Amacımız, geleceğin veteriner hekimlerinin yetişmesini sağlamak

Royal Canin Türkiye Bilimsel İletişim ve İlişkiler Uzmanı Veteriner Hekim Tilbe Babakıray ile, veteriner hekimi olan öğrencilere bilimsel ve mesleki gelişim olanakları sunan “Masters of Tomorrow” programını konuştuk.

Veteriner hekimi olan öğrencilere bilimsel ve mesleki gelişim olanakları sunan Royal Canin'in “Masters of Tomorrow” programını ve detaylarını Royal Canin Türkiye Bilimsel İletişim ve İlişkiler Uzmanı Veteriner Hekim Tilbe Babakıray'dan dinledik.

Masters of Tomorrow programının amacı nedir? Şu an proje hangi aşamada?
Kedi ve köpeklerin doğalarına duyduğumuz saygıyla onları odağımıza alıyoruz. Aynı zamanda eşsiz ihtiyaçlarına özel sunduğumuz beslenme çözümleri ile daha uzun ve sağlıklı bir yaşam oluşturma hedefiyle birçok projeyi de hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda, geleceğin veteriner hekimlerinin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla geliştirdiğimiz, hem bilimsel hem mesleki yönden gelişim olanakları sunan “Masters of Tomorrow” programı ile çıktığımız eşsiz yolculukta, birinci yılı tamamlamak üzereyiz. Şimdi, en değerli deneyim alanına ve katılımcılar için projenin en heyecanlı aşamasına geçtik. Programın ikinci basamağında yapılan proje yarışmasının kazananları, bu son adımda yurtiçi ve yurtdışı staj fırsatlarını değerlendirecek. 

Proje nasıl doğdu? Nelere odaklandınız?
En ince ayrıntısına kadar düşünerek inşa ettiğimiz Royal Canin dünyasında dokunduğumuz her paydaş için değer yaratmanın ve onlara kusursuz bir Royal Canin deneyimi yaşatmanın oldukça önemli olduğuna inanıyoruz. Hayvanlar için daha iyi bir dünya vizyonumuzda kilit rol, bugünün ve geleceğin veteriner hekimlerinde. Bu sebeple mevcut veteriner hekimlerle iletişimi korurken öğrencilere de etki edecek ve onların geleceğine fayda sağlayacak bir yaklaşım kurguladık. Bu kapsamda, pandemi döneminde başlattığımız eğitim ve gelişim programımızı “Masters of Tomorrow” ismiyle daha kapsamlı bir hale getirdik. 

Öncelikle sahaya inerek öğrencilerin gerçekten neye ihtiyacı olduğunu ve beklentilerini araştırdık. Yapılan detaylı araştırma sonucunda veteriner fakültesi öğrencilerinin okul sonrası kariyer planları, mesleğe dair kaygıları, yaşam tarzları, ilgi alanları gibi genel analizleri ve içgörüleri inceledik. Ardından da onların sosyal ve mesleki yetkinliklerini ve becerilerini geliştirecek aynı zamanda onlara network sağlayacak ve deneyim kazandıracak Masters of Tomorrow programını geliştirdik.

Proje hangi aşamalardan oluşuyordu? Katılım nasıldı?
Veteriner hekim adaylarına eşsiz bir deneyim yolculuğu sunduğumuz Masters of Tomorrow programımız, öğrencilerin farklı ihtiyaçlarına cevap verecek üç aşamadan oluşuyor: Bilimsel seminerlerden oluşan Student Academy, farklı deneyimler ve eğitimler içeren Camp Royal ve farklı staj fırsatlarının yer aldığı Internship Program. 

Program için öncelikle öğrenci temsilcilerimiz ve sosyal medya kanalları aracılığıyla çağrılar yaptık. Bu çağrılar sonucunda, Türkiye’nin dört bir yanındaki veteriner fakültesi öğrencilerine ulaştık ve binden fazla öğrenciye erişim sağladık. 27 farklı şehir ve fakülteden toplamda 591 başvuru aldık. Daha sonra, 8-9 Mart 2022 tarihlerinde, toplam 269 katılımcı ile Student Academy Webinarlarını gerçekleştirdik. Bu kapsamda, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Banu Dokuzeylül, kedi ve köpeklerde yavruluk dönemiyle ilgili bir eğitim verdi. Bu aşamada, gerçekleştirdiğimiz yarışmalarla 3 Royal Canin öğrenci elçisiyle birlikte toplam 24 kazanan belirledik. 24 öğrencimiz aynı zamanda Camp Royal’e katılmaya hak kazandı. 

Student Academy modülünden sonra, Camp Royal’e kadar geçen sürede, 29 Nisan tarihinde yaptığımız online bir buluşma ile öğrencilerin gelişimlerini desteklemeye devam ettik. Bu buluşmada Dr. Kerem Dündar, öğrencilerin ufkunu genişletecek ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir konuşma gerçekleştirdi. Ayrıca bu toplantılarda öğrenciler, Royal Canin’in ekibini de tanıma fırsatı yakaladı.

28-29-30 Haziran tarihlerinde ise Camp Royal etkinliğini hayata geçirdik. 2 gece 3 gün süren bu eşsiz Glamping deneyiminde, veteriner fakültesi öğrencileri Longoz ormanları atmosferinde Royal Canin çalışanları ve alanında uzman veteriner hekimlerle buluştu. Bu aşamada, öğrencilere pazarlama, marka yaratma, işletme yönetimi ve kişisel gelişim gibi konularda eğitimler verdik. Ayrıca konusunun uzmanı, fikir lideri veteriner hekimler ile hem farklı bakış açıları yakalayabilecekleri hem de ilişki ağlarını geliştirebilecekleri bir deneyim elde etmelerini amaçladık. Bu noktada, katılımcı öğrenciler fikir lideri veteriner hekimlerden mentorluk alma fırsatı da yakaladı.

Proje kapsamında, Royal Canin’in farklı departmanlarından yetkin kişiler ile mülakatlara giren geleceğin veteriner hekimleri, farklı bir mülakat tecrübesiyle birlikte kendilerini test ettiler. Ayrıca katılımcılara, kariyerlerine katkı sağlayacak bir marka oluşturma perspektifiyle pazarlama eğitimi verildi. Verilen brief doğrultusunda, veteriner hekimler olarak hayvanlar için daha iyi bir dünyayı nasıl yaratabileceğimiz hakkında düşünebilecekleri bir yarışma gerçekleştirdik ve bu yarışmanın kazananı olan grup ile projenin bir sonraki aşaması olan Internship Program kısmına geçtik. Yetenekler ve hedeflerine göre klinik stajı, Royal Canin’de staj ve yurt dışı staj fırsatını değerlendirecek olan öğrencilerimiz böylelikle, eğitim sırasında teorik anlamda konuştuğumuz konuları, uygulamalı olarak bizzat kendileri de deneyimleyebilecekler.

Eklemek istedikleriniz...
Hayvanlar için daha iyi bir dünya ancak veteriner hekimlerimiz ile mümkün. Oluşturduğumuz Royal Canin dünyasının tam merkezinde onlar bulunuyor. Masters of Tomorrow, geleceğin veteriner hekimlerini bilimsel eğitimlerin yanı sıra çağın gerekliliklerine uyacak yetkinliklerle donatmak için hayata geçirdiğimiz çok kapsamlı bir program. Her sene üzerine daha yeni, yaratıcı ve öğretici modüller ekleyerek geleceğin veteriner hekimleri için yeni fırsatlar yaratmaya, onlar için değer üretmeye devam edeceğiz.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir