Almila Mobilya enerjisini güneşten alıyor

Almila Mobilya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çataloğlu ile Almila’nın ürün yelpazesinden, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karbon salımının önüne geçecek sürdürülebilir projelerine kadar birçok konuda konuştuk.

Bebek, çocuk ve genç odası kategorilerinde 2013’den bu yana faaliyet gösteren Almila Mobilya, çocuklara yaşanabilir bir dünya bırakma ve global marka olma vizyonuyla büyüme ivmesini sürdürüyor. Almila Mobilya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Çataloğlu ile, Almila’nın ürün yelpazesinden, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karbon salımının önüne geçecek sürdürülebilir projelerine kadar birçok konuda konuştuk.

Almila Mobilya enerjisini güneşten alıyor

Çocukların sağlıklı ve özgüvenli bireyler olma yolunda, bebeklikten itibaren mutlu bir yaşam sürebilecekleri kendi özel alanlarının değerlerini fark etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Almila Mobilya, 2013 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde 500 m2’lik bir alanda üretime başladı. Şu anda 18000 m2’lik kapalı alana sahip fabrikamızda bebek çocuk ve genç odası üretimi yapıyoruz. Bebek çocuk ve genç odası dekorasyonunda kendi ihtiyaçlarımızı belirleyerek tasarım ve modelleme yaptığımız İstanbul’da bir merkez kurduk. Bu merkezde; beyaz ev tekstili, yastık, yorgan ve yatak koruyuculardan renkli ev tekstili bebek çocuk ve genç odasının ihtiyacı olan nevresim takımı, yatak örtüsü, halı gibi ürünlerden dekoratif kırlentlere ve aydınlatma grubuna kadar geniş bir ürün yelpazesinden oluşan Almila Life markamızı üretiyoruz. 

Mevcut satış noktamızı 500’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz
Türkiye genelinde 75 franchise mağazası olan Almila, 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. 300’ün üzerinde satış noktası bulunan Almila Mobilya olarak, mevcut satış noktamızı 500’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 

Almila Mobilya’yı rakiplerinden ayıran en temel özelliklerden biri, müşteriye en mükemmel deneyimi sunmanın haricinde kendimizi bir tedarik zinciri olarak görmemiz. Bir zincirin sağlamlığı, en zayıf halkasına bağlıdır. Biz de bu bilinçle bütün halkalarımızı güçlendirerek temellerimizi attık ve bu temellerin üzerine know-how’ımızı ekledik. Satın alma, planlama, üretim ve lojistik gibi hizmetlerin tamamının doğru sıralama ve doğru zaman ile son kullanıcıya ulaştırma süre- cinde kendi kurmuş olduğumuz sistematik alt yapı sayesinde başarılıyız. Üretimin verimliliğini ve etkinliğini artırmak amacıyla; ihtiyaç duyulan anda, ihtiyaç duyulan yerde, ihtiyaç duyulan miktarda malzemenin bulundurulması için plan- lama teknikleri geliştirdik. Üretim verimsizliğini ve aksamayı engelleyerek bu tedarik zincirini çok başarılı bir şekilde yönettik ve yönetmeye de devam ediyoruz. 

Üretmiş olduğumuz ürünlerde de satın aldığımız hammadde veya yarı mamülde de her zaman ürün odaklı tedarikçi seçim yapıyoruz. Tedarikçilerimizi fiyat skalasına göre değiştirmiyoruz ve kaliteyi odağımıza alıyoruz. Özellikle kimyasal grupta (tutkal, boya vb.) oluşabilecek tepkimelerin uzun zamanda gözlenebileceği hammadde değişimine asla girmeyiz. Çünkü bizim için sağlık ve sağlığa zarar vermeyen ürünler üretmek önceliğimizdir. 

Çocuklarımız sadece mobilya satacağımız müşterilerimiz değildir 
Çocuklara yeşil ve yaşanabilir bir gelecek bırakma vizyonuyla çıktığımız yolda; Güneş Enerji Santrali (GES) ile fabrikanın elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlıyoruz. Katı yakıt ısı üretim tesisi ile üretim proseslerinde oluşan atıkları değerlendirerek ısınma enerjisine dönüştürüyoruz. Bu sayede fabrikanın ısınma ihtiyacının tamamı katı yakıt ısı üretim tesisinden sağlanıyor. Forest Stewardship Council (FSC) standartları ile çevrenin, ekolojik dengenin, biyolojik çeşitliliğin ve orman verim- liliğinin bozulmaması amacıyla orman ürünlerini doğru kullanarak sürdürülebilir ormancılık ilkesiyle üretim yapıyoruz. Bu bağlamda misyonumuz olan yenilikçi ve çevreye duyarlı ürünler üretmeyi doğayla uyumlu olarak hayata geçirirken İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemini kullanıyoruz. 

Çocuklarımız bizim için sadece mobilya satacağımız müşterilerimiz değildir. Bu sebeple gelecek neslin kaynaklarını tüketmemek ve sürdürülebilir olmak misyonumuzun en başında. Bu çerçevede topluma katkıda bulunmak ve geleceğimiz olan çocuklarımıza; kaliteli, sağlıklı, yenilikçi ve çevreye duyarlı ürünler üreterek sektörümüzde ilkleri başarmak istiyoruz. 

Çevreye ve doğaya uyumlu ürünler üretiyoruz
Küresel ısınmanın etkileri sonucunda; buzullar eriyor, canlıların nesli tükeniyor ve iklim değişiyor. Bununla beraber enerji kaynakları da bilinçsizce tüketiliyor. Bu tüketim ise canlı yaşamının sonunu yaklaştırıyor. Son 50 yılı aşkın süredir gelecek neslin kaynaklarını, her yıl tüketiyoruz. Almila olarak tüm bu sürecin farkında ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi kullanmanın öneminin bilincindeyiz. Çocuklarımıza yeşil ve yaşanabilir bir gelecek bırakma vizyonumuzdan yola çıkarak; yenilenebilir enerji ile çevremizi ve çocuklarımızı korumak adına güneş enerji santrali ve katı yakıt ısı üretim tesisi projelerini devreye aldık. Bu bağlamda da misyonumuz olan yenilikçi ve çevreye duyarlı ürünler üretmeyi doğayla uyumlu olarak hayata geçirdik. Yenilenebilir enerji projelerimiz kapsamında fabrikamıza kurulan 1.250 kw gücündeki güneş enerji santrali ile şu anda kendi elektrik ihtiyacımızın yüzde 100’ünü karşılıyoruz. Katı yakıt ısı üretim tesisi sayesinde de, kendi atıklarımız ile ısınma ihtiyacımızın yüzde 100’ünü karşılıyoruz. Aslında bu projeler ile karbondioksit gazının birtakım tepkimeler sonucu doğaya salımı olayı olarak adlandırılan karbon salımını da engelleyerek karbon ayak izimizi azaltmış olduk. Projelerimiz kapsamında 2 bin 500 ağacın kurtarılmasını sağlarken, 2 bin ton karbon salınımını da engelliyoruz. 

Bugün her çocuğumuz Almila’nın kuruluş mottosu olan “Senin Hikâyen” ile geleceğinde kendi hikâyesini yazabilsin istiyoruz. Ve onlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için kendi üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. 

Global marka olma hedefiyle Ar-Ge yatırımlarımızı artırıyoruz
Türkiye’nin bebek çocuk ve genç odası sektöründeki lider markalarından biriyiz, global bir marka olma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hedefimiz doğrultusunda Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatı- rımları da her geçen gün artırıyoruz ve tüketicilerimize her zaman en iyisini sunmak için çalışıyoruz. Bunun için yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz ve inovatif ürünler geliştiriyoruz. Tasarım Merkezi projemizde amacımız; ortaya koyacağımız benzersiz tasarımlarla, sadece bir koleksiyon değil yaşam alanlarını değiştirecek konseptler oluşturmak. Tasarım merkezimiz akademi ve sanayi işbirliği gibi çalışmalarla sadece markamız için değil sektör ve sektörün geleceği için de görev yapacak. Yılın 12 ayı ürün tasarlama ve geliştirme, farklı pazarlara hitap eden ürün gamları ortaya koyma stratejisiyle ilerleyecek. Hem rekabette fark yaratacak katma değerli ürünlerin tasarlanmasına hem de ürün çeşit, fiyat, tasarım çizgi- sinin yurtiçi ve hedef pazarlarda marka hedeflerine ve rekabete göre zenginleştirilmesine odaklanacaktır. 

Müşterinin ihtiyaçlarının veri bilimiyle anlamaya çalışıyoruz 
Amacımız her zaman müşteri için en doğrusunu düşünmek. Müşterimizin tam olarak neye ihtiyacı var sorusunun cevabını gerekirse ondan önce bilmek ve ona ihtiyaç duyduğu ürün ya da fonksiyonu sağlayabilmek önceliklerimizden bir diğeridir. Bunun için de veri bilimini kullanıyoruz, yaptırdığımız araştırmalar doğrultusunda müşterilerimizi ve beklentilerini doğru anlamaya çalışıyoruz. Beklentiler noktasında edindiğimiz iç görülerle onların şartlarını daha iyi noktaya taşıyacak ürün, hizmet ve kampanyaları sunmaya odaklanıyoruz. Bu iç görüler sayesinde müşteri deneyiminde mükemmelliği hedeflemiş oluyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçları için en doğru ürün ve hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz. Onların hayatlarını sürdürebilir şekilde iyileştirmeye ve değer katmaya odaklanıyoruz. Müşteri deneyimi odaklı iş stratejimiz ile dijitalleşme konusundaki çalışmalarımız kapsamında, teknolojinin sunduğu avantajları doğru kullanıp müşteri deneyimini daha ileriye götürebileceğimiz çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir