''Açıkhavada Bile Etkili'' Vurgusu Nasıl Yapılır?

Reklamcılık sadece 25 saniyelik bir televizyon spotunu yazmak ya da gazeteye verilecek bir ilanı güzelleştirmek değil elbette. Reklamcılık, yaratıcılığın olduğu her yerde var olan ve markaları en iyi şekilde temsil eden iş koludur aslında. Reklamcılığın sadece ATL (Above The Line) yani "Çizgi Üstü" tabir edilen televizyon reklamlarından, televizyon yaratıcılığından ibaret olmadığını gösteren bir örnek çalışma daha geldi İtalya'dan.

Açıkhava reklamcılığının son dönemlerde ne kadar yaratıcı olduğundan bahsetmiştim daha önceki yazımda. Çöl içindeki başkentte uygulanan nemden su yapan billboarddan sonra sıra şimdi de bahar ayının da gelmesiyle artan sineklere karşı bir billboardda. İtalya'da Orphea adlı bir firma için hazırlanan çalışmada sinekler için özel üretilmiş spreyin açık havada bile ne kadar etkili olduğu üzerinde durulmak istenmiş. Hazırlanan billboarda sadece spreyin etki alanını gösteren yer kadar bir ürün uygulaması yapılmış. Çalışmanın daha güzel görünmesi için bırakılan çalışma birkaç gün içerisinde istenilen sonucu elde etmeyi başarmış.

Çalışmanın sonucunda istenilen etki olan tüketicilerin dikkatini çekme kısmında binlerce kişiye ulaşılmış. Binlerce kişinin ilgisini çeken bu çalışma sonucunda da yaklaşık 230.000 sinekten de İtalyan halkı kurtulmuş. Böylelikle yaratıcılığın sadece yaratıcılıktan ibaret olmadığı, insanlara  nasıl fayda sağladığı sorusuna bir cevap daha verilmiş. Bu başarılı çalışmanın altında ise Publicis Milan imzası bulunuyor.

http://www.youtube.com/watch?v=xgvXZsgr9IQ

Meta'ya 3,2 milyar dolarlık dava açıldı

Açılan davada, Meta'nın bir kişinin tekelinde olduğu ve adil olmayan şartlarda dayatma yaptığı iddia ediliyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir