Barbie'den Down sendromlu bebek

Barbie, Down sendromu konusunda farkındalık kazandırmak için ilk Down sendromlu bebek koleksiyonunu hazırladı.

Kaliforniya merkezli oyuncak şirketi olan ve aynı zamanda Barbie'nin üretisi olan Mattel, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda harekete geçen şirketlerin neredeyse başında yer alıyor. Şirket, bu düşüncesini ise genel olarak Barbie koleksiyonlarında çeşitli karakterlere yer vererek gerçekleştiriyor.

Kimi zaman trans bir Barbie koleksiyonu ile kimi zaman da işitme cihazı kullanan bir Barbie koleksiyonuyla karşımıza çıkan şirket, bu kez de Down sendromlu bireyler konusunda topluma farkındalık kazandırmak için harekete geçti. 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbie (@barbie)'in paylaştığı bir gönderi

Tek tip beden algısındaki hikâyesini tamamen yenileyerek, tüm çocukların kendilerini görebilecekleri bir yelpazede Barbie koleksiyonu hazırlayan şirketin yeni koleksiyonunda, 21 kromozom taşıyan bireyler yansıtılıyor. Koleksiyonu tasarlamak için Ulusal Down Sendromu Derneği (NDSS) ile birlikte çalışarak toplumun özdeşleşebileceği daha doğru bir görüntü geliştiren şirket, Britanya Vogue'un engelli modacılarına odaklanan kapsayıcı Mayıs 2023 sayısında yer alan İngiliz model Ellie Goldstein'ı da görevlendirdi.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ellie G (@elliejg16_zebedeemodel)'in paylaştığı bir gönderi

Koleksiyondaki bebekler; Down sendromlu bireylerin yüz özelliklerini yansıtan daha yuvarlak bir yüz şekline, daha küçük kulaklara, hafif eğimli badem şekilli gözlere ve düz bir burun köprüsüne sahip olarak tasarlandı. Ayrıntılı bir şekilde tasarlanan koleksiyonun göze çarpan detayı ise bebeklerin avuç içlerinde tek bir çizgi özelliğinin bulunması oldu.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram'da gör

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbie (@barbie)'in paylaştığı bir gönderi

Mattel, ürün yelpazesini çeşitlendirmenin çocukların hayatlarının geri kalanında algılarını şekillendiren çok önemli bir etken olduğunu belirtirken "Bir çocuk Barbie ile oynadığında hayallerini gerçekleştirir ve her şey olabileceklerini hayal eder" açıklamasında bulundu.

Down sendromlu oyuncak bebek, Barbie'nin 2023 Sonbahar Fashionista serisindeki yerini de aldı. Şu an sınırlı sayıda satışı bulunan bebeğin fiyatı ise 10,99 dolar.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir