Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu: "Markalar yeni gerçekliğe hızla adapte olacak"

Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu: "Metaverse kavramı, rekabetten sıyrılmak isteyen markalar için daha farklı bakış açıları geliştirme zorunluluğu getirdi."

Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu ile görüştük.

Bireyler ve markalar metaverse evreninde farklı boyutta ilişkiler kuracak
Metaverse hayatımıza oldukça hızlı girdi ve giderek de etkisini artıracağını öngörüyoruz. Metaverse kavramının rekabetten sıyrılmak isteyen markalar için daha farklı bakış açıları geliştirme zorunluluğu getirdiğini söylemek zor değil. Web 3.0 ile beklentilerin ve davranış modellerinin yeniden bir dönüşüme gireceğini şimdiden gören ve bunun için kaslarını çalıştıran markalar eminim ki bu yeni “gerçekliğe” hızla adapte olacaktır. Markalar ve pazarlama dünyası için deneyim odaklı stratejiler geliştirmenin ve yeni deneyim tasarımlarının farklılaşma alanları olacağını, bireyler ve markalar arasında bu yeni evrende farklı boyutta ilişkiler kurulacağını düşünüyorum.

Ekosistemimizin bize verdiği deneyim fırsatlarını müşterilerimiz için kullanmaya devam edeceğiz
Metaverse'ün gelişim hızıyla paralel biçimde yol katedebilmek için Aktif Bank olarak hızla aksiyonlar almaya başladık ve Decentraland’de yerini alan, projeler gerçekleştiren ilk Türk bankası olduk. İlk metaverse deneyimini Mart ayında N Kolay İstanbul Yarı Maratonu basın toplantısında tasarladık. Basın toplantısını iki tarafta da eş zamanlı ve aynı kurguda olacak şekilde düzenleyerek spor alanında hem fiziki hem Metaverse’te senkron gerçekleşen ilk basın toplantısını yapmış olduk. Bugünlerde de yeni bir projemizi hayata geçiriyoruz. Decentraland’de 65,-127 koordinatındaki yerimizde müşterilerimizle markamız arasında yeni bir temas alanı oluşturduk. Bu evrende mevcut koşullardaki en etkin müşteri deneyimini sağlayabilmek adına da sektörümüz için öncü bir adım atarak yine bir ilki gerçekleştirdik. Orada bir Aktif Bank binası açmanın yanı sıra, müşterilerimizle iletişim kurabilecek ve bilgilendirme sağlayacak bir Aktif Bank MetaverseAgent’ı da konumlandırdık. Önümüzdeki dönemde ekosistemimizin bize verdiği avantajlı deneyim fırsatlarını müşterilerimiz için kullanmaya devam edeceğiz.

 

Kariyer
Yemeksepeti'nden jet ski ile teslimat

Yemeksepeti, Marmaris koylarında jet ski ile teslimata başladı.

Bunlar İlginizi Çekebilir