2022 Video Pazarlama Trendlerine Hazırlanın

Volans Video Agency Kreatif Direktörü Cihan Anzerli: "Gelecek yıla yönelik tahminlerin başarı oranı ne olursa olsun, 2022 yılında markanız için bir video pazarlama stratejisine ihtiyaç duyacağınızdan emin olabilirsiniz."

Günlük iş yoğunluğunda her zaman fark edemesek de yıllar, hayatlar geçiyor. Reklam ve pazarlama sektörü olarak bir yılı daha geride bırakıyoruz. Her ne kadar 2021 kısmi normalleşme adımları ile geçmiş olsa da 2022’de neler olacağı konusunda kabul edelim ki hepimiz meraklı ve heyecanlıyız. Muhtemelen 2021 yılında nefes almak dışında en çok yaptığımız şey video izlemek oldu. Çünkü video hayatın her alanına ve her anına işlemiş durumda. Öyle ki bu yazıyı okumadan önce bir video izlediniz ve okumayı bitirdikten sonra yeni bir video ile gününüze kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Peki 2022 yılında ne yapacaksınız? 

Şimdiden söyleyelim; daha çok video izleyeceksiniz.

Tabii ki YouTube video paylaşım platformları arasında hâlâ en ön sırada. Onu Facebook takip etse de aslında ‘Facebook mu kaldı?’ diyenlere Instagram’ın da Facebook’un bir parçası olduğunu hatırlatmakta fayda var. LinkedIn yadsınamayacak derecedeki kullanıcı sayısı ve video iletişiminde yaptığı algoritma güncellemeleri ile B2B iletişimin temelini oluşturmaya devam edecek. Oyuna son olarak katılan TikTok, markaların işbirliği ve sponsorlu içerik platform tercihleri arasında yer almaya ve yükselmeye kararlı gözüküyor. TikTok’un 2022 yılında aylık 500 milyon aktif kullanıcıya erişmesi bekleniyor. Bunlar çoğumuzun bildiği şeyler evet. Bu yüzden ‘içerik’ öne çıkıyor. İşte asıl konumuza şimdi geçiyoruz.

Cisco’nun tahminine göre video içerikler 2022 yılında internet trafiğinin yüzde 82’sini kapsayacak olsa da hangi videolar izleniyor ve markaların işine ne şekilde yarayabilir?

Video teknolojileri gelişmeye devam ediyor

Video teknolojilerinin ve kullanım alanlarının giderek yaygınlaşması trendleri de doğrudan etkiliyor. Örneğin, bugün pek az marka tarafından kullanılan 360 derece ve VR videolar, yeni deneyimler sunmak istediğimizde akla ilk gelen videolar olacak. YouTube’un kendi alt yapısında VR video entegrasyonu sağlaması sektöre bu tür videolara eğilimin artarak devam edeceğinin ipuçlarını verdi. 

Daha aktif, daha anlık

Netflix, bünyesindeki interaktif içerikleri artırırken Amazon’da da interaktif servislerle birlikte projeler çalışıldığını biliyoruz. YouTube, Twitch ve Instagram’da canlı yayınlar, yayıncı için üç kat daha fazla tepki ve yorum almayı kolaylaştırırken izleyici için de iletişimi daima canlı tutan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Etkinliklerin sanal bir şekilde organize edilerek canlı yayınlanması da katılımcı deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. İnteraktif bir biçimde canlı yayınlarla, seçmeli, ilerlemeli  ya da oyunlaştırılmış videolarla sanal dünyadaki yerimizi daha kolay bulacağız gibi düşünebiliriz. Bu yüzden 2022’de en çok duyacağımız şey interaktivite olabilir.

Kısa videoların etkisi uzuyor

Evet, videoda dikkat süreleri uzun zamandır kısalıyor. Çünkü teknolojiye ayak uydurduğumuz yaşam biçimlerimiz değişiyor. Önce Snapchat ardından Instagram’ın Stories özellikleri 15 saniyeye sığdırılmış hikâyeler anlatmamızı sağladı. YouTube’un atlanamayan 6 saniyelik reklamlarına Shorts videoları eklendi. TikTok’un partiye dahil olması ve Instagram Reels’in lansmanı 2022’nin en kolay tüketilecek içerikleri olarak kadroyu tamamladı. Hatta televizyonda dahi 15 saniyelik reklamların 30 saniyelik reklamlara oranla yüzde 75 daha etkili olduğuna dair araştırmalar mevcut. Doğrudan ve keskin bir biçimde verilen mesajların daha etkili olduğu 2022’de sıkça karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Arama için optimize edilmiş videolarla tanışmanın vakti geldi

SEO, aslında hepimizin aşina olduğu bir şey. Ama yeni trend arama için optimize edilen video içerikler. Brightedge, Google'ın artık arama sonuçlarının yüzde 26'sının yanına video snippet'leri koyduğunu ve kullanıcıların bunu yaptıklarında tıklama olasılıklarının daha yüksek olduğunu bildiriyor. Doğru başlıklarda doğru mesajları içeren videolarla arama sonuçlarını optimize etmek artık daha mümkün. 2022 yılında Google sayfalarında daha çok video görmeye hazırlıklı olun.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir