Alacağınız Ürünü Ben Yaptım Ama Paramı Alamadım

Öyle bir senaryo düşünün ki; yıllarca işinize gidip bileğinizin, emeğinizin hakkıyla çalışıp ekmek paranızı kazanıyorsunuz. Bir gün geliyor fabrika aniden kapanıyor, siz son üç aydır alamadığınız maaşınızı ve hakkınız olan tazminatı alamadan evinize dönüyorsunuz. Yapabilecek hiçbir şeyiniz yok.

Öncelikle ne yazık ki bu bir intikam dizisi veya film senaryosu değil, Bravo ismli fabrikanın Zara, Mango gibi markalara üretim yapan işçilerinin başına gelenler. İkinci olarak; yapabilecek bir şeyiniz var. Hepimizin yapabileceği bir şeyler var.

Haklarını arayan Bravo işçileri son derecede yaratıcı bir eylemle kendilerine yapılan bu haksızlığı duyurma yolunu seçtiler ve İstanbul'daki Zara mağazalarına gidip ürünlere hazırladıkları etiketleri bıraktılar. Etiketlerde;  “ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ BEN YAPTIM AMA PARAMI ALAMADIM!” başlığı yer alıyor. Ardından işçiler tüketicilere şu sözlerle sesleniyorlar:

Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!

İşçiler uğradıkları haksızlığı duyurmak için yaratıcı bir  yol seçmişler. " Bu markaları alın terimizin karşılığını, hakkımız olanı vermeye çağırıyoruz. Sadaka değil hakkımızı istiyoruz! Sizlerden de bu çağrımıza destek olmanızı bekliyoruz. " diyorlar. Bizlerin de yapabileceği şey desteğimizi göstermek ve yapılan bu haksızlığı olabildiğince duyurmak. Sizler de işçilere destek vermek istiyorsanız bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=161&v=ZlAKMAooFKI

Instagram, ücretli abonelik özelliğini bazı kullanıcılara açtı

Ücretli abonelik özelliğini bazı kullanıcılarına açan Instagram, özelliği tüm kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir