Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız: "Başarı çok göreceli bir kavram"

Kariyer yolculuğunda bugüne baktığında tam da hayalini kurduğu noktada olduğunu söyleyen Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız, kişisel yeteneğine değer veren bir firmada çalışmanın önemini vurguluyor.

Acer Türkiye Pazarlama Müdürü Sema Yıldız ile kariyerinde kilometre taşlarını belirleyen noktaları ve kariyer yolculuğunda edindiği deneyimleri konuştuk.

İş hayatına başlama hikâyenizi sizden dinleyelim... Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Online bir siteden yapmış olduğum başvuruyla iş hayatına başladım. Teknoloji ürünleri dağıtıcılığı yapan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinde 4,5 yıl çalıştım. Sonrasında güvenlik yazılımı tarafında ürün yöneticiliğini yapmış olduğum bir markada pazarlama müdürü olarak yaklaşık 3 yıl çalıştıktan sonra 2018 yılında Acer’da pazarlama müdürü olarak çalışmaya başladım.

Hem iş hem de özel yaşantımda kendimi; sorumluluk bilinci yüksek, yaptığı her şeyi en iyi şekilde yapma çabası içinde olan, disiplinli, detaycı, adaletli, pozitif ve neşeli biri olarak tanımlayabilirim.

Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisat mezunu olarak aldığınız lisans eğitiminin kariyerinizdeki etkileri neler oldu?

Eğitimle birlikte üniversitenin, farklı bakış açılarını değerlendirme konusunda kariyer hayatıma önemli katkılarının olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eğitimcilerimizin de bu noktada rolü büyük.

Bugünkü başarınızın sizce kilometre taşları nelerdir?

Başarı çok göreceli bir kavram bence. Herkesin başarı olarak gördüğü nokta veya konum farklı olabilir. Benim için aldığım sorumluluğu doğru bir şekilde yerine getirebiliyorsam, bulunduğum şart ve koşullar dahilinde işime katkı sağlayabiliyorsam ve sonuçtan kişisel olarak memnun oluyorsam, başarılıyımdır. Kilometre taşları olarak, kişisel özelliklerim ve başarma isteği diyebilirim.

Kariyerinizin ilk yıllarına gitmek gerekirse, o dönemlerde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bu zorlukları aşarken en büyük motivasyon kaynağınız neydi?

Kariyerimin ilk yıllarında zorluklarla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Kısa süreli sıkıntılar, zorluklar muhakkak olmuştur ancak zorluklara odaklanıp sorumluluk kısmını atlamadım açıkçası. Her zaman önceliğim, işin doğru şekilde ve zamanında yapılmasıydı.

Aileniz hayattaki seçimlerinizde ne kadar etkili oldu?

Ailem belli bir mesleğe veya alana beni yönlendirmedi. Lisans öncesi ve sonrası seçimlerimi, gerekli olduğunu düşündüğüm eğitimleri ailemle paylaştım, onlar da beni her zaman destekledi.

Gençlikteki kahramanınız kimdi?

Büyükbabam. Kendisi hem çok iyi bir doktor hem de çok iyi bir insandı. Mesleki bilgi birikimiyle insanların hayatlarına dokunurken ihtiyacı olan insanlara da maddi bir karşılık beklemeden her zaman yardımcı olurdu. İnsan ayrımı yapmayan, herkesi kucaklayan merhametli biriydi. Bilgisini aktarmada çok iyi, ayrıca iyi bir anlatıcıydı. Topluluk içinde biriyle konuşurken bir süre sonra herkesin susup büyükbabamı dinlediğine çoğu kez şahit olmuşumdur.

İş hayatınızdaki ilk sunum heyecanınız nasıldı? Ya da önemli bir sunum yaptığınız zaman yaşadığınız heyecan sizi nasıl etkiledi?

İlk sunumumu hatırlamıyorum ancak genel olarak sunumlarda çok heyecanlanan biri değilim. Sunumlarda vermek istediğim mesajı net ve açık bir şekilde, eksiksiz iletmeye çalışırım, özellikle bunlara dikkat ederim. Acer’da da yeni ürün ve teknolojilerimizi anlatmayı, şirketin sürdürülebilirlik hedeflerinden bahsetmeyi seviyorum.

Yeni bir işe başlamanın verdiği heyecanın yanı sıra kurulan ilk maaş hayali vardır. İlk maaşla ilgili kurulan hayaller ya da alınan şeyler her zaman çok kıymetlidir. Sizin böyle bir hayaliniz olmuş muydu? İlk maaşınızla aldığınız şeyi hatırlıyor musunuz?

Hem farklı iş ortamlarında bulunmak hem de hangi alanda çalışmak istediğimi belirlemek için üniversitenin son yıllarında kısa süreli işlerde çalıştım. Dolayısıyla okul bittikten sonra çalışmaya başladığımda ilk maaşımla ilgili bir hayalim olmadı. İlk kazandığım parayla aileme, arkadaşlarıma yemek ısmarladığımı, tatile gittiğimi hatırlıyorum.

Öğrencilik yıllarımızda hepimizin olmak istediği bir yerler vardır, siz o yıllara dönüp baktığınız zaman olmak istediğiniz yerle bulunduğunuz yer arasında nasıl bir farklılık veya benzerlik görüyorsunuz? Bu durumdan ne kadar memnunsunuz?

İyi bir firmada, iyi bir pozisyonda çalışmanın hayalini kuruyordum muhakkak. Bugüne baktığımda tam da hayalini kurduğum noktadayım. Hem işteki kişisel yeteneğinizle hem de birey olarak değer gördüğünüz bir firmada çalışmak benim çok önemli. Acer tam da böyle bir yer. O yüzden bulunduğum yerden çok memnunum. İş-özel yaşam dengesi önemli ancak tabii ki de iş gereği yoğun olduğumuz dönemler olabiliyor. Bu dönmelerin çıktısı benim için her zaman tatmin edici oldu. Ayrıca sizi destekleyen bir sistemin olması bu noktada motivasyonunuzu üst noktaya taşıyor.

Bugünkü aklınız olsa bu sektörde çalışır mıydınız?

Kesinlikle yine bu sektörde çalışırdım. Teknoloji benim için gerçekten heyecan verici olmanın dışında hayatlarımızı farklı noktalara taşıyan bir sektör. Kısa ve uzun vadede hayatlarımızı değiştiren, dönüştüren dinamik bir sektörün içinde olmak beni mutlu ediyor.

Sporcu olmak istediniz mi?

Kişisel disiplinim başarılı bir sporcu olmamı sağlayabilirdi, belirli antreman veya rutinler dışına çıkmak isteyebilirdim. Hobi amaçlı farklı sporlar yapmak benim için daha uygun.

İş hayatınızda hiç unutamadığınız sizi güldüren bir anınız var mı?

İş hayatında özellikle bir anı gelmiyor aklıma ancak ilk çalıştığım firmada bir yönetici ve benimle birlikte toplam üç ürün sorumlusunun olduğu grupta çalıştığım dönemde her gün çok gülerek ve çalışarak hedeflerimizin üstünde ciro ve karlılıkla çeyrek kapattığımız dönemleri hatırlıyorum.

Gündelik hayatınızda veya iş hayatınızda sizi en çok motive eden 3 şey nedir?

Yeni deneyimler, hem günlük hayatta hem de iş hayatında beni çok motive eder. Günlük hayatta daha önce bulunmadığım bir mekanda, şehirde veya ülkede olmak, farklı insanlar, kültürler tanımak, seyahat etmek vazgeçilmezlerim diyebilirim. Ailemle, yakın arkadaşlarımla bir arada olmak, keyifli anları onlarla paylaşmak benim için çok kıymetli. İşte ise yeni kampanyalar ve entegresyonlar beni her zaman çok heyecanlandırır ve motivasyonumu yükseltir. Daha önce denenmemişi yapmak ve onu en iyi şekilde gerçekleştirme çabası benim için her zaman büyük motivasyon kaynağıdır.

Mesleğinizin ilk yıllarındaki kendiniz, şu an yanınızda olsa ona nasıl tavsiyelerde bulunurdunuz?

Öğrenmeyi seviyorsun. Zamanla her şeyi öğrenirsin, öğreniyorsun da. Sen yine işine odaklan derdim.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir