3D Baskılı Yüzler ile Telefonlardaki Yüz Tanıma Özelliği Test Edildi

Bildiğiniz üzere artık birçok teknolojik alet yüz tanıma özelliği ile açılıyor ve kullanılabiliyor. Bu da bizlerin kolayına geliyor, şifrelerle, parmak izleriyle uğraşmak durumunda kalmadan kimliğimizi kolayca kanıtlayabiliyoruz. 

Fakat Forbes gazetecisi Thomas Brewster'in bu konuda yapmış olduğu bir deney bu yöntemin güvenilirliğini sorgulatmadı değil...

Yüz tanıma güvenliği modern araçlarda giderek yaygınlaşırken, Brewster ve ekibi bu teknolojiyi bazı telefonlarda (LG G7 ThinQ, Samsung S9, Samsung Note 8, OnePlus 6 ve iPhone X) test etmeye karar verdiler.  Bir model olarak, Brewster kafasının 3D-basılı bir parçası İngiltere merkezli Backface tarafından gerçekleştirildi. 

https://twitter.com/iblametom/status/1073170410760560640

Brewster: "Testlerimizde telefonların kilitlerini 3D yüz ile açmaya çalıştık. 3D baskılı yüzün cihazların kilidini açıp açmayacağını görmek için 3D baskılı yüzü cihazlara tuttum. Bunun için şu cihazları kullandım: iPhone X, Samsung Note 8Samsung S9LG G7 ThinQ ve OnePlus6. Denemiş olduğum 3D baskılı yüzün, cihazları rahat bir şekilde açtığını gördüm. Fakat sonrasında kullandığımız bazı cihazlar uyarı vermeye başladı."

LG'nin geliştirilmiş yüz tanıma özelliğini güncellediği ortaya çıktı. Bir LG sözcüsü Forbes'e verdiği açıklamada: "Yüz tanıma işlevini, LG'nin kurulum yoluyla önerdiğini biliyoruz. LG, sürekli olarak cihazlarını güncelleyerek telefonlarında yeni gelişmeler yapmayı ve güvenliği hedefliyor. Yüz tanımanın ise bir PIN'in veya parmak izinin yanlış girilmesinden sonra 'ikincil kilit açma' özelliği olduğu ön görülmüş.

Samsung S9 ise "Telefonunuz, sizin gibi görünen bir kişi tarafından açılıyor." Diyerek kullanıcıya uyarıda bulunuyor. 

Samsung Not 8'in "hızlı tanıma" özelliği var. Bu durumda, telefonun kimin açtığı pek de önemli değil. 

OnePlus 6'da ise yüz tanıma özelliği 3D baskılı yüzü otomatik olarak algılayarak, telefonu hiç şüphesiz açtı. Bir OnePlus sözcüsü ise şunları söyledi: "Kolaylık konusunda Face Unlock'u tasarladık ve güvenliği optimize etmek için gerekli önlemleri aldık ancak güvenlik için her zaman bir şifre ve parmak izi kullanmanızı öneririz. Bu nedenle, Face Unlock herhangi bir güvenli uygulama için etkin değildir. Bankacılık veya ödemeler gibi uygulamalar için sürekli olarak, 'Yüz Tanıma' dahil tüm teknolojimizi geliştirmek için çalışıyoruz. "

iPhone X, açar gibi oldu ve önce biraz bekletti, fakat sonrasında şirketin Face ID teknolojisini kandırmak imkansızdı. Brewster "Apple'ın teknolojisine yaptığı yatırıma hayran kaldım. Telefonun yüz tanıma özelliği sadece sizin yüzünüzü algılıyor, 3D'li yüz ile telefonu açmak imkansızdı." dedi.

https://twitter.com/dandouglas/status/1074621645682327552
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir