AppsFlyer mobil pazarlamacıların akıllı pazarlama kararları almalarına yardımcı oluyor

AppsFlyer Satış Yöneticisi Furkan Taşdöğen'e AppsFlyer'ın dijital dönüşümünden mobil pazarlamanın yükselişine, veri gizliliğinden gelecek dönem hedef ve stratejilerine kadar pek çok konuda sorularımızı yönelttik.

Yenilikçi, gizliliği koruyan ölçüm, analitik, dolandırıcılık koruması ve katılım teknolojileri aracılığıyla markaların iyi seçimler yapmasına yardımcı olan AppsFlyer, markalara özel deneyimler sunarken müşteri gizliliğini odağına alan yatırımlarıyla da daha anlamlı reklamveren müşteri ilişkileri oluşturmak adına hizmet sunuyor.

AppsFlyer Satış Yöneticisi Furkan Taşdöğen'e AppsFlyer'ın dijital dönüşümünden mobil pazarlamanın yükselişine, veri gizliliğinden gelecek dönem hedef ve stratejilerine kadar pek çok konuda sorularımızı yönelttik.

AppsFlyer kullanıcıların akıllı pazarlama kararları almalarını sağlıyor
AppsFlyer'da yaklaşık iki senedir Türkiye marketinde satış tarafını yönetiyorum. AppsFlyer olarak, bir mobil reklamcı istediği markete doğru bir şekilde ulaşmasını, doğru mesajı vermesini aynı zamanda bütçe dağılımını optimize ederek yüksek kârlılık getiren medya kaynaklarını ve kampanyalarını tercih etmesini sağlıyoruz. Özetlemek gerekirse, AppsFlyer kullanıcıların akıllı pazarlama kararları almalarını sağlıyor.

AppsFlyer’ın ortaya çıkışı dijital dönüşüm üzerine oldu
Dijital dönüşüm, içinde bulunduğumuz endüstrinin en temel noktası. AppsFlyer’ın ortaya çıkışı da aslında dijital dönüşüm üzerine oldu. Bu dönüşümü şu an Apple ve Google tarafında yapılan bazı değişiklikler gibi endüstrinin her alanında görüyoruz. Aslında mobil marketing’in başlaması da bir dijital dönüşüm örneği. AppsFlyer da bu sebeple direkt dijital dönüşümün içine doğmuş bir ürün. Bunun ana sebebi ise, AppsFlyer’ın müşteri kitlesinin dijital dünyaya öncülük eden mobil uygulama şirketleri olması. Çalıştığımız harika müşteriler ve yaptığımız yatırımlarla birlikte bu dönüşümün içerisindeki yerimizi korumaya çalışıyoruz.

Pandemi döneminde mobil tarafta çok büyük kullanıcı akışı gerçekleşti 
Pandemi özelinde baktığımızda da AppsFlyer’ın kendi datasıyla karşılaştırdığımızda da mobil tarafta çok büyük kullanıcı akışı görüyoruz. Pandeminin sektöre getirdiği en önemli değişikliklerden bir tanesi de büyük ihtimalle mobil uygulama kullanımındaki artış. Endüstri nasıl bu tarafta doğru büyüyüp şekillendiyse aynı şekilde AppsFlyer da büyüdü ve şekillendi. Çok farklı trendler görüyoruz. Türkiye özelinde bir data vermek gerekirse, e-com şirketlerinin yüzde 44 büyüme payı olduğunu görüyoruz. AppsFlyer da aynı şekilde e-com, gaming, subscription, finans vs gibi uygulama geliştiricileri ile çalışan bir şirket olduğundan dolayı, pandeminin endüstri üzerinde yarattığı büyüme etkisi AppsFlyer'a da yansıdı. Pandemi öncesi 200 milyon dolar AppsFlyer’ın geliri, şu an baktığımızda 300 milyon dolara yaklaşmış durumda.

Müşterilerimizi doğru mesajlama üzerinden eğitmeye çalışıyoruz
AppsFlyer'da en çok konuşulan konulardan ve en çok yatırım yapmaya odaklandığımız alanlardan biri “gizlilik” konusu. AppsFlyer olarak bu alanda AppsFlyer Privacy Cloud, Advanced Privacy gibi birçok ürün çıkarttık. Bu ürünlerle birlikte şirketleri gizlilik konusunda eğitmeye çalışıyoruz. Gizlilik konusunu konuşurken unutmamamız gereken noktalardan biri de bazı kullanıcılar data paylaşımı ile alakalı sorun yaşamazken, bazı kullanıcıların bu konuda sorun yaşıyor olması. Doğru mesajlaşma ile ürünlerinizi geliştirmek ve hizmetlerinize devam edebilmek için bazı datalara ihtiyacınız olduğu konusunda kullanıcılarınızı bilgilendirebilirsiniz. Biz müşterilerimizi doğru mesajlama üzerinden de eğitmeye çalışıyoruz. Gizlilik konusu ile ilgili olarak her çeyrekte başka bir ürün çıkartıyoruz.

Privacy Cloud analitik içgörüler kullanıp optimizasyonlar yapılmasını sağlıyor
AppsFlyer Privacy Cloud’dan önce pazarlamacılar optimizasyon kararları alırken ya da data analizleri yaparken kullanıcıların bazı tanımlayıcı ve çerezleri üzerine dayanan bir optimizasyon stratejileri oluyordu. Şu anda geldiğimiz noktada ise AppsFlyer gizlilik konusunda doğru yerde konumlanmak istediğinden Privacy Cloud ürününü çıkardı. Prıvacy Cloud işin içine girdiği zaman biz yine reklamcıların eski dönemde olduğu gibi kullanıcı tanımlayıcısı vb gibi herhangi bir bilgilendirme kullanmadan Privacy Cloud içerisinde kolobrasyon yapmalarını sağlıyoruz. Özetlemek gerekirse, Privacy Cloud tanımlayıcılar olmadan gizliliği tamamen merkeze alan bir dünya içerisinde yine AppsFlyer’ın her zaman verdiği data kalitesinde datalar verip bunun üzerinden analitik içgörüler kullanıpmayı ve optimizasyonlar yapılmayı sağlıyor. 

AppsFlyer market lideri olmaya devam edecek
Endüstrinin çok değişken yapıda olduğu bir dönemdeyiz. iOS 14 değişikliği gelmeden önce AppsFlyer olarak çok ciddi manada bu değişikliğe hazır olmak amacıyla ürün tarafına yatırım yaptık. Değişiklik geldikten sonra da ürün geliştirmeye ve yenilemeye devam ederek müşterilerimize en iyi şekilde çözümleri ulaştırmaya çalıştık. Ekonomik dengelerin belirsiz olduğu bu dönemde AppsFlyer’ın vizyonu dolayısı ile gizlilik konusunda herhangi bir fire vermeden ve bu konuyu her zaman odak noktamıza alarak yolumuza devam edeceğiz. Önümüzdeki seneler içerisinde de aynı şekilde AppsFlyer market lideri olmaya ve market payını büyütmeye devam edecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir