarında Türkiye’deki ilk üniversite derslerinden birini vermeye başladı.

Arda Kutsal
Webrazzi, Kurucu, CEO

Webrazzi Kurucu ve CEO’su Arda Kutsal, NFT ve kripto para tarafına ciddi yatırımlarda bulunan isimlerden. Kutsal, NFT ve kripto para sektöründe yatırımcı kimliğinden ziyade koleksiyoner kimliği ile adından söz ettiriyor. Web3 alanında yaklaşık 19 yatırımı olan Kutsal, Web3 teknolojilerine odaklanan startup’lara 25 milyon Euroluk fon ayırmayı planlıyor. Ethereum’u geleceğin Google’ı gibi gören Kutsal, NFT’leri de tıpkı kripto paralar gibi satmak yerine elinde tutmayı tercih edenler arasında. Ekim 2021’de Londra merkezli Tech.eu’yu satın alan Webrazzi, teknik alt yapı olarak Web3 alanına adım atmayı amaçlıyor.

Ebru Güven
Istanbul Blockchain Women, Kurucu Ortak/Başkan

21 yıllık bankacılık kariyerinin son üç yılında kripto paralar ve blockchain teknolojisi ile ilgilenmeye başlayan Ebru Güven, bu teknolojinin barındırdığı potansiyeli görerek çeşitli projelerde yer almak üzere bankacılık kariyerini sonlandırma kararı aldı. Kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını güçlendirmek için kurulan bilgi ve fikir paylaşım platformu Istanbul Blockchain Women topluluğu Kurucu Ortağı ve Başkanı Güven, katıldığı etkinlikler ve konuşmalarla blockchain’in daha geniş kitlelere yayılması için öncülük ediyor. Güven, İstanbul Blockchain Women topluluğu ile blockchain felsefesindeki kapsayıcılığı daha iyi anlatmayı ve kadınların da burada olmasını teşvik edecek faaliyetlerde bulunmayı amaçlıyor.

Çağla Gül Şenkardeş, 
Boğaziçi Ventures, Yönetim Kurulu Danışmanı

İstanbul Bilgi Üniversitesinde eğitim veren Dr. Öğretim Görevlisi Çağla Gül Şenkardeş, blockchain teknolojisi üzerine akademik araştırmaları ve bu teknolojinin ekosistemindeki cinsiyet rollerine olan etkileri üzerine yaptığı çalışmalarıyla öne çıkıyor. İstanbul Blockchain Women Derneği’nin Kurucu Üyelerinden ve Yönetim Kurulu Üyesi Şenkardeş, aynı zamanda Boğaziçi Ventures’ın yönetim kurulu danışmanlığını üstleniyor. Çeşitli platform ve derneklerde, kadınların blockchain ekosistemi içinde güçlenmesi adına gönüllü toplumsal destek çalışmaları yürüten Şenkardeş, yakın zaman önce kaleme aldığı “Blokzincir Teknolojisi ve NFT’ler” adlı kitabında ise blockchain, kripto paralar, NFT’ler ve kriptofeminizm kavramı üzerine eğiliyor.

Devrim Danyal
Blockchain & Metaverse Teknoloji Eğitim Akademi, Kurucu/CEO

Türkiye’nin ilk siber güvenlik mühendislerinden biri olan Devrim Danyal, 500’den fazla girişim projesine destekçi mentor olarak yol gösterdi. Konuşmacı olarak katıldığı etkinliklerde 20 binden fazla kişiye eğitim veren Danyal, “Devrim Danyal Blockchain & Metaverse Teknoloji Eğitim Akademi” kapsamında meraklılara birebir eğitim ve danışmanlık veriyor. Danyal, 2016 yılından bu yana ise blockchain, kripto paralar, dijital dönüşüm, akıllı sözleşmeler, e-ticaret ve operasyon ile ilgili eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmetlerini sürdürüyor.

Sima Baktaş
GlobalB Law, Kurucu/Avukat

Crypto Feamle’i kurarak, blockchain ve kripto para dünyasında kadınların geri planda kalmaması için önemli adım atanlar arasında Sima Baktaş. Hukuk kariyerini, kripto paralar ve blockchain projelerine (ICO,IDO, DEFI, NFT vb.) yönlendiren Baktaş, kurucusu olduğu GlobalB Law’da, şirketlerin ve Web3 girişimlerinin bu alandaki hukuki süreçlerini yönetiyor. Türkiye’nin ilk Kripto Para Hukuku Zirvesi’nin öncüsü olarak Türkiye’de blockchain hukuku üzerine çalışmaları ile kripto paraların hukuki boyutunu ele alan Baktaş ayrıca CryptoWomen Turkey ve Youth-Agenda Derneği kurucusu ve E-Sports Women Turkey’nin de onursal üyesi.

Cemil Şinasi Türün
Paribu, Danışma Kurulu Üyesi

30 yılı aşkın tecrübesiyle fintech ve pazarlama dünyasındaki öncü isimlerden olan Cemil Şinasi Türün, mal ve hizmet alışverişi için küresel merkeziyetsiz sistemler inşa etmeyi misyon edinmiş bir isim. Türün, Paribu’da danışma kurulu üyesi olarak görev almasının yanında, dijital para alanındaki tecrübelerinden faydalanarak blockchain üzerine teknoloji geliştiren Defterhane adlı startup’ın da kurucu ortağı. Borsa İstanbul bünyesindeki Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun blockchain danışmanı olarak çalışan Türün, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Blockchain & Cryptocurrencies” dersleri vermeye devam ediyor.

Levent Cem Aydan
Seedify, Kurucu/CEO

“Türkiye’den çıkacak ilk global sosyal ağ” olması beklenen Oblogi’den tanıyoruz Levent Cem Aydan’ı. 2012 yılından beri blockchain sektörü ile yakından ilgilenen ve birçok blockchain startup’ına yatırım yapan Aydan, Web3 projelerinin finansmana erişimini sağlayan, tohum fonlaması ve launchpad ile geliştiricileri desteklemeyi amaçlayan Seedify’ın kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstleniyor. Blockchain tabanlı oyun endüstrisine özel olarak odaklanan Seedify, geliştiricileri başlangıç ​​ sermayesi ve fırlatma rampaları ile desteklemeyi amaçlıyor.

Altuğ Öztürk
Socios.com Türkiye Direktörü & Paratica.com, Kurucu Ortak

Çocukluğundan beri futbolla ilgilenen Altuğ Öztürk, Avustralya’da yerel futbol kulüplerinde antrenörlüğün yanında, dijitalleşme odaklı görevlerde yer aldı. 2016 yılından bu yana blockchain ve kripto paralarla yakından ilgilenen Öztürk, lisans ve yüksek lisans eğitimini spor yönetimi bilimleri üzerine yaparken blockchain teknolojisinin futbol sektöründe yaratabileceği değer üzerine akademik çalışmalar gerçekleştirdi. Öztürk, 2019 yılının başlarında Paratica.com şirketine ortak olarak Huobi borsasının Türkiye’ye girişine ön ayak oldu. Şu anda Socios.com’da Türkiye direktörü olarak görev alan girişimci, Taraftar Token’ların kullanım yelpazesini genişletmeyi ve taraftarların kulüpler üzerindeki söz hakkını artırmayı amaçlıyor.

Aytunç Yıldızlı
Avalanche Foundation, Direktör

Würzburg Ünivertesi’nde doktorasını tamamlayan Aytunç Yıldızlı, kripto paralara ilgi duymaya başlamasıyla birlikte akademik görevlerini sonlandırarak kripto para sektörüne giriş yaptı. Kripto para meraklıları arasında “Squanch” olarak bilinen Yıldızlı, 2017 yılında Türkiye’deki ilk kripto para, eğitim ve sosyalleşme platformu olan Muhabbit’i kurdu. 2018 yılında ise çeşitli blockchain solüsyonları geliştiren Ava Labs’ın Türkiye sorumlusu olan Yıldızlı, Avalanche halka açık zincirinin kuruluşunda önemli rol oynadı. Yıldızlı, blockchain alanındaki bilgi kirliliğini önlemek amacıyla 2019 yılında blockchain ve kripto para odaklı medya sitesi Muhabbit.com’u kurdu.

Merve İşler
Lidyverse, Kurucu Ortak & CEO

Google’da çeşitli pozisyonlarda görev alan ve Women Techmakers topluluğunun Türkiye yöneticiliğini üstlenen Merve İşler, şu anda Moda meraklılarını, ürünlerin hem dijital hem de fiziksel formlaryla buluşturan Lidyverse’ün yaratıcı şirketi Mintgrams’ın kurucu ortak ve CEO’su. İşler, moda ürünlerinin dijital ikizlerini NFT’lere dönüştürerek moda sektörünü yeni dijital çağa hazırlayanlar arasında.

Murat Canbaz
MANZA.io, Kurucu Ortak

Sistemindeki sanatçıları ve NFT üreticilerinin yarattıkları dijital varlıkları bir araya getirip ekosisteme dahil eden MANZA.io’nun kurucu ortaklarından Murat Canbaz, MANZA.io ile çarpıcı fikirleri ve eserleri olan yaratıcıların NFT’lerini bir küratör ekibinin yönlendirmesi ile ekosisteme dahil etmeyi amaçlıyor. Sahibi olduğu dijital ajans D4D ile Türkiye’nin ilk metaverse projesi Gazogen’i kuran Canbaz, sektörde Facebook ve Twitter yokken Türkiye’de 1 milyon kullanıcı sayısı ile bir rekora imza attı.

Başak Burcu Yiğit
Amber Group, Bölgesel Büyüme Lideri

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi’nin koordinatörlüğünü yürüten Başak Burcu Yiğit, bu süreçte blockchain ile tanıştı. Birçok blockchain girişiminde yer alan Yiğit, şu an markalar için dijital varlık ticareti altyapısı oluşturan Amber Group’da bölgesel büyüme lideri olarak görev alıyor. Yiğit’in, profesyonel kariyerinin yanı sıra kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını destekleyen Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularından ve aynı topluluk tarafından kurulan İstanbul Blockchain Women Derneği’nin yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğunu belirtelim.

Tufan Poyraz
DataPool, Kurucu

Şirketlere veri sağlayan DataPool kurucusu ve Muhabbit Capital ortakları arasında olan Tufan Poyraz, genç girişimcilere kripto yolculuklarında tavsiyelerde bulunan isimlerden. Poyraz, Thodex dolandırıcılığının ardından yaptığı yorumlarla kripto para meraklılarının ilgi odağı haline gelmişti. DataPool, gelecek vaat eden blockchain projeleri ile ortaklık yapmaya devam ediyor.

Arslan Kıran
The Sandbox, Almanya ve MENA Bölgesi Direktörü

Arslan Kıran, kullanıcıların tasarım, paylaşım ve NFT varlıkları satabilme yetkisine sahip olduğu, topluluk tarafından yönetilen blockchain tabanlı sanal dünya The Sandbox’ın Türkiye, Almanya ve MENA bölgesi direktörlüğünü üstleniyor. The Sandbox, geliştiriciler ve oyun severler tarafından oluşturulan içerikleri ödüllendirerek her iki tarafın da kazandığı bir ekosistem oluşturuyor. Kıran, Türkiye özelinde yaratılacak metaverse dünyasına dahil olmak isteyen oyun stüdyoları, sanatçılar, geliştiriciler ve markalar için iş birliği programları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Berk Üder
Trivians.io, Büyümeden Sorumlu Başkan
Atlas.Space, Blockchain ve İnovasyon Başkanı

berk-uder

Profesyonel iş hayatına 2000 yılında Denizbank’t başlayan Berk Üder, 2002 yılının sonlarında aMVG bünyesine katıldı. 2014 yılında aMVG’nin WPP tarafından satın alınmasının ardından aMVG’nin CEO’su ve sonrasında WPP/GroupM’de Chief Product & Innovation Officer görevini yönetti. Şu anda, oyun içi başarıların kullanıcılara gerçek hayatta değeri olan kazançlar sağladığı blockchain tabanlı oyun Trivians.io’da büyümeden sorumlu başkan olan Berk Üder, aynı zamanda, işletmeler için metaverse olanakları sunan Atlas Space’in Chief Experience Officer(CXO)’luğunu üstlenmekte ve Blockchain alanındaki şirketlerde yatırımcı ve danışman olarak görev almaktadır.

Tolga Ulutaş
DefineX, Kurucu Ortak/CEO

MBA derecesini San Diego Üniversitesi’nde “Girişimcilik Yönetimi” dalında tamamlayan Tolga Ulutaş, iş hayatında çeşitli alanlarda birçok şirkette yer aldı. 2 yıldan uzun süre boyunca Akbank Direkt Bankacılık’ta genel müdür olarak çalışan Ulutaş, bu dönemde, blockchain teknolojisi ile para transferi sürecini yöneterek, Akbank’a “Ripple ile anlaşan ilk Türk bankası” unvanını kazandırdı. Şu anda CEO’su olduğu DefineX ile markalara teknoloji tarafında destek ve danışmanlık hizmeti sağlayan Ulutaş, bankacılıktaki güvenlik ve risk yönetimi alanlarında sektöre yenilik getirecek çözümler üzerinde çalışıyor.

Erkan Bayol
Metaverse Game Studios, Inc., Kurucu/CEO

Oyun sektörüne ilgi duyan herkesin bir gün karşısına çıkacağı bir isim Erkan Bayol. Türkiye’nin en büyük ve ilk oyun stüdyolarından biri olan Céidot Game Studios’u kuran Bayol, Hükümran Senfoni ve Ceiron Wars gibi oyunlarla, oyunseverlerin gönlünde taht kurdu. Céidot Game Studios’un 2014’te kapanmasının ardından Bayol, 2020’de blockchain oyun geliştirme stüdyosu Metaverse Game Studios’u kurdu. Oyun şirketi şu anda, blockchain destekli anlatısal çok oyunculu RPG strateji oyunu Angelic üzerinde çalışıyor.

Ayşegül Şensoy
XYZ Teknoloji, CMO/CSO

Blockchain teknolojisi, pazarlama ve satış, B2B ve B2C satış ağı oluşturma ve zenginleştirme, kaynak yönetimi, finans, ihracat ve ithalat operasyonları gibi alanlarda 15 yılı aşkın yönetim tecrübesine sahip Ayşegül Şensoy. Blockchain odaklı bir FinTech/RegTech şirketi XYZ Teknoloji’de CMO/CSO olarak görev alan Şensoy, Istanbul Blockchain Women’ın yönetim kurulu üyeleri arasında bulunarak Web 3.0’ün felsefesindeki kapsayıcılıkla birlikte, kadınların varlıklarını her zamankinden güçlü bir şekilde temsil edebilmelerini amaçlıyor.

Emin Gün Sirer
Ava Labs, Kurcucu/CEO

30 yılı aşkın tecrübesiyle fintech ve blockchain alanında çalışmalarını sürdüren öncü isimlerden Prof. Dr. Emin Gün Sirer, “internetin açıklarını” aramayı; çok daha güvenilir, hızlı ve ölçeklenebilir çözümler bulmayı kendine misyon edinmiş bir bilim insanı. Cornell Üniversitesi’nde önce doçentlik daha sonra profesörlük yapan Sirer, IC3’nin eş başkanlığını üstlendi. FBI’ın internet sitesindeki açığı bulması nedeniyle Sirer, Popular Science’ın bilim dünyasında çığır açan yeniliklere imza atan en parlak zekâ on bilim adamını sıraladığı listede yer aldı. Sirer’in, bilim dünyası dışındaki tanınmışlığı ise büyük ölçüde finansal varlıklar ile kripto para işlem platformları ve diğer kripto para hizmetleri için güvenli ve pratik bir yapı sunmayı amaçlayan Avalanche ile gerçekleşti. Ava Labs, Kurucu ve CEO’su Sirer, 2020 yılında ise AVAX’ı piyasaya sürdü. Avalanche, ağı üzerinde birçok platformun kurulmasına olanak sağlıyor.

Bora Erdamar 
BlockchainIST Center, Kurucu/Direktör

Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, Columbia Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürdüğü sırada “merkeziyetsizlik” kavramı üzerine çalışmalar yapmaya başladı. İstanbul’a dönmesinin ardından 2016 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde, bu alandaki ilk merkez olan BlockchainIST’i kurdu. Türkiye’nin üniversite bünyesindeki ilk blockchain teknolojileri uygulama ve araştırma merkezi BlockchainIST Center’ın Kurucu ve Direktörü Erdemar, blockchain’in doğru anlaşılması, bu alanda yetkin insanların yetiştirilmesi ve topluma faydalı projeler üretilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. BlockchainIST, dünya çapında özel ve kamu sektörlerine, STK’lere ve üniversitelere danışmanlık ve eğitim sağlamaya devam ediyor.

Kerem Tibuk
BtcTurk, Kurucu

Para politikası ve ekonomi ile uzun yıllardır ilgilenen Kerem Tibuk, 2011 yılında Bitcoin’i keşfetmesiyle birlikte, Türkiye’nin de bir kripto para borsasının olması gerektiğini düşünerek kolları sıvadı. Tibuk, Bitcoin’in TL fiyatının da olması ve bu sayede çok daha geniş bir kitleye ulaşması amacıyla 2013 tarihinde Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü Bitcoin ve kripto para alım satım platformu BtcTurk’ü kurdu. BtcTurk ekibi, kullanıcıların hızlı ve güvenli bir şekilde kripto para alım satımı yapmalarını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

Turan Sert
Paribu, Danışma Kurulu Üyesi

Blockchain teknolojileri üzerine yazdığı yazılar ile tanınan Turan Sert, Harvard Business School’da İşletme ve Yönetim alanında MBA programını tamamladı. 2005 yılında Türkiye’ye dönmesinin ardından Bitcoin ile tanışan Sert, Bitcoin ve blockchain üzerine çalışmalarına başladı. “Bu konuyu donanımı olmayan birine nasıl anlatırım?” sorusuyla yola çıkan Sert, 2019 yılında, yazdığı yazıları “Sorularla Blockchain” isimli bir kitap haline getirdi. Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından Paribu’nun danışma kurulu üyeliğini üstlenen ve hem özel hem kamu sektörlerine danışmanlık ve eğitim veren Sert, aynı zamanda BlockchainIST Center’ın danışmanlığını yapıyor.

Erhan Taşkın 
Inventuna Games - Kurucu Ortak/CEO

Yazılım endüstrisinde 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Erhan Taşkın, 2006 yılında küresel pazara yönelik doküman tabanlı teknolojiler geliştirme ve çözümler sunma misyonuyla Kod-A’yı kurdu. Blockchain kavramıyla tanıştığı güden itibaren bu alana ilgisi sürekli artan Taşkın, 2021 yılında blockchain üzerinde oyun geliştiren girişimi Inventuna Games’i hayata geçirdi. Taşkın, Inventuna Games’in kurucu ortağı ve CEO’luğunu üstleniyor. Inventuna Games, blockchain tabanlı RPG oyun Heroes Chained’i geliştirmesiyle blockchain ve oyun meraklılarının ilgi odağı haline geldi. Heroes Chained projesi, CryptoGraph’ın “Top10 Launchpad Token Satış Derecelendirmesi” birincisi oldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir