Andria ZAFIRAKOU Hakkında Bilmedikleriniz!

 Dijital dünyayı, teknoloji ve pazarlama dünyasını bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine iş zekâsına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak katılımcılara ilham veren yeni nesil buluşma serisi olan Marketing Meetup’ın bu yıl ‘happiness’ temasıyla profesyonellerle buluşacağını sizlerle paylaşmıştık.

25 Nisan’da ‘happiness’ temasıyla gerçekleştireceğimiz etkinliğimizin yeni konuşmacısı ‘Dünyanın En İyi Öğretmeni’ Andria Zafirakou’yu gelin daha yakından tanıyalım.

1. Onursal başkanının Bill Clinton olduğu Varkey Vakfı'nın Dubai'de düzenlediği törende Bill Gates'in açıkladığı Dünyanın En İyi Öğretmenleri Listesi'nde ilk sırada olan Andria, bir milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

2. Andria Zafirakou, Londra doğumlu ve 12 yıllık kariyerini Londra'da etnik çeşitliliğin fazla, suç işleme oranının yüksek olduğu bir bölge olan Brent'teki Alperton Community College'da çeşitli etkin kökenlerde ülkenin en çok ezilen çocuklarına eğitim vererek geçirdi. Zafirakou her gün sınıfta gördüğü yoksulluğun boyutundan çoğumuzun hiçbir fikri olmadığını düşünüyor.

"İşte yoksulluk böyle bir şey. Yoksulluk, 6-7 farklı ailenin tek bir evde, her aile bir odada yaşarken, aynı banyoyu ve mutfağı kullanmasıdır. Sınıfımda dersi asan bir kız vardı. Daha sonra fark ettim ki dersin ortasında eve gidip ailesine yemek yapmak zorundaymış. Çocuklar genelde okula aç ve kirli geliyorlar. Ben çamaşır makinesine çocuklar için kıyafetler koydum ve her çocuk için ücretsiz kahvaltı sağladık. Çete şiddeti okul kapılarına musallat olurken… "

3. Andria 130 farklı dilin konuşulduğu bir bölgede öğrencilerine dil bariyerini aşarak yardım ediyor. Öğrencilerin çoğunluğunun okuldan sonra yaşadığı problemlerle ilgilenirken polisle birlikte çalışan Andria 12 yıldır aynı okulda görev yapıyor. 

Bunlar, birçok insanı öğretimin dışına çıkaran şartlar, ancak düzenli, motivasyonlu öğrencilere öğretmeyi tercih edip etmeyeceği sorulduğunda: “Sıkıcı! Hayır, Ben bir çocuğu kendime nasıl güvendirebileceğimi ve ona nasıl yardım edebileceğimi anlamaya çalışmayı seviyorum. Eğer olmadıysa başka ne denemeliyim? Bunu düşünmeyi çok seviyorum."

4. Zafirakou, öğrencileri ile daha yakın olabilmek adına onlarla 35 farklı dilde iletişim kurabiliyor.

"Öğrencilerimin çoğunun ana dilleri İngilizce değil. Birçok öğrencimiz maalesef yoksulluk içinde. Zorlu hayatları var. Kalabalık evlerde yaşıyorlar. Yemek bile yemekte zorlanıyorlar. Evde sorumlulukları var, kardeşlerine bakıyorlar. Hayatlarında ne eksik varsa okulumuz dolduruyor. Okullar güvenli cennetler. Öğrencilerim için sanat bir kutsal alan, kendilerini güvenli bir şekilde bu alanda ifade ediyorlar. Çocukların koşulları ne olursa olsun hayallerini gerçekleştirme fırsatını kimse ellerinden alamaz."

 

“Onlar bu büyük binaya geldiğinde onlara “Namaste” ya da “Vanakkam” dediğinizde yüzlerindeki aydınlanmayı görürsünüz. Bu, onları anladığınızı, onlarla ilgilendiğinizi, onları karşıladığınızı, onların kişiliklerine ve geçmişlerine değer verdiğinizi gösterir.”

Ön satış fırsatından faydalanmak için son tarih 31 Ocak! Hemen katılın!

5. Muhafazakar inançla yetişmiş kızlar için kadın kriket kulübü kurdu ve okul sonrası kulüpleri yeniden planladı. Böylece bütün hafta ailevi işlerle uğraşan çocuklar hafta sonları katılım gösterebilirdi.

Andria Zafirakou: "Öğrencilerimi önemsiyorum. Benim işim, ders sonlanınca bitmiyor. Ben öğrencilerimin hayatlarını düşünüyor, ve ne tür sorunlar yaşarlarsa yaşasınlar onlara yardım etmeye çalışıyorum."

6. Öğrencilerinin yaratıcılığını ve güvenini açığa çıkarmak için sanatı kullanan Zafirakou, aile yaşamlarını anlamak için öğrencilerinin evlerini ziyaret eder ve kişisel olarak, çocuklar gün sonunda okuldan çıkıp otobüse binerken onlara eşlik eder.

“Bazı çocuklardan, Eton'dan gelen çocuklarla aynı şeyi beklemekle ilgili problemim yok. Ama bu çocuklar sabah kahvaltı yaptı mı? Bu çocuklar anne ve babalarının birbirilerini dövmelerini izledi mi? Bazı çocuklarımız için okula gelmeleri bile başarı. Her çocuğun aynı potansiyele sahip olduğunu söylemek harika ama çocukların kişisel geçmişlerini, yaşamlarını ve ne kadar farklı ve karmaşık olduklarını bilmelisin.”

7. Zafirakou, popüler görüş olan çok kültürlülüğün en iyi ihtimalle büyük bir problem, en kötü ihtimalle tehlikeli bir deney olduğuna ve okullar farklı kültürel kimlikler barındırırsa göçmen çocukların hiçbir zaman adapte olamayacağına karşı büyük bir istisna.

8. Eğer öğretmen olduğu ilk güne dönse ve kendine şimdiye kadar mesleğiyle ilgili bir şey söyleme şansı olsa bu ne olurdu? Diye sorulduğunda: "Bu tamamen ilişki kurmakla alakalı. Müfredatı öğretmek ve katı bir sınıf ortamı kurduğundan emin olmak yerine, ilk olarak ilişkilerini kur. Çocuklarla aynı fikirde ol, onlarla iletişim kur, neyle ilgilendiklerini anla. İlişki kur, güven kur. Sonra her şey mümkün."

“Biz çok korkuyoruz. Bazı öğretmenler her şeyi bilmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Ama ben bazen öğretmenlikle ilgili en güzel şeyin bir çocuktan bir şeyi sana öğretmesini istemek olduğunu düşünüyorum.”

Zafirakou, hükümetin mesleği için belirlediği hedeflere öncelik vermiş ve tüm enerjisini resmi performans ölçütlerine odaklamış olsaydı, ödül için asla dikkate alınmayacaktı.

Siz de 'Dünya'nın En İyi Öğretmeni'  Andria Zafirakou'yu
25 Nisan'da Marketing Meetup'ta dinlemek istiyorsanız hemen katılın! 

Ön satış fırsatından faydalanmak için son tarih 31 Ocak!

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir