Beymen Group Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Elif Göktaş: "Metaverse ve NFT moda dünyasına yepyeni bir soluk getirdi"

Beymen Group Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Elif Göktaş: "Kendimizi iyi hissettiren ve enerji veren kavramlarla yepyeni bir dünya kurguladık."

Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, Beymen Group Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Elif Göktaş ile görüştük.

Önümüzdeki on yıl içerisinde metaverse'ün lüks moda endüstrisi için ciddi bir kazanç sağlayacak
Günümüzde hemen hemen her sektörün gündeminde olan Metaverse ve NFT kavramları moda dünyasına yepyeni bir soluk getirdi. Pek çok dünya markası fiziki ve sanal alışverişi birleştiren metaverse mağazalarını açtı ya da açmak üzere. Z kuşağı ve yakın zamanda ekonomiye dahil olacak Alfa kuşağı için markaların ilk tanışma evreni meta evrenler olacak. Önümüzdeki on yıl içerisinde metaverse’in dijital dünyasının lüks moda endüstrisi için çok ciddi bir kazanç sağlayacağı öngörülüyor. Balenciaga, Balmain, Gucci, Ralph Lauren gibi markaların bu alanda geçtiğimiz yıl yaptıkları projeler, önümüzdeki yıllarda deneyimleyeceğimiz yeni bir dünyanın kapılarını bize araladı. Dolce & Gabbana’nın da aralarında yer aldığı pek çok dünya markası tasarımlarını dijital dünya ile buluşturmak için NFT koleksiyonlar tasarlamaya başladı. 

Modaseverleri Türkiye’nin ilk moda meta-influencer’ı Bella ile tanıştırdık
Beymen olarak biz de 2022 İlkbahar Yaz sezonunda, müşterilerimize farklı bir deneyim sunmak için metaverse dünyasının kapılarını araladık. Kendimizi iyi hissettiren ve enerji veren kavramlarla yepyeni bir dünya kurguladık: BeymenVerse. Kampanyamızda dünya modasına yön veren markaların defile ve reklamlarında yer alan ünlü modeller Alexina Graham ve Matteo Ferri rol aldı. Jennifer Lopez, Jamie Dornan, Colin Farrell gibi uluslararası yıldızlarla çalışan ünlü fotoğraf duosu Hunter & Gatti’nin yönettiği kampanya, karakterlerimiz güneşten, doğadan ve denizden aldıkları enerjiyle BeymenVerse’ü keşfetme hikâyelerini bizlere anlatıyor. İzleyiciyi farklı bir boyuta taşıyan, doğanın mucizeleriyle baş başa bırakan kampanya filmimiz, karakterlerin birbirinden enerji alarak kendi içlerindeki gücü keşfetmeleriyle sona eriyor. Ayrıca Mayıs ayında Beymen’in ilklerine bir yenisini daha ekledik ve modaseverleri Türkiye’nin ilk moda meta-influencer’ı Bella ile tanıştırdık. Bella, Dolce & Gabbana ve Etro’nun da aralarında yer aldığı ünlü modaevlerinin katılımıyla dünyanın ilk dijital moda haftasına ev sahipliği yapan Metaverse platformu Decentraland için özel olarak yaratıldı. Dijital dünyanın artık daha çok gündemimizde olduğu bu dönemde metaverse evrenindeki sanal karakterimize ruh vermek ve görsel dünyamızı zenginleştirmek için Bella bizlere rehberlik edecek. Mayıs ayında Decentraland’deki ilk interaktif moda sohbetiyle sezon önerilerini paylaşan Bella, ayrıca her hafta Beymen’in Instagram hesabından yeni kombin önerileri paylaşıyor. Bella, çok yakında Decentraland sakinleri için hazırladığı oyununu bizlerle paylaşacak. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir