Yenilenen İstanbulkart Mobil ile İstanbulluların deneyim dünyalarını üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz

BELBİM AŞ İstanbulkart’ı bir ulaşım kartının ötesinde Şehrin Yaşam Kartı olarak konumlandırıyor. Bugün İstanbulkart marketlerden müzelere, online alışverişlerden taksilere, kafe-restoranlardan akaryakıt istasyonlarına, perakende sektöründen eğlence sektörüne kadar birçok alanda ödeme aracı olarak İstanbullulara hizmet veriyor. Ulaşım ve yaşam kartı olarak hizmet veren İstanbulkart’ın İstanbulkart Mobil ve diğer mobil bankacılık entegrasyonu yoluyla dijital yükleme kanallarını artırması, QR kod ile ödeme yapabilme seçeneği gibi dijital dönüşüm çalışmaları da İstanbulluları heyecanlandıracak gelişmeler sunuyor. BELBİM AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile tüm bu dönüşümün altında yatan stratejiyi konuştuk.

BELBİM AŞ Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal ile  İstanbulkart'ın mobil ve diğer mobil bankacılık entegrasyonunu ve İstanbulkart hakkında tüm gelişmeleri konuştuk.

İstanbulkart ‘Şehrin Yaşam Kartı’ yolculuğuna nasıl başladı? 

İstanbul’a hizmet vermek çok büyük bir özveri istiyor

İki yıl önce bu yola çıkarken hareket noktamız İstanbul’un ve İstanbullunun çok daha iyi bir hizmeti hak ettiği gerçeği idi. Bu hizmeti İstanbulluya ulaştırırken de her gün cebinde taşıdığı ve kullandığı İstanbulkart üzerinden hareket etmek en doğal çıkarım oldu ve bize bir dönüşümü planlamanın, hayata geçirmenin yolunu açtı. Bu yolda BELBİM AŞ’yi bir fintech şirketi olarak yapılandırmak ve İstanbulkart’ı bir ulaşım kartı olmanın da ötesine taşıyarak ‘Şehrin Yaşam Kartına’ dönüştürmek konusunda heyecanlı bir hedefe doğru koşmaya başladık. Çıktığımız bu yolculukta, coğrafi ve tarihi olarak dünyanın en güzel ve en kalabalık şehirlerinden biri olan İstanbul’a hizmet vermenin sevincini ve coşkusunu hiç kaybetmedik. Bugün İstanbulkart, şehrin birçok noktasında ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. Toplu ulaşım ağımızı taksilere, müzelere, kafe-restoranlara, eğlence sektörüne, marketlere, online alışverişlere, akaryakıt istasyonlarına, giyim, kozmetik gibi perakende sektörüne kadar genişlettik. Dokunamadığımız her noktaya ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.  

Pandemiyle birlikte dijital inovasyonlarımızı hızlandırdık

Pandemi, dijitalleşmenin her zamankinden fazla önem kazandığı bir dönem oldu. Bu sebeple hali hazırda stratejimizde yer alan iş birliklerimizi ve dijital inovasyonlarımızı hızlandırdık. Dijitalleşme, çevik iş yapmak modelleri ve sürdürülebilirlik ana konularımız oldu. Yükleme kanallarımızı artırmak için fiziksel noktalardan ziyade mobil bankacılığın gücünü yanımıza aldık. Temassız ödeme ve dijital yükleme alanındaki sunduğumuz hizmetlerle nakit ya da kart/şifre işlemlerine ihtiyaç duymadan işlem gerçekleştirme olanağı sunarak teması minimuma indirmeyi amaçladık. İstanbulkart Mobil üzerinden ulaşımda QR kod ile ödeme özelliği geliştirdik ve bu sayede fiziksel kartı sahip olduğu tüm haklarıyla dijitale taşıdık.Yaptığımız çalışmaların ödüllerle taçlanması çıktığımız yolun doğru olduğunu en iyi şekilde hissettiriyor. İş birliklerimizi ve dijital inovasyonlarımızı en doğru şekilde gerçekleştirebilmek için inanın çok çalışıyoruz. Aldığımız geri dönüşler ve ödüller de çalışmalarımız için ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor. 

2021 yılına geri dönüp baktığınızda tüm bir yılda yaptıklarınızdan memnun musunuz? 

2021 yılında 2020 hedeflerimizden fazlasını gerçekleştirdik

2021 yılında 2020 hedeflerimizi tamamlamakla kalmayıp daha fazla işbirliği gerçekleştirdik. Yaptığımız işbirlikleriyle İstanbul’da yüz binlerce noktada temassız ve kolay ödeme seçeneği sunuyoruz. Yaptığımız işbirliklerini kampanyalarla taçlandırarak daha ekonomik ödeme seçeneği sunuyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizle tüm İstanbullulara katma değer sağlıyoruz.  

Yeni bir marka yaratmaktan daha zorunu başararak bilinen bir markayı dönüştürdük

Tüm bunların yanında yeni bir marka yaratmaktan daha zorunu başararak hali hazırda bilinen ve kabullenilmiş bir markayı dönüştürdük. Tüm marka kimliğimizi, imajımızı, İstanbulkartlarımızı ve İstanbulkart Mobil’i “İstanbul Seni Seviyor” temasıyla şekillendirerek yeniledik. Kartlarımıza işlediğimiz kalp ikonu ve seçtiğimiz renklerle İstanbulkart’ı daha dinamik ve modern bir görünüme kavuşturduk.  

Halk için çalışan bir kurumun bünyesinde çalışmak büyüleyici bir his

Bizim en büyük çalışma motivasyonumuz İstanbulluların hayatını daha kolay bir hale getirmek. Yıllarca özel sektörde çalıştıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışarak İstanbul halkına sosyal fayda sağlamak beni çalışma hayatım boyunca en çok tatmin eden kısım oldu. Halk için çalışan bir kurumun bünyesinde çalışmak ve vatandaşa sosyal fayda sağlamak gerçekten büyüleyici bir his. Bir de bunu Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birinde, 18 milyon kullanıcısı olan İstanbulkart özelinde gerçekleştirebilmek bir pazarlama yöneticisi olarak inanılmaz heyecan verici.  

İstanbulkart Mobil’i de yenileyerek İstanbul içi toplu ulaşımı dijital hale getirdiniz. İstanbulkart Mobil’i geliştirerek QR kod ile ödeme özelliği geliştirdiniz. Yükleme kanallarını dijitalleştirdiniz. Buna ihtiyaç duyduğunuzu ne zaman hissettiniz?

BELBİM AŞ olarak Türkiye’nin ilk elektronik para toplama kuruluşuyuz. Belbim AŞ bünyesinde bir fintech ürünü olarak konumlandırdığımız İstanbulkart’ı tamamen yerli finansal teknoloji altyapımız ile geliştirdik. Bu kapsamda fintech ekosistemini de yakından takip ediyor; piyasaya sunduğumuz ürünlerimiz ile ihtiyaçları karşılamaya devam ediyoruz. Halihazırda var olan temassız ödeme özelliğimiz, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde daha da önem kazandı. Ancak yalnızca ulaşım kartı olarak konumlanan bir kartın yaşam kartı haline gelmesi ve ulaşım dışı ödeme ağımızın bir yılda sekiz kat artması daha fazla yükleme alanına ihtiyaç doğurdu. En pratik şekilde yükleme yapılabilen İstanbulkart Mobil’in yanına mobil bankacılığı ekledik. Böylece İstanbullular sahip oldukları mobil bankacılık uygulamalarından yükleme talimatları verebilir hale geldi. Verilen talimatların aktifleşmesi için de tüm geçiş cihazlarımızı güncelledik.

İstanbulkart Mobil’i yenileyerek toplu ulaşımı uçtan uca dijital hale getirdik

İstanbulkart Mobil’in tasarımını ve arayüzünü daha kullanıcı dostu bir hale getirdik ve fonksiyonelliğini artırdık. Dijital kart özelliği sayesinde kullanıcılarımız ulaşım ödemelerini QR kod kullanarak kolayca yapabilir hale geldi. Aynı zamanda iOS işletim sisteminde de aktif hale gelen NFC özelliğiyle TL ve abonman talimatı tanımlama ve bakiye kontrolü işlemlerini mobil cihazlardan gerçekleştirebiliyoruz. Uygulamaya giriş prosedürleri 6 haneli rakamdan oluşan tek şifre ile giriş yapabilme desteği sağlarken parmak izi tanıma ve Face ID (yüz tanıma) özellikleriyle daha kolay ve güvenli bir hale geldi. Yeni İstanbulkart Mobil’e özel kampanyalar da İstanbulluların ve İstanbulkart Mobil kullanıcılarının hayatına olumlu şekilde dokunacak. İstanbullulara çok daha rahat bir kullanım sağlamayı ve deneyim dünyalarını daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz.  

Dijital dönüşüm inovasyonlarımızla dünyada ilklere imza atıyoruz

En büyük dijital dönüşüm projelerimizden biri QR kod ile ödeme özelliği. Fiziksel kartın tüm özelliklerini dijitale taşıyarak İstanbulkart’ı her zaman yanında bulundurma şansı yaratan QR kod ile ödeme özelliğimizle indirim haklarını saklı tutarak geçiş ve aktarmaları hesaplayabilen dünyadaki ilk örnek olduk.  

Yeni İstanbulkart Mobil’in özellikleri:  

• 6 haneli tek şifre ile uygulamaya kolay giriş

• Parmak izi tanıma ve Face ID (yüz tanıma) özelliğiyle uygulamaya güvenli giriş

• Uygulamaya giriş yapmadan çevrim dışı QR kodla ödeme işlemi

• Fiziksel noktaya ihtiyaç duymadan İstanbulkart Mobil üzerinden TL ve abonman yükleme talimatı verme

• Vizeleme talimatı verme • Android ve IOS işletim sisteminde TL / abonman yükleme ve vizeleme talimatının NFC özelliği ile tanımlanması

• HES kodu eşleştirme • Keşfet menüsüyle tüm ödeme ve yükleme noktalarını görüntüleyebilme

Kampanya takibi, kampanyalara katılım ve ödül kazanımı  Dijital inovasyonlar, fintech şirketleri için çok önemli ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi elektronik para şirketi olarak bize de çok büyük bir rol düşüyor. Elimizden gelen en iyi şekilde üstümüze düşen görevi yapıyoruz. 

The Hammers’ta Yılın En İyi Pazarlama Takımı olarak 3 adet altın ödül aldınız. Düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?  

Gerçekleştirdiğimiz tüm işlerin arkasında şahane bir ekip var. Dönüşüm sürecinde hali hazırda kökleşmiş bir markaya çok genç bakış açıları katıldı. Ulaşım kartından Şehir Yaşam Kartına dönüşürken de tüm ekip arkadaşlarımızın fikirlerini ve görüşlerini değerlendiriyoruz. Yalnızca birer iş arkadaşı değil, aynı amaca hizmet eden yol arkadaşlarıyız. En İyi Pazarlama Takımı olarak 3 adet altın ödül alarak bunu tescilledik. Bir yılda 3 adeti The Hammers olmak üzere 16 adet ödüle layık görüldük. Tüm ekip arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. 

Kariyer
Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

Bunlar İlginizi Çekebilir