Zomato 2020 Trend Raporunu Yayınladı

Zomato Türkiye, 2020 yılının ilk günlerinde teknolojiden, tüketiciye, dijitalden yeme içme trendlerine özel bir rapor hazırladı. 2020’de doğanların dijital nüfusun çoğunluğunu oluşturmasıyla dijital nüfusta büyüme gözlemlenecek fakat; sadeliğe, basitliğe, anlaşılabilir olmaya odaklanan bir dünya bekliyor bizi. Pantone tarafından belirlenen yılın rengi Klasik Mavi’nin (Classic Blue) temsil ettiği değerler güven, yakınlık ve bağ kurmaya karşı duyulan özlemin şekillendirdiği trendlere gelin göz atalım…

Nano Influencer

Dijital dönüşümle birlikte adından sıkça bahsettiren, tanıtım sektörünün başrolünde yer alan macro Influencer’ların micro’lara dönüşmesinin de devamında nano Influencer kavramı ortaya çıktı. Türk toplumunun büyük bir çoğunluğunda hüküm süren hemşericilik kavramı denildiğinde aklınıza ne geliyorsa 2020’de içerik üreticisi etkileyicilerinin stratejilerinde de bu izleri göreceksiniz. Kitlesini birebir tanıyanlar güçlenecek! Kitlenin çoğunluğundan çok, tanımı önem arz ediyor artık. Çoğunluklar arasında kaybolan içeriklerden ziyade az takipçili, çok etkili etkileyiciler 2020’de gündemde olacak.

An'da Yakalamak

Zamanın artık daha hızlı aktığı günümüzde anı yakalamak gitgide güçleşirken adını çokça kez duyduğumuz gerçek zamanlı iletişim ön plana çıkacak. Bu trende ayak uyduranların hızlı karar verme güdüsü gittikçe güçlenecek. Kaybolan geçici içeriklerin hayatımıza girmesiyle daha hızlı bir şekilde daha çok fotoğraf ve video paylaşılacak, rezervasyon yaptırmadan yemeklere çıkılacak, plan yapmadan tatillere çıkılacak, hayatı kolaylaştıran daha basit planlar konuşulacak. En büyük çaba bir kamera merceğinin arkasına geçmek ve en iyi kareyi, anı yakalamak için devamlı deklanşöre basmak olacak.

Fijital Yine Yükselişte

Dijital dönüşümle birlikte hayatımıza giren bir diğer kavram, fijital oldu. Her ne kadar internet ve hizmetleri hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçirse de deneyim odaklı olanlar kazanmaya devam edecek. Buna en etkin örneklerden bir tanesi, Zomato’nun foodie ismini verdiği kullanıcılarıyla birlikte düzenlediği buluşmalarla uygulama kullanımını ve kullanıcıların ürettiği içeriği artırması…

Geçici İçerik & İnteraktif İçerik

Sosyal medya mecralarının geçici içerik sunan özellikler sunmasıyla kullanıcı alışkanlıklarında meydana gelen değişimler ve markaların sosyal dinlemeyi strateji haline getirmesiyle birlikte güçlenen kullanıcı içerikleri 2020’de popülerleşecek.

Glokalizasyon, Füzyon

Globalleşerek giderek küçülen dünyada artık çok çeşitli mutfaklara erişimimiz daha da kolay. Ulusal mutfakların birleşerek güçlendiği yeni bir trend Füzyon Mutfağı. Baskın gelme telaşı olmadan beraberce kaynaşan malzemelerle yeni ve yaratıcı yemekler bu yılın trendi olacak.

Avantaj Arayışı

Yeni nesil akıllı tüketici, her türlü satın almayı, bu bir lüks tüketim mal ve hizmeti de olsa, uygun fiyatlı bir ürün de olsa karşılaştırmak ve avantajlı fiyat ile yapmayı tercih ediyor. Bu arayışta avantaj sunan markalar ön plana çıkacak. Kullanıcıların mekan ve mutfak türü arama eğilimlerini değiştiren Zomato Gold’un sunduğu 1+1 yemek ve 2+2 içecek sistemi bu trende hizmet ediyor.

Mahallecilik Kazanacak

Kozmopolit yaşamın etkisini yitirdiği mahalle kültürünün arttığı dönemlerde mekanlar da dönüşüme uğrayacak. Tabii bunda freelance ve evden çalışma kültürünün de etkisi var. Mekanların bir çoğu menüleriyle birlikte ambiyanslarını da dönüştürüyor; ortak çalışma alanlarının prestiji artacak.

Minimal Yaşa Çok Yaşa

Yaşamın sunduğu negatiflikler ve çeşitli etkenlerden korunmak amacıyla minimal yaşama, az eşyaya, az kıyafete, az yemeğe özen göstereceğiz. Fazla eşyalarımızı, kıyafetlerimizi, hatta yemeğimizi bile paylaşmaya ve bir şekilde doğada geri kazandırmaya yöneleceğiz. Artık hayallerimizi büyük evlere, arabalara sahip olmakla değil; doğaya, kullanışlı ve huzurlu bir eve, daha çok seyahate ve yeni mekanlar, yemekler keşfetmeye yönelerek süsleyeceğiz.

Gastronomi Turizmi

Yemek için seyahat etmeyi artık daha da çok seviyoruz. Bir lezzetin peşinden gitmek, hem o tabağa gelen malzemelerin birleştiği, piştiği yerleri görmek hem de farklı bir kültürün içine girebilmek yeni seyahat motivasyonumuz oldu. 2020’de gastronomi seyahatler, çok daha fazla gündemde olacak.

Kişiselleştirme

2020'de kişi ve kurumların KVKK kurallarına hassasiyetleri daha da artacak. Markalar kullanıcıları rahatsız etmeyen, aksine görmek istedikleri reklamları karşılarına çıkaracak daha kişiselleştirilmiş ve daha doğal bir yapı kurarken, geleneksel reklamcılık etkisini daha da yitirecek.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir