2013'ün En Sade Markaları Açıklandı

Aldi, Amazon, Google ve McDonald's danışmanlık şirketi Siegal+Gale'in yeni sıralamasına göre 2013'ün favori markalarından sadece birkaçı. Bu sıralamayı oluşturmak için, Siegal+Gale 7 ülkede 10.000'den fazla tüketiciye yüzlerce markanın ürünlerinin, reklamlarının ve müşteri hizmetlerinin basitliğini sordu.

Basitlik Derken Ne Kastediliyor?

"İnsanlar sade ve yalın markaları tavsiye etme eğilimindeler ve bu markalar için daha fazla para ödemekten de hayli mutlular’’." Siegal+Gale araştırma direktörü Brian Rafferty yalın markaların tüketici nezdindeki popülaritesini böyle özetliyor.

Rapora göre, tüketiciler yalın markalara en az %5 daha fazla ödemeye hayır demiyorlar ve %75'i de bu markaları sağladıkları basit, karmaşık olmayan deneyimler sebebiyle çevrelerine önereceklerini belirtiyorlar.

Blackberry, Virgin Mobile, Nissan ve Toyota gibi markalara ise tüketiciler en az %17 daha fazla ödeyebileceklerini ve aldıkları yalın deneyimleri çevrelerindekilere memnuniyetle aktaracaklarını söylüyorlar.

Yapılan bu görüşmeler sonucunda ortaya çıkan sıralamada ilk 5'te yer alan markalar ise şu şekilde:

aldi_store1

1. Aldi

Rafferty, Alman süpermarket zincirinin 1 numarada yer almasının nedenini kendilerini düşük fiyatlarını süsleyip, insanların gözüne sokan bir market olarak pazarlamadıkları, dekorasyonlarındaki sadelik ve markete girenlere verdikleri sözü gerçekten tutmaları olduğunu belirtiyor.

Amazon

2. Amazon

E-perakendeci 2 numarada kendine yer buluyor çünkü, Amazon kolay kullanıma sahip, az tıklamalı satın alma süreci oldukça yalın ve müşteri görüşlerinin şeffaf bir biçimde yer aldığı sistem onlara aradıklarını bulmaları konsunda gerçekten çok yardımcı oluyor.

277096684624450google

3. Google

İnternetin dev şirketi geçen yılki liderliği Al-Di'ye kaptırıp, 3.lüğe kadar geriledi fakat sezgisel (sezgileri güçlü) kullanıcı arayüzü ve yeni uygulaması Google Now, onun yine dillerden düşmemesini sağlıyor.

creative-ads-from-mcdonalds-open-all-night

4. McDonald’s

McDonald's her yıl istikrarlı bir biçimde ilk 10'da yer alıyor ve bunu sağlayan en önemli faktörlerde, ulaşılabilir menüler, şeffaf ve net fiyatlandırma ile tüketiciler ile arasında kısa mesajlar içeren iletişim.

HK_KFC

5. KFC

Basit ve anlaşılır menüleri ile net fiyatları ve uyguladıkları online kupon programı KFC'nin ilk 10'da yer bulmasını sağlayan başlıca etkenler.

Sıralamada yer alan diğer markalar ise şöyle,

sas

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir